Prawo pracy - Porady prawne (strona: 12)

Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole

Pracodawca zatrudnia młodocianych którzy odbywają praktyczną naukę zawodu i dokształcają się w szkole zasadniczej. szkoła skierowała do pracodawcy pismo informujące iż dwaj uczniowie w okresie (...)

Stosunek pracy na podstawie powołania

Dyrektor publicznego ZOZ został powołany na swoje stanowisko przez starostę na okres 6 lat. Za miesiąc miną dwa lata od momentu powołania. Przed powołaniem na stanowisko dyrektor był zatrudniony (...)

Odwołanie dyrektora ZOZ a opinia rady społecznej

Dyrektor publicznego ZOZ-u został powołany na to stanowisko przez starostę na czas określony (6 lat). Dyrektor jest jednocześnie przewodniczącym rady miejskiej. Czy chcąc odwołać dyrektora starosta (...)

Bony towarowe a wydawanie reszty

Przy realizacji bonów towarowych większość sklepów nie chce wydawać reszty, wynikającej z różnicy między ceną zakupionego towaru a wartością bonu, nawet jeśli różnica ta wynosi kilkadziesiąt (...)

Wyodrębnienie spółki i przejecie pracowników

Duża firma z obszaru produkcyjnego, gdzie pracownicy posiadają bogaty pakiet socjalny wynegocjowany przez związki zawodowe planuje wyodrębnienie kilku spółek - córek tak, aby pracownicy byli zatrudnieni (...)

Nagroda za obecność w pracy

W kierowanej przeze mnie instytucji ogromną rolę odgrywa dyspozycyjność pracowników i ich obecność w pracy. Zamierzam wprowadzić premię regulaminową, która nagradzałaby pracowników, którzy (...)

Odprawa a brak wypłaty

Jestem na 3 miesięcznym wypowiedzeniu umowy o pracę. W dniu 31 marca nastąpi rozwiązanie umowy o pracę. Wg mnie powinienem otrzymać w tym dniu 2 miesięczną odprawę z tytułu zwolnienia z powodu (...)

Działalność konkurencyjna byłego dyrektora

Były dyrektor odszedł z firmy, próbuje przekonać kilku naszych dostawców aby rozpoczęli współpracę z jego nową firmą. Nie był podpisany kontrakt o działalności konkurencyjnej po zakończeniu (...)

Obowiązek dostarczenia dokumentów do PIP

Firma jeszcze nie zgłosiła wniosku do sądu o upadłość. Wskutek zgłoszeń pracowników (aktualnie w firmie pozostali na etatach: Prezes i dyrektor techniczny -ja). PIP przysłało żądanie (drugi (...)

Służba wojskowa a urlop w zakładzie pracy

Pracownik posiada wymiar urlopu 20 dni. Z dniem 1 lutego 2008 roku został powołany do wojska na 9 miesięcy do odbycia służby wojskowej. Z dniem 20 października złożył pracodawcy wniosek z prośbą (...)

Dodatek za nadgodziny po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownik A od 1.06.2003 do 31.07.2007 roku pracował jako dozorca w pełnym wymiarze czasu pracy oraz w godzinach nadliczbowych. Zostało mu wypłacone wynagrodzenie za przepracowane godziny pracy w/g (...)

Urlop dla pracownika tymczasowego

Agencja pracy zatrudniła pracownika tymczasowego. Pracownik jest zatrudniony na okres od 4/11 do 30/11. Czy przysługuje mu urlop wypoczynkowy lub ekwiwalent za ten urlop? Czy pracownik tymczasowy nabywa (...)

Godziny nadliczbowe w razie choroby pracownika

W grudniu 2008r. pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu mienia i osób (portierzy) w równoważnym systemie czasu pracy będą pracować w godzinach nadliczbowych, które wynikną w związku z chorobą (...)

Wypowiedzenie zmieniające

W październiku otrzymałam od pracodawcy Oświadczenie o zmianie warunków pracy. W oświadczeniu tym napisano, że zmienia mi się warunki pracy ( konkretnie praca ma odbywać się w zupełnie innych (...)

Wysokość wynagrodzenia i odprawy z FGŚP

Firma zgłosiła wniosek do sądu o upadłość (17.11). Przed zgłoszeniem wniosku firma zatrudniała ponad 45 osób. Część pracowników wypowiedziało umowę z winy pracodawcy przed złożeniem wniosku (...)

Zaświadczenie o zarobkach dla banku

Pracownik poprosił o wystawienie zaświadczenia o zarobkach celem przedłożenia do banku wnioskując o kredyt. Formularz zaświadczenia zawiera klauzule "wynagrodzenie jest, nie jest obciążone z tytułów (...)

Odprawa pośmiertna a polisa na życie

Zmarł na zawał pracownik w delegacji zagranicznej (Ukraina) podczas powrotu do domu na lotnisku. Pracował w firmie ponad 30 lat. Objęty był ubezpieczeniem zbiorowym w tym na wypadek śmierci. Kwota (...)

Niezgłoszenie faktu podjęcia pracy

Osoba bezrobotna nie poinformowała urzędu pracy o podjęciu pracy na podstawie umowy zlecenia. Umowę otrzymała od pracodawcy w połowie listopada, natomiast sama umowa jest przygotowana i obowiązuje (...)

Wydzielenie pomieszczeń socjalnych dla pracowników

Prowadzę zakład fryzjerski, w którym nie byłem zobowiązany wydzielić pomieszczenia socjalnego. Chcę zatrudnić 1 lub 2 osoby do pracy w charakterze fryzjera(-ki). Będę zobowiązany do wydzielenia (...)

Zwolnienie ze służby funkcjonariusza celnego

Funkcjonariusz celny przebywa na zwolnieniu lekarskim wystawionym przez psychiatrę. Jak długo funkcjonariusz może przebywać na zwolnieniu lekarskim bez obawy utraty pracy? Czy jest jakiś limit? Czy (...)

Regulamin wynagradzania a umowa o pracę

Nowy pracownik został zatrudniony w dziale, w którym pracownicy otrzymują dodatek 20% wynikający z regulaminu wynagradzania. Pracownik ten otrzymał dodatek 30% za pełnienie funkcji koordynatora natomiast (...)

Kamery w miejscu pracy

Jestem właścicielem firmy i chciałbym zamontować kamery w biurze i magazynach, żeby kontrolować pracę pracowników. Czy pracownicy muszą coś podpisać, żebym był chroniony?

Umowa o pracę zawarta pod wpływem błędu, podstępu

Zakład pracy zatrudniając pracownika otrzymał od niego ustne oświadczenie o posiadanym wykształceniu (pielęgniarka). Umowa o pracę został podpisana 3 dni wcześniej przed datą rozpoczęcia pracy. (...)

Zatrudnienie a znaczny stopień niepełnosprawności

Planujemy zatrudnić na stanowisku pomoc kucharza osobę z orzeczeniem znacznego stopnia niepełnosprawności. Jak wynika z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyczyną niepełnosprawności jest (...)

Praca dozorcy i sprzątaczki

Pracownica zatrudniona jest w równoważnym systemie czasu pracy. Praca jej polega na dozorze firmy w sobotę i niedzielę od godziny 18. 00 do 06. 00. W związku z tym, że dom w którym mieszka pracownica (...)

Urlop bezpłatny na żądanie

Kodeks pracy w art. 167 [2] przewiduje możliwość uzyskania nieplanowanego urlopu na żądanie. Pracownik wykorzystał w całości przysługujący mu urlop wypoczynkowy w bieżącym roku kalendarzowym. (...)

Dostęp do wody dla pracowników

Na placu składowym budowlanym, na którym będą pracować pracownicy brak jest dostępu do wody. W okolicznym oddalonym o 30 m budynku jest dostęp do wody i właściciel zgadza się na jej udostępnienie. (...)

Umowa na czas próbny a ciąża

Zatrudniłam pracownicę na okres próbny na 2,5 miesiąca. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zapytałam czy w najbliższym czasie planuje dziecko i otrzymałam odpowiedź negatywną. Po miesiącu pracy (...)

Zawarcie umowy o wolontariat z pracownikiem

Stowarzyszenie nasze w ramach statutowych prowadzi dom opieki, w którym jako pracodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę (nie są to członkowie stowarzyszenia). Jednak niektóre osoby z tych (...)

Ochrona danych osoby wnioskującej o kontrolę PIP

W celu ochrony praw pracowniczych można przykładowo wnioskować do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli zgodności z prawem działań pracodawcy. Czy we wniosku do PIP o przeprowadzenie (...)

Nie udokumentowane rzekome nadgodziny

Z pracownikiem, który pracował 4 lata w zakładzie została rozwiązana umowa o prace za porozumieniem stron. W trakcie swojego okresu pracy nigdy nie zgłaszał pracodawcy, że wykonywał swoją pracę (...)

Zwolnienie od pracy dla prezesa oddziału ZNP

Jedna z moich nauczycielek pełni społecznie funkcję Prezesa Oddziału ZNP. W mojej szkole realizuje pełny etat. W przypadku odbywających się posiedzeń Zarządu Okręgu otrzymuję od niej pismo z (...)

Podpisywanie dokumentów na zwolnieniu lekarskim

Jestem aktualnie na zwolnieniu lekarskim, po rezygnacji z funkcji prezesa zarządu jednakże pełnię funkcję kierownika ruchu zakładu górniczego ( drugi człon nazwy stanowiska z umowy o pracę - szczegółowy (...)

Staż pracy po przejęciu zakładu pracy

W dniu 12 stycznia 2005 r. podpisałem umowę o pracę na czas określony (3 miesiące) z pewną firmą. Następnie po tym okresie podpisałem drugą umową na czas określony do końca roku 2005. W dniu (...)

Obliczanie wskaźnika zatrudnienia a PFRON

Kilku pracowników w ostatnim okresie przebywało na urlopie bezpłatnym. Czy urlop bezpłatny na wniosek pracownika pomniejsza stan zatrudnienia do PFRON?

Powstanie obowiązku wpłat na PFRON

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych od kilku lat. W latach 2006 i 2007 zatrudnienie przekroczyło okresowo 25 osób. Teraz odezwał się do nas PFRON powołując (...)

Szkolenie w zakresie towarów ADR

Prowadzę firmę szkoleniową z zakresu BHP jako osoba fizyczna. Czy mogę organizować kurs na przewóz materiałów niebezpiecznych ADR? Jakie wymogi muszę spełnić i na czym polega egzamin?

Roszczenie z tytułu niewypłacenia wynagrodzenia

Od kilku miesięcy pracodawca nie wypłaca mi wynagrodzenia za pracę. Czy pracownik może domagać się odszkodowania za niewypłacanie wynagrodzenia za pracę od kilku miesięcy?

Opodatkowanie i oskładkowanie tzw. "kilometrówki"

Używając własnego samochodu do pracy przysługuje mi ryczałt w wysokości ok. 98 gr. za każdy km. Czy pracodawca wypłacając ryczałt ma obowiązek wypłacić np. 100 km x 98 gr = 98 PLN? Czy wypłacona (...)

Zajście w ciążę podczas trwania umowy o pracę

Z jakich uprawnień, ochrony może skorzystać kobieta, która w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony (druga umowa o pracę u tego samego pracodawcy) zachodzi w ciążę, a termin porodu wypada (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika