Prawo do pamięci po zmarłym

Pytanie:

Czy prawo do pamięci po zmarłym posiada prawną ochronę?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Prawo do pochowania zwłok zmarłego wraz z prawem do ekshumacji oraz celebrowania pamięci zmarłego mają charakter dóbr osobistych, podobnie jak szeroko pojęte prawo do grobu, które jest konstrukcją doktrynalną, pozbawioną ustawowej definicji. Nie budzi jednak wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie, iż cały ten konglomerat praw majątkowych i niemajątkowych ma charakter dobra osobistego. W związku z tym powyższe uprawnienia podlegają ochronie na mocy przepisów kodeksu cywilnego (dalej: kc), a dokładnie art. 23 i 24 kc.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 11-letnia Zuzia nie zostanie bez renty rodzinnej...

  Ministerstwo Sprawiedliwości zainteresowało się sprawą długu odziedziczonego po zmarłym ojcu przez 11-letnią Zuzię, zanim jeszcze sprawę tę przedstawiły media. Dzięki interwencji przeprowadzonej (...)

 • Instytut Solidarności i Męstwa

  Nowa ustawa ma na celu powołanie Instytutu Solidarności i Męstwa oraz określenie jego organizacji i zadań. Instytut ma inicjować, podejmować i wspierać działania upamiętniające i honorujące (...)

 • Nowe zwolnienia z opłaty od pozwu

  Nowelizacja dotyczy rozszerzenia katalogu pism, które nie będą podlegać opłacie. Opłata od pozwu nie będzie pobierana od kombatantów i ich zstępnych, od osób prawnych oraz jednostek (...)

 • Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości po zmarłym współmałżonku

  Sprzedaż udziału we własności nieruchomości odziedziczonego po zmarłym współmałżonku nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym (...)

 • Zmiany powrotne w IPN

  Sejm błyskawicznie znowelizował ustawę o IPN. Zmiana uchyla artykuł przewidujący odpowiedzialność karną za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III (...)

NA SKÓTY