ZUS uzupełnił zaległe składki kobiet

13.6.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wygenerował już systemowo zaległe dokumenty ubezpieczeniowe kobiet, które przebywały w okresie od stycznia 1999 r. do maja 2001 r. na urlopach wychowawczych i pobierały zasiłki macierzyńskie. Zewidencjonował też należne im składki na ubezpieczenia społeczne. Przekazał także do Otwartych Funduszy Emerytalnych większość zaległych składek wraz z odsetkami. Do końca czerwca uzupełni je wszystkie.

Porady prawne

- Pół roku temu zapewniliśmy panie, które w latach 1999 - 2001 urodziły dzieci i wzięły urlopy macierzyńskie i wychowawcze, że ich dane nie zaginęły i wszystkie ich składki zostaną zaksięgowane w pełnej wysokości. Dotrzymaliśmy słowa i odtworzyliśmy ich dokumentację ubezpieczeniową oraz zewidencjonowaliśmy składki - powiedziała Agata Wiśniewska, dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W styczniu 2008 r. zostało uruchomione oprogramowanie, dzięki któremu utworzone zostały dokumenty wspomnianych kobiet za cały okres od stycznia 1999 r. do maja 2001 r. Stanowią one podstawę do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. ZUS dzięki dokumentom mógł rozliczyć należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w tym składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Dokumenty za kolejne okresy tworzone były sukcesywnie, a natychmiast po ich utworzeniu należne składki ewidencjonowano na kontach ubezpieczonych, a w przypadku ubezpieczonych będących członkami OFE, przekazane na ich indywidualne rachunki. W odniesieniu do osób, dla których nie udało się odtworzyć pełnej dokumentacji rozliczeniowej, ZUS przeprowadzi postępowania wyjaśniające, zgodnie z opracowaną w tym celu przez Zakład procedurą. Na podstawie uzyskanych w tym trybie prawidłowych danych utworzone zostaną dokumenty rozliczeniowe i wówczas zewidencjonowane zostaną pozostałe składki.

- W przypadkach, jak choćby w sytuacji, w której płatnik został zlikwidowany, nasi pracownicy przeprowadzą specjalne postępowanie. Dzięki niemu uzupełnione zostaną brakujące dokumenty i przekazane pozostałe składki. Wszystkie panie na pewno będą mieć uzupełnione swoje konta emerytalne zarówno w I, jak i II filarze, najpóźniej do końca 2008 r. - dodała Agata Wiśniewska.

Mikołaj Skorupski
Rzecznik Prasowy ZUS

Źródło: http://e-inspektorat.zus.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne