Archiwum artykułów - Strona 86

Przetarg nieograniczony - podstawowy tryb udzielania zamówień publicznych

10.7.2007

Zanim formalnie rozpocznie się przetarg i zamawiający zaprosi do jego udziału wykonawców, musi dokonać szeregu czynności przygotowawczych. Jedną z ważniejszych czynności jest określenie przedmiotu zamówienia i ustalenie wartości szacunkowej zamówienia. Od tej wartości zależy szereg wymogów (...)

Przetarg ograniczony

10.7.2007

Ponieważ przetarg ograniczony jest obok przetargu nieograniczonego, podstawowym trybem udzielania zamówień - jego zastosowanie nie wymaga uzasadnienia, ani wystąpienia dodatkowych przesłanek. Zamawiający może skorzystać z trybu przetargu ograniczonego w każdej sytuacji, gdy uzna, że udzielenie (...)

Zamówienie z wolnej ręki

10.7.2007

Zamówienie z wolnej ręki jest jednym z trybów szczególnych udzielania zamówień publicznych w stosunku do trybu podstawowego- przetargu. Zamówienie z wolnej ręki to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający udziela zamówienia po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą.. Jego zastosowanie, (...)

Podstawowe zasady systemu zamówień publicznych

9.7.2007

Zamówienie publiczne jest szczególnym rodzajem postępowania, zmierzającym do zawarcia umowy między zamawiającym (podmiotem zobowiązanym do stosowania ustawy) a wykonawcą. Jego stosowanie ma na celu przede wszystkim racjonalne wydatkowanie środków publicznych, a także przeciwdziałanie (...)

Publikacja ogłoszeń o zamówieniu w Dzienniku Urzędowym UE

9.7.2007

Przepis art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych zobowiązał Prezesa Rady Ministrów do określenia kwoty wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, mając na względzie obowiązujące (...)

Oddelegowanie pracowników a ZUS

5.7.2007

Istota oddelegowania sprowadza się do wyznaczenia pracownikowi tymczasowego miejsca świadczenia pracy poza siedzibą pracodawcy. W doktrynie przyjmuje się, iż oddelegowanie pracownika pociąga za sobą, co do zasady, konieczność zawarcia pomiędzy pracodawcą a delegowanym pracownikiem dodatkowej (...)

Jakie zmiany w podatkach od nowego roku?

3.6.2007

W przeciwieństwie do lat poprzednich, 1 stycznia 2005 r. nie przyniesie wielu zmian. Tym niemniej warto się dowiedzieć co nas czeka w 2005 r., zwłaszcza, że większość wprowadzanych zmian jest korzystna dla podatników. Najważniejszą z nowości jest bez wątpienia zmiana formuły udzielanych (...)

Praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

29.5.2007

Ustawa antymonopolowa, jak potocznie nazywana jest ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów ma za zadanie ochronę wolnej konkurencji na wolnym rynku, co pośrednio stanowi ochronę konsumentów - ostatniego ogniwa w łańcuchu gospodarki rynkowej. Przepisy tej ustawy zawierają jednak wprost zakaz (...)

Ile zwrotu VAT za materiały budowlane można uzyskać?

27.5.2007

Zwrot VAT jest limitowany. Wysokość przysługującego zwrotu oraz wysokość przysługującego limitu, w okresie obowiązywania ustawy, uzależniona jest m.in. od tego czy inwestycja, w związku z którą poniesiono wydatki na zakup materiałów budowlanych wymagała pozwolenia na budowę (...)

Ograniczenia w koncentracji przedsiębiorców

27.5.2007

Zdobycie silnej pozycji na rynku daje danemu przedsiębiorcy przewagę nad pozostałymi, działającymi w tej samej branży. Dopóki pozycja ta pozostawia konkurentom miejsce na działalność, na rynku zachowana zostaje równowaga. Jeżeli jednak pozycja ta jest zbyt dominująca, kusi dominującego (...)

Ulga odsetkowa do końca 2027 r. dla tych, którzy się \"załapali\"

25.5.2007

Od 1.01.2007 r. nie obowiązuje już ulga odsetkowa, która pozwalała na odliczenie od dochodu odsetek zapłaconych od kredytów mieszkaniowych. Z ulgi będą mogli jednak skorzystać podatnicy, którym udało się zaciągnąć kredyt w banku w latach 2002-2006 r. Z ulgi odsetkowej (...)

Samozatrudnienie i działalność gospodarcza

25.5.2007

Sprawa tzw. „samozatrudnienia” zawsze budziła wiele kontrowersji, a dyskusja nad tą kwestią rozgorzała ponownie po zmianach, jakie zostały wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym z dniem 1.01.2007 r. Od tej daty za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, (...)

Samorządowe kolegia odwoławcze - Jaką pełnią funkcję?

23.5.2007

Samorządowe kolegia odwoławcze są organami wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy (...)

Wykaz prac wzbronionych młodocianym

21.5.2007

Od 15 grudnia 2004 r. zaczyna obowiązywać nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac. Jakie zatem obowiązki może w Twoim zakładzie pracy wykonywać młodociany pracownik? (...)

Samochód osobowy i ciężarowy w podatku dochodowym

21.5.2007

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje nowa definicja samochodu osobowego, która powoduje, że mniejsza niż dotychczas liczba samochodów jest uważana za samochody ciężarowe dla celów podatku dochodowego. Jest to oczywiście zmiana niekorzystna dla podatników, gdyż posiadanie (...)

Moment uzyskania przychodu z działalności gospodarczej

21.5.2007

W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych w 2007 r. moment powstania przychodu został określony nieco inaczej (art. 12 ust. 3a-3e ustawy o CIT) niż dotychczas. Ogólna zasada w przypadku osób prawnych nie uległa jednak większym modyfikacjom. Za datę powstania przychodu (...)

Koszty uzyskania przychodu oraz ich rozliczanie w czasie

21.5.2007

Nowelizacja ustaw podatkowych zmieniła ogólną definicję kosztów uzyskania przychodów. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów (...)

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

21.5.2007

Prawo zamówień publicznych wprowadza obowiązek unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w razie zaistnienia jednej z przesłanek określonych w ustawie. Nie można unieważnić postępowania o zamówienie publiczne z innych przyczyn niż określone w ustawie. Zamawiający (...)

Odliczenia związane z nabyciem samochodów

16.5.2007

Na gruncie poprzedniej ustawy VAT prawo do odliczenia podatku przysługiwało tylko podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, których dopuszczalna ładowność wynosiła co najmniej 500 kg. Dodatkowym warunkiem było posiadanie przez ten samochód homologacji producenta lub importera dla (...)

Zezwolenie na wykonywanie pracy przez cudzoziemców

25.4.2007

Cudzoziemcem jest osoba która nie posiada obywatelstwa polskiego. W wielu dziedzinach, w tym również w zakresie możliwości zatrudnienia cudzoziemców, polskie prawo różnicuje sytuację cudzoziemców w zależności od kraju ich pochodzenia, gdzie zasadnicze kryterium (...)

Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

23.4.2007

Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” będzie decydował o konieczności wystawienia korekty przez sprzedawcę albo notę korygującą (...)

Faktury VAT wystawiane przez nabywcę - nowy sposób dokumentacji

11.4.2007

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o VAT, podatnicy uzyskali możliwość przerzucenia obowiązku wystawiania faktur VAT na nabywcę. Jest to czasem wygodny sposób spełnienia obowiązków związanych z dokumentacją VAT, jednak może okazać się niebezpieczny. Wymaga on więc dużego zaufania (...)

Faktury dla specyficznych kontrahentów

11.4.2007

Faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mogą nie zawierać numeru NIP nabywcy. Poza tym podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego (czyli nabywca) wystawia w dwóch (...)

Jak wystawia się faktury dokumentujące obrót wewnątrzwspólnotowy?

11.4.2007

Faktury unijne, wystawiane przez kontrahentów zagranicznych z tytułu dostawy towaru do Polski, stanowią dla podatnika VAT dokumentację wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Częstym błędem popełnianym przez podatników jest dokonywanie księgowania na podstawie tak otrzymanej faktury. Faktura (...)

Jakie faktury wystawiają mali podatnicy VAT?

11.4.2007

Podatnik, który posiada status małego podatnika, może rozliczać się metodą kasową, albo też dokonywać rozliczeń kwartalnych bez stosowania tej metody. Oczywiście mały podatnik może również rozliczać się miesięcznie. W przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą "FAKTURA (...)

Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?

11.4.2007

Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. (...)

Odzyskaj zasiłek opiekuńczy!

4.4.2007

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 6 marca 2007 r. uznał, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny. W związku z tym wyrokiem (...)

Rzecznik Praw Obywatelskich - kiedy warto się do niego zwrócić o pomoc?

26.3.2007

Rzecznik Praw Obywatelskich jest głównym organem państwowym powołanym specjalnie do czuwania nad przestrzeganiem praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach normatywnych (np. w ustawie). Dodatkowo w sprawach dzieci Rzecznik współpracuje z Rzecznikiem Praw (...)

Ewidencje na potrzeby podatku VAT

19.3.2007

Przepisy nie określają żadnego wzoru ewidencji podatkowej dla celów VAT. Niemniej jednak wszyscy podatnicy (z wyjątkiem niektórych podatników zwolnionych czy wykonujących czynności zwolnione od podatku) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 ustawy (dotyczy (...)

Zapłata podatku VAT - teraz i według projektowanej nowelizacji

19.3.2007

W zasadzie podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a podatnicy rozliczający się kwartalnie - w terminie do (...)

Deklaracje VAT i informacje podsumowujące

18.3.2007

Składanie deklaracji podatkowych jest podstawowym obowiązkiem każdego podatnika. Przepisy o podatku VAT wyróżniają kilka rodzajów deklaracji dla celów rozliczenia tego podatku. Co istotne, obecnie należy również składać deklaracje „zerowe”. Będzie tak jednak tylko w tych przypadkach, (...)

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

10.3.2007

Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie numer ten określa się mianem "numeru (...)

Rejestracja VAT dla transakcji krajowych

10.3.2007

Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów odnośnie rejestracji toczy się właśnie o prawo (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika