PKPP Lewiatan o komunikacie KE - Nowe umiejetności w nowych miejscach pracy

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera diagnozę potrzeb dostosowania umiejętności pracowników do potrzeb rynku pracy, zawartą w Komunikacie KE „New Skills for New Jobs". Pokrywa się ona w znacznej mierze z naszymi postulatami dotyczącymi reformy instytucji rynku pracy, edukacji i kształcenia zawodowego, kształcenia ustawicznego oraz polityki migracyjnej.


Uważamy za bardzo dobre w tym dokumencie odwoływanie się do bieżącej, kryzysowej sytuacji w gospodarce. Takie podejście przysparza wiarygodności proponowanym zmianom ponieważ pozostają one w związku z otaczającą rzeczywistością. Dzięki zaś realistycznej diagnozie mają większą szansę na realizację.

Pragniemy wskazać, że konieczność wsparcia dostosowania umiejętności i kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, poprzez lepsze monitorowanie rynku pracy, zarówno na poziomie krajowym jak przede wszystkim lokalnym, została przez nas podniesiona w rekomendacjach Rady Rynku Pracy przy PKPP Lewiatan. Wskazujemy m.in. na konieczność:

  • poprawy jakości monitorowania i prognozowania potrzeb rynku pracy,

  • prognozowania popytu na pracę w poszczególnych sektorach, zawodach i regionach kraju,

  • monitoringu danych statystycznych dotyczących zatrudnialności absolwentów według poszczególnych zawodów lub dziedzin kształcenia,

  • wprowadzenia monitoringu losów absolwentów konkretnych szkół, pod względem poziomu ich zatrudnienia.

Takie zmiany pozwoliłyby na wypełnienie wskazanych w pkt. 3.2 zaleceń dotyczących zdolności do prognozowania potrzeb rynku pracy i przełożenia tych prognoz na konkretne działanie. Tym bardziej, że wg wskazań KE konieczne jest dążenie do zunifikowania na poziomie unijnym prognoz dotyczących rynku pracy. Tylko dzięki temu można będzie otrzymywać wiarygodne dane o jednolitym europejskim rynku pracy.

Zwracamy również uwagę, że KE zachęca do aktywnego zaangażowania przedsiębiorców do procesu prognozowania wymagań rynku pracy. To bowiem u źródła - u pracodawcy - można w sposób najbardziej wiarygodny zweryfikować założenia teoretyczne z praktycznymi potrzebami lokalnego rynku pracy. Dlatego wskazujemy na konieczność wprowadzenia w Polsce lepszego systemu konsultacji z pracodawcami, zarówno na poziomie lokalnym jak i krajowym. Tylko wtedy decyzje podejmowane na rzecz lokalnego czy krajowego rynku pracy będą nosiły walor skuteczności.



Podkreślić również należy, że Komisja Europejska, w przedmiotowym komunikacie, zauważa konieczność zwiększenia nacisku w procesie kształcenia na nauczanie zarówno konkretnych umiejętności jak też umiejętności współpracy, działania w grupie. W nowoczesnej gospodarce europejskiej oba te komponenty powinny być nauczane na każdym poziomie kształcenia, tak aby każdy pracownik nimi dysponował. Ten postulat również wypływa z rekomendacji Rady Rynku Pracy PKPP Lewiatan.

Godne poparcia jest ponadto wskazanie konieczności zachęcania pracowników do stałego rozwoju zawodowego i kształcenia przez całe życie. Jest to związane z prognozowanym zwiększaniem się znaczenia i ilości miejsc pracy w zawodach wymagających wysokich i bardzo wysokich kwalifikacji.

Zmiany we wskazanych kierunkach, w kontekście polskiego rynku pracy, przyczyniłyby się również do ograniczenia, przewidywanej w dokumencie, polaryzacji rynku pracy na zawody wysokich umiejętności z jednej strony oraz niskich umiejętności z drugiej.

Uważamy też, że konkluzje autorów komunikatu, dotyczące oceny potrzeb rynku pracy do roku 2020, są prawidłowe i mają pełne przełożenie na nasz kraj. Zarówno kwestia zwiększającego się potencjału tworzenia miejsc pracy, pomimo obecnego kryzysu, jak też zwiększenie wymagań rynku pracy dotyczących kwalifikacji zawodowych, czy wreszcie konieczność lepszego dostosowywania kompetencji pracowników do potrzeb nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, są procesami, które już zachodzą na polskim rynku pracy. Ich intensyfikacja będzie postępować w kolejnych latach.

Zauważamy natomiast sprzeczność przedmiotowego komunikatu z projektem Dyrektywy o „Blue Card". Z jednej strony bowiem pada stwierdzenie o konieczności lepszego integrowania migrantów z państw trzecich na europejskim rynku pracy w celu zmniejszenia braku korelacji kwalifikacji pracowników z potrzebami rynku pracy. Z drugiej strony natomiast do projektu Dyrektywy „Blue Card" zgłaszane są propozycje, które zaprzeczają celowości uchwalania tej dyrektywy. W swoim wydźwięku bowiem zaostrzają przepisy zaproponowane przez Komisję, które zostały stworzone i przedłożone po uwzględnieniu przede wszystkim społeczno-ekonomicznych racji i potrzeby rozwoju gospodarki europejskiej. Dotyczy to szczególnie dwóch kluczowych aspektów dyrektywy - zdefiniowania pojęcia wysoko wykwalifikowanego pracownika oraz propozycji określenia warunków zatrudniania tego rodzaju pracowników, w szczególności w zakresie wynagrodzenia. 

Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika