Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Sierpień 2024

Konsekwencje nieznajomości prawa

26.8.2024

Jeżeli osoba trzecia z powodu nieznajomości prawa spóźni się ze złożeniem we właściwym czasie pozwu przeciwegzekucyjnego, nie ma już żadnych szans na odzyskanie swoich ruchomości? Pismo komornika zawierało pouczenie o możliwości wniesienia pozwu przeciwegzekucyjnego, ale bez podania terminu.

Odpowiedzialność zleceniodawcy

26.8.2024

Jakie konsekwencje przynosi dla zleceniodawcy a jakie dla zleceniobiorcy zapis w umowie zlecenia o następującej treści. Zleceniodawca ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za należyte wykonanie lub niewykonanie czynności zleceniobiorcy objętych niniejszą umową? Czy w ogóle (...)

Ustanowienie współwłasności nieruchomości

26.8.2024

Chciałabym ustanowić współwłaściciela na posiadaną przeze mnie działkę (grunty rolnicze, ziemia V klasa, niezabudowana, wyłączona spod uprawy - zadrzewiona). Jaka jest "procedura" ustanawiania współwłasności i na jakie koszty należy się przygotować?

Pełnomocnik i świadek w jednej osobie

19.8.2024

Zostałem ustanowiony przez córkę pełnomocnikiem w sprawie cywilnej. Jednocześnie w tej samej sprawie zostałem powołany na świadka. Czy są jakieś przepisy wyjaśniające, jak mam się zachowywać na sprawie sądowej będąc równocześnie pełnomocnikiem i świadkiem?

Obowiązki współwłaścicieli nieruchomości

19.8.2024

W domku jednorodzinnym są wydzielone dwa mieszkania parter oraz piętro. Parter jeden właściciel piętro drugi właściciel. Mieszkanie na parterze jest obciążone współwasnością - weranda oraz klatka schodowa jest wspólna - tak jest napisane w akcie notarialnym, który został sporządzony (...)

Ustalenie ojcostwa dorosłego dziecka

19.8.2024

Mam 29 lat, pół roku temu dowiedziałem się że mój ojciec nie jest ojcem biologicznym i o tym kto nim jest. Matka powiedziała mi kto jest ojcem biologicznym, nie znam jego dokładnego adresu zamieszkania. Dowiedziałem się że ojciec biologiczny ma żonę i 21- letnią córkę. Nawiązałem z (...)

Zawieszenie sprawy o alimenty a proces rozwodowy

12.8.2024

1 lipca 2021 r. żona założyła mi sprawę o alimenty na córkę i siebie (sygnatura akt x). Sprawa się odbyła w sądzie rejonowym, gdzie sąd orzekł o zabezpieczeniu na rzecz córki 400 zł. Następnie sprawa została zawieszona z powodu wniesienia przeze mnie sprawy rozwodowej do sądu okręgowego. (...)

Wydanie drugiego tytułu wykonawczego

12.8.2024

Chciałbym uzyskać drugi tytuł wykonawczy, aby skierować sprawę przeciwko dłużnikowi do drugiego komornika (dłużnik posiada kilka nieruchomości w różnych miejscowościach). Ile wynosi opłata sądowa za wydanie drugiego tytułu wykonawczego dla aktu notarialnego?

Czas pracy a umowa o dzieło

12.8.2024

Jestem scenografem. Projektuję i wykonuję dekoracje do filmów reklamowych. Przed okresem zdjęciowym sam decyduję czy mam pracować 3 godz. dziennie czy 18. Oddaję dekorację zawsze na czas a mój udział w zdjęciach jest jedynie dyżurem artystycznym - na wszelki wypadek. Zwyczajowo zdjęcia trwają (...)

Miejsce zamieszkania małoletniego a alimenty

5.8.2024

W procesie rozwodowym orzeczono, że rodzic X płaci alimenty rodzicowi Y na małoletniego, a małoletni mieszka przy rodzicu Y. Mimo wyroku i za wiedzą sądu, małoletni mieszka z rodzicem X. W procesie zmieniającym postanowienie sądu rozwodowego orzeczono zmianę miejsca zamieszkania, w ten sposób, (...)

Spółka bez siedziby

5.8.2024

Spółka z o.o. w likwidacji zajmująca się do tej pory handlem detalicznym ma siedzibę w wynajmowanym pomieszczeniu handlowym. W trakcie likwidacji nie zamierza prowadzić działalności i w związku z tym ponosić kosztów najmu. Czy spółka może nie mieć siedziby, tylko np. skrytkę pocztową (...)

Współwłasność łączna małżeńska

5.8.2024

Zakupiłem ze wspólnych pieniędzy samochód. Faktura została wystawiona tylko na mnie i samochód jest zarejestrowany na mnie. Chcę z żoną być współwłaścicielami tego pojazdu. Jakie czynności podjąć, żeby formalnie żona została współwłaścicielem, aby uniknąć kłopotów i kosztów (...)

Zwolnienie pracownika po przejęciu zakładu pracy

5.8.2024

Art. 23 [1] kodeksu pracy jest przepisem chroniącym warunki wynagradzania pracownika przejętego zakładu przez 1 rok od przejęcia. Czy chroni skutecznie przed wypowiedzeniem umowy o pracę? Czy nowy pracodawca może w ciągu roku od przejęcia zwolnić pracownika za wypowiedzeniem?

Zawieszenie wypłaty alimentów

1.8.2024

Czy osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może po rozwodzie zawiesić ich wypłatę? Do jakiej wysokości komornik może zająć na poczet świadczeń alimentacyjnych kwotę przysługującego zobowiązanemu zasiłku dla bezrobotnych?

Urlop - ukończenie studiów a wcześniejsza praca

1.8.2024

Jak należy naliczyć urlop osobie, która po skończeniu szkoły średniej pracowała 3 lata, następnie przerwała pracę i rozpoczęła studia (podczas studiów nie pracowała) i ponownie zaczęła pracować po uzyskaniu dyplomu. Chciałabym podkreślić, że okresy nauki i pracy nie pokrywają się (...)

Niezapłacony kredyt a wyjazd za granicę

1.8.2024

Czy osoba, która ma niespłacone zadłużanie w banku w postaci kredytu, może mieć ograniczoną możliwość wyjazdu poza granice Polski? Tzn. Czy może się spotkać na granicy z odmowa przejazdu przez granice w związku toczącym się przeciwko niej postępowaniem egzekucyjnym?

Prawomocność postanowienia o zasiedzeniu

1.8.2024

Sąd rejonowy wydał wyrok w sprawie o zasiedzenie nieruchomości na moją korzyść. Nastąpiła apelacja do sądu okręgowego. Czy jeśli sąd okręgowy podtrzyma decyzję sądu pierwszej instancji, to czy wyrok ten jest odrazu prawomocny czy trzeba jeszcze czekać dwa tygodnie.? I czy ta osoba ma (...)

Eksmisja z lokalu użytkowego

1.8.2024

Jak pozbyć się uciążliwego najemcy lokalu użytkowego, który po wygaśnięciu umowy nie chce opróżnić lokalu ze sprzętu - wyposażenia będącego jego własnością? Obecnie wartość wyposażenia jest szacunkowo równoważna z zaległościami w opłatach czynszowych, zgodnych z umową najmu.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika