Opodatkowanie zawartej umowy pożyczki

Pytanie:

Czy zawarcie umowy pożyczki podlega opodatkowaniu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Co do zasady umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ustawy o PCC). Podstawę opodatkowania w przypadku umowy pożyczki stanowi  wartość udzielonej pożyczki. Obowiązek podatkowy (zgodnie z przepisami obowiązującymi w okresie dokonania czynności) ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnych i powstaje w momencie dokonania czynności cywilnoprawnej.

Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie   - podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Stawka podatku w przypadku umowy pożyczki wynosi  2%.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY