Zasiłek samotnej matki a zaliczka alimentacyjna

Pytanie:

Po likwidacji Funduszu Alimentacyjnego wprowadzono tzw. zasiłek dla samotnej matki w wysokości 17 0zł na dziecko, nieco później wszedł przepis podnoszący wypłacane świadczenie do wysokości 70% zasądzonych alimentów. W jakim okresie obowiązywało podwyższone do 70% świadczenie dla matek (rodziców) samotnie wychowujących dzieci?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Na podstawie ustawy z 28 listopada 2003 r.o świadczeniach rodzinnych z dniem 1 maja 2004 r. utraciła moc ustawa o Funduszu Alimentacyjnym.

Zgodnie z art. 12 ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu sprzed 1 września 2005 r. dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługiwał matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka oraz osobie uczącej się w wysokości 170,00 zł na dziecko. 

Po 1 września 2005 r. dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje tylko wtedy, gdy drugi z rodziców dziecka nie żyje albo ojciec dziecka jest nieznany.

W innych sytuacjach, po 1 września 2005 r. przysługuje nie dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, lecz zaliczka alimentacyjna, na podstawie ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej.

Początkowo przepis o zaliczce alimentacyjnej stwierdzał, iż zaliczka ta przysługuje do wysokości świadczenia alimentacyjnego albo różnicy pomiędzy kwotą odpowiadającą świadczeniu alimentacyjnemu a kwotą wyegzekwowanego w danym miesiącu świadczenia, nie więcej jednak niż: np. w przypadku gdy w rodzinie jest jedna lub dwie osoby uprawnione do zaliczki - 170,00 zł dla osoby uprawnionej albo 250,00 zł, jeżeli osoba ta legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jednak jeszcze przed jego wejściem w życie przepis ten został zmieniony: „Zaliczka przysługuje do wysokości świadczenia alimentacyjnego, nie więcej jednak niż:”

Jednak ani przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych ani przepisy o dłużnikach alimentacyjnych nie przewidywały i nie przewidują świadczeń w wysokości 70% zasądzonych alimentów. Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewidziała natomiast podwyższony dodatek dla matki samotnie wychowującej dziecko właśnie w wysokości 70%, ale nie zasadzonych alimentów, tylko 70 % świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługującego w kwietniu 2004 r - nie więcej niż 30% przeciętnego wynagrodzenia. Prawo do wyższego dodatku dotyczyło okresu od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Ola

31.8.2011 17:33:18

Re: Zasiłek samotnej matki a zaliczka alimentacyjna

Próbuje szukac pomocy i informacji.sama wychowuje dziecko 3,5lat.dostaje rodzinne plus dodatek 170.nie pracuje.wiele razy słyszalam źe matki takie jak ja mają jakies zasiłki.niestety w moim rejonie zawsze są odmowy na te tematy.szukam pracy z całych sił ale poki jej nie mam potrzebuje czegos wiecej niz rodzinne.prosze o odp na e-mail moniczka12121212@interia.pl jesli ktos znał sie na prawie i formach podan.prosze o informacje

MEGI

8.3.2011 13:52:2

Re: Zasiłek samotnej matki a zaliczka alimentacyjna

kobieto jak zgłosisz do USC o zmiane nazwiska automatycznie stracisz dod.170 jako samotna i kto wie może zasiłek rodzinny bo ojciec uzna dziecko bedziesz musiała wystapic o alimenty aby dostac rodzinne ja tak zrobiłam i mi pozabierali wsjo

Edzia

13.1.2010 16:39:57

Re: Zasiłek samotnej matki a zaliczka alimentacyjna

a jak sie ma do tego jak ja np nie mam mam meza ojciec jest nn nigdy nie wystapilam o alimenty na dziecko, dziecko ma moje nazwisko dostaje zaliczke alimentacyjna 170 zl i cyz jak wyjde za maz to te pieniadze przepadna???? no i gdzie pozalatwiac sprawy dotyczace przepisania dziecka na ojca... najpierw musialby byc cywilny puzniej koscielny i wszystko oddzielnie czy tez w usc zalatwic ze chcemy dziecko (tzn moj partner) przepisac na jego nazwisko i ja tez jego bede miala nazwisko

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: