Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Porady prawne (strona: 11)
Eksport towarów przez rolnika
Rolnik ryczałtowy zajmujący się produkcją kwiatów chce eksportować swoje produkty. Kraj dostawy - Białoruś. Jaki dokument sprzedaży należy wystawić?
Poświadczenie i numeracja noty korygującej
Stacja paliw wystawiła fakturę VAT na zakupioną benzynę. Błędnie wstawiony był na adres nabywcy i brak numeru rejestracyjnego samochodu. Wystawiłem notę korygującą i przesłałem pocztą. Otrzymałem (...)
Import sprzętu komputerowego (myszki) z USA
Rozważam możliwość zamówienia znaczącej ilości sprzętu komputerowego z USA (praktycznie same myszki komputerowe). Nie prowadzę jednak żadnej działalności gospodarczej, zamówienie byłoby więc (...)
Import samochodu z USA w celu odsprzedaży
Jako osoba fizyczna przesłałem zaliczkowo kwotę 15000 $ na zakup samochodu z USA (przelew na firmę handlową z prywatnego konta ROR). Oczekuję na dostawę uszkodzonego samochodu rocznik 2004/5, który (...)
PKWiU na znaczki pocztowe
Jesteśmy agentem poczty polskiej. Sprzedajemy między innymi znaczki pocztowe, zarówno osobom fizycznym, jak i firmom. W związku z tym, że stosujemy stawkę VAT zwolnioną na sprzedaż znaczków, jaki (...)
Jednofazowość podatku akcyzowego
Firma dokonuje importu bazy kosmetyków - mieszaniny chemicznej, jednak określonej już jako woda toaletowa. Przy imporcie opłacany jest VAT oraz akcyza. Następnie firma rozcieńcza wspomnianą stężoną (...)
Data księgowania faktury w PKPiR i rejestrach VAT
Współpracujemy z firmą niemiecką, od której wykupujemy użytkowanie bazy danych. Jest to usługa elektroniczna, wykazywana jako import usług. Na fakturze za ww. usługę występują różne daty. (...)
Usługi transportowe a różnice kursowe
Wykonując usługi transportowe na rzecz kontrahenta UE, fakturę wystawiam w EURO. Czy należy uwzględnić różnice kursowe przy wykonywaniu usług transportowych, gdy nabywcą usługi jest kontrahent (...)
Malowanie obrazów a stawka VAT
Prowadzę jednoosobową firmę, w ramach której zajmuję się malowaniem i sprzedażą obrazów. Później wystawiam rachunek kupującemu na określoną wcześniej kwotę. Nie jestem VAT-owcem. Czy wykonywane (...)
Stawka VAT na sprzedaż znaczków przez agenta
Podstawowym rodzajem naszej działalności jest handel materiałami wykończeniowymi. Od 2 lat jesteśmy również agentem pocztowym, mamy podpisaną umowę z Pocztą Polską. Wraz z rozpoczęciem prowadzenia (...)
Stawka VAT przy zakupie oprogramowania z zagranicy
Nabyłem przez Internet oprogramowanie w formie niematerialnej (tzn. bez nośnika poprzez pobranie z serwera licencjodawcy). Dostawcą jest firma zarejestrowana w Niemczech. Jaką należy zastosować stawkę (...)
Dokumentowanie zakupu od rolnika
Prowadzę sklep spożywczy, jestem podatnikiem VAT, często zakupuję produkty nieprzetworzone od rolnika niebędącego podatnikiem VAT. Czy zakupy artykułów nieprzetworzonych pochodzenia roślinnego, (...)
Obowiązek posługiwania się NIP-em z prefiksem PL
Firma dokonała rejestracji NIP-u europejskiego ze względu na działalność prowadzoną poza terytorium kraju. Czy po otrzymaniu nowego numeru NIP w wersji europejskiej PL1234567890 można wciąż na (...)
Sprzedaż samochodu osobowego a kasa fiskalna
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług budowlano-montażowych. Usług tych nie wykonuję na rzecz osób fizycznych nieprowadzacych działalności ani dla rolników ryczałtowych. (...)
Sprzedaż samochodu przez komis
Prowadzę komis samochodów osobowych używanych przez osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej, jestem płatnikiem podatku VAT, który płacę po sprzedaży pojazdu (wystawiam faktury (...)
Zakup płyt CD z muzyką do salonu fryzjerskiego
Właściciele salonu fryzjersko-kosmetycznego dokonują zakupu płyt CD z muzyką w celu uprzyjemnienia czasu korzystającego z ich usług klientom. Spotkałam się z podejściem, że tego typu zakupy (...)
Faktura wewnętrzna przy WNT
Nasza firma nabywa towary w innych krajach UE. Czy można wystawić jedną zbiorczą fakturę wewnętrzną na wszystkie wewnątrzwspólnotowe nabycia od wielu sprzedawców zagranicznych? Czy na fakturze (...)
Sprzedaż działki a VAT
Jestem właścicielem dwóch działek budowlanych. Jedną z tych działek chcę teraz sprzedać. Jest to działka rolna, ale z uzyskanym pozwoleniem na budowę domu jednorodzinnego. Około roku temu sprzedałem (...)
Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT
Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie (...)
Usługi udostępniania pracowników a VAT
Firma polska wynajmuje polskich pracowników firmie duńskiej do wykonywania w Danii prac budowlanych. Firma polska nie wykonuje prac budowlanych bezpośrednio, udostępnia jedynie polskich pracowników. (...)
Opodatkowanie w ramach programu partnerskiego
Posiadamy regulamin programu partnerskiego, w którym zakładamy wynagradzanie za promocję naszego serwisu. Regulamin ten dokładnie opisuje sposób naliczania wynagrodzenia, a system informatyczny posiada (...)
Sprzedaż towaru z gratisem
Zamierzam wprowadzić w swojej firmie promocję - do każdej zakupionej kasy dodawać gratis radioodtwarzacz CD lub odtwarzacz DVD. Gratisowe produkty będę kupował na fakturę VAT. W jaki sposób zaewidencjonować (...)
Zwrot VAT w przypadku eksportu usług
Firma polska świadczy wyłącznie usługi poza terytorium kraju i dokonuje tu zakupów opodatkowanych VAT. W związku z tym przysługuje nam prawo zwrotu VAT. Jesteśmy zarejestrowani jako podatnik VAT (...)
Obowiązek stemplowania faktur VAT
Klient odesłał fakturę VAT, twierdząc, że jest nieprawidłowo wystawiona. Czy istnieje obowiązek stemplowania faktur VAT wystawionych komputerowo z pełnymi danymi firmy?
Faktura przy sprzedaży ratalnej
Nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo wypisać fakturę sprzedaży urządzenia przy sprzedaży urządzenia za 23 tys. zł w przypadku, kiedy nabywca płaci 50% gotówką, a pozostała część za 12 miesięcy. (...)
Pośrednictwo przy usługach medycznych
Firma polska zamierza poszukiwać za granicami Polski klientów dla polskich klinik dentystycznych, lekarskich i pobierać za tę usługę prowizję. Jaką stawką VAT będzie opodatkowane to pośrednictwo?
Zwolnienie z VAT a sprzedaż lokalu użytkowego.
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych i w lipcu 2006 roku zakupiłam od urzędu miasta lokal użytkowy "biuro", którego wcześniej byłam najemcą od 2002 roku, za (...)
Życzenia opublikowane w prasie a koszty firmy.
Z okazji jublileuszu istnienia firmy klienta, spółka zamieściła w miesięczniku branżowym życzenia urodzinowe dla klienta o treści: "Serdeczene życzenia z okazji 15 urodzin dla Klienta XXXX składają (...)
Przekształcenie firmy jednoosobowej w s.c.
Prowadzę działalność jako osoba fizyczna (jednoosobowo), na zasadach ogólnych, KPiR, zatrudniam 10 pracowników, posiadam halę, kilkanaście pojazdów, sprzęt budowlany, koparki. Chciałbym przekształcić (...)
Faktura zagraniczna a odliczenie VAT
Otrzymałem fakturę za zakup licencji na oprogramowanie od holenderskiego sprzedawcy. Na fakturze wyszczególniono kwotę główną oraz "TAX" równy 22% kwoty głównej (naliczony prawdopodobnie ze względu (...)
Udokumentowanie czynszu za lokal
W chwili obecnej zajmuję lokal użytkowy na podstawie sporządzonej w formie pisemnej umowy na czas określony - okres 15 lat. Umowa została zawarta ze Spółdzielnią Pracy - właścicielem nieruchomości (...)
VAT na usługi rekrutacyjne dla EU
Prowadzę firmę doradztwa personalnego. Świadczymy usługi rekrutacji pracowników, którzy są wysyłani do pracy zagranicą. Usługi świadczymy w Polsce (tu odbywa się proces rekrutacji), a osoby (...)
Zakup alkoholu na cele reprezentacji
Firma kupiła na fakturę VAT alkohol na upominek dla kontrahenta. W innym przypadku zakupiony alkohol został zużyty przy spotkaniu z kontrahentem w siedzibie firmy. Czy takie zakupy można potraktować (...)
VAT przy likwidacji działalności gospodarczej
W 2003 r. nabyto nieruchomość za kwotę 45000.00 bez prawa do odliczenia podatku VAT, w ewidencji działalności gospodarczej widnieje jako środek trwały. Następnie ww. środek trwały ulepszono, (...)
Transakcje pomiędzy wieloma podmiotami
W transakcji biorą udział cztery podmioty: A - Niemcy (firma handlowa), B - Polska firma (firma handlowa), C - Polska firma (firma budowlana), D - Francja. Podmiot C zamówił towar u podmiotu B, podwykonanie (...)
Klasyfikacja sporządzania deklaracji Intrastat
Nasza firma sporządza deklaracje Intrastat dla firmy z siedzibą na Cyprze, ale również (oprócz cypryjskiej) z polską rejestracją VAT. Czy usługa ta będzie zaliczona do usług rachunkowo-księgowych (...)
Kurator spadku - obowiązki podatkowe
Jestem kuratorem spadku i niedługo przejmę w zarząd nieruchomość. W związku z tym interesuje mnie jak wygląda sytuacja prawna zarządcy od strony podatkowej, chodzi mi głównie o pożytki zwiazane (...)
Udokumentowanie najmu i mediów
Firma wynajmuje powierzchnię pod tablicę reklamową od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Płaciła za czynsz i za zużytą energię elektryczną, a nie otrzymywała rachunków. (...)
Dokument SAD przy imporcie
Firma dokonuje importu. Urząd celny nalicza podatki oraz cło i ze względu na fakt, iż wartość celna jest niższa od 1000 Euro, nie wystawia dokumentu SAD a dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia (...)
Organizacja i opodatkowanie gry losowej
Klient (osoba fizyczna - poprzez wysłanie SMS) na podstawie swojego zgłoszenia nie związanego z żadną transakcją zakupu towaru czy usługi uczestniczy w losowaniu nagród o wartości do 760 PLN, (...)
Masz inne pytanie do prawnika?