Archiwum artykułów - Strona 12

E-recepta transgraniczna

2.11.2023

E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły to rozwiązanie.

Obowiązek przeciwdziałania zjawisku mobbingu

2.11.2023

Polski ustawodawca nie określił w Kodeksie pracy, przy użyciu jakich metod pracodawcy powinni realizować obowiązek przeciwdziałania zjawisku mobbingu. Z tego powodu powinien on zostać doprecyzowany przez pracodawcę w regulacjach wewnątrzzakładowych.

Wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji publicznej

2.11.2023

Poznaj zasady, które – zgodnie z przepisami – obowiązują producenta rolnego przy składaniu wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pomocą publicznej aplikacji. Jak więc prawidłowo złożyć wniosek o oszacowanie szkód za pośrednictwem aplikacji (...)

Skutki niewypłacania wynagrodzeń...

2.11.2023

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy terminowe wypłacanie pracownikom wynagrodzeń jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy – realizacji tego obowiązku służy m.in. przepis art. 282 § 1 k.p., który kwalifikuje niewypłacanie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego przysługującego (...)

Nowe usługi społeczne od 1 listopada

23.10.2023

1 listopada br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. nową formę usług społecznych – usługi sąsiedzkie. To wsparcie przede wszystkim dla osób starszych, które potrzebują pomocy np. przy zrobieniu zakupów czy sprzątaniu (...)

Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

23.10.2023

Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg uprawnionych do spadku wyznaczą przepisy ustawy. Pojawia się jednak niebezpieczeństwo, że testator (...)

Terminy korekt dokumentów rozliczeniowych ZUS

21.10.2023

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w jakich płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA). ZUS przypomina o tym za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Płatnicy składek mogą spodziewać się wiadomości na (...)

Obowiązek e-Doręczeń

21.10.2023

Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich podmiotów publicznych oraz firm rejestrowanych w KRS i CEiDG. Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem. e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.

e-Paragony

21.10.2023

W ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia aplikacji e-Paragony 2.0 pobrało ją już blisko 20 tys. Polaków. Pojawiają się już pierwsze kasy pozwalające na wystawianie paragonów elektronicznych i przekazywanie ich do aplikacji przez HUB Paragonowy. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie (...)

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej

17.10.2023

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej była konsultowana z zainteresowanymi stronami, w tym z operatorami telefonii komórkowej. Jej tekst to efekt wspólnej pracy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, CSIRT-u NASK z przedstawicielami (...)

Bon na laptop dla nauczyciela

17.10.2023

Od 10 października nauczyciele klas IV-VIII mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Wnioskować o nie mogą również pedagodzy, wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele bibliotekarze czy nauczycielki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Vishing - oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych

17.10.2023

Najpopularniejszą formą oszustwa jest phishing. Może on przybierać różne formy. Jedną z nich jest vishing (voice phishing), czyli oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych. Przestępcy podszywają się pod przedstawicieli banku lub innej firmy, policję, a nawet rodzinę (...)

Świadczenia dla studentów w roku akademickim 2023/2024

4.10.2023

Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, niezależnie od wieku, kształcący się na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na jednolitych studiach magisterskich mogą ubiegać się o bezzwrotne wsparcie finansowe. Wśród form pomocy są: stypendium socjalne, stypendium dla (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika