Prawo pracy - Porady prawne (strona: 14)
Szkolenie wstępne bhp a kolejna umowa o pracę
Zatrudniłem pracownika od 06.2007 r. do 30.09.2007 r. na stanowisku elektryk. Tego samego pracownika chcę zatrudnić od 01.02.2008r . na tym samym stanowisku. Czy karta szkolenia BHP wstępnego i stanowiskowego (...)
Wydanie certyfikatu przez pracodawcę
Zwalniam się z firmy, która zapłaciła mi za uprawnienia serwisanta kas fiskalnych, pracodawca nie zastrzegł sobie zwrotu kosztów przed kursem, a teraz nie chce mi wydać certyfikatu i plombownicy. (...)
Urlop dla poratowania zdrowia w OHP
Jestem zatrudniony jako wychowawca młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy, w OHP pracuje ponad 5 lat. Moja sytuacja jest taka, że częściowo podlegam karcie nauczyciela, jednak dokładnie trudno sprecyzować (...)
Wypłata wynagrodzenia dla pracownika
Firma zatrudniała na umowę o pracę pracownika. Pracownik miał ustalone pewne wynagrodzenie. Ponieważ pracownik wyraził wolę otrzymywania zapłaty w siedzibie firmy gotówką, wynagrodzenie było (...)
Czas pracy niepełnosprawnego
Zatrudniłem 2 pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 3/4 etatu i na 1/2 etatu. Ile faktycznie musi przepracować godzin tygodniowo lub miesięcznie pracownik z umiarkowanym stopniem (...)
Podwyższenie wynagrodzenia aneksem do umowy
Zatrudniam pracowników na umowę o pracę . Chcę zmienić ich wynagrodzenie z minimalnego na wyższe. Jak udokumentować zmianę tego uposażenia, czy wystarczy aneks, czy bardziej prawidłowe będzie (...)
Pozew o sprostowanie świadectwa pracy
W odpowiedzi na moje pytanie odpowiedzieliście Państwo m.in., że "W świadectwie pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę ma zostać wpisana rzeczywista przyczyna rozwiązania umowy o pracę (...)
Zastępstwo za dyrektora
Jestem dyrektorem samorządowej instytucji kultury. Czy to prawda, że kiedy korzystam z urlopu wypoczynkowego - muszę wyznaczyć za siebie zastępstwo? Czy to prawda, iż musi to być osoba po wyższych (...)
Uzupełnienie świadectwa pracy
Pracownik nie pracuje u mnie od czerwca 2003 roku. Pracował do 30.06.2003 r. Dzisiaj przesłał pismo do zakładu z prośbą o uzupełnienie świadectwa pracy, które nie jest kompletne zdaniem ZUS . (...)
Zgoda na dodatkowe zatrudnienie
Jestem dyrektorem samorządowej instytucji kultury. Poza tym jestem zatrudniony na dwóch wyższych uczelniach. Czy takie dodatkowe zatrudnienie wymaga zgody mojego przełożonego?
Uzupełnienie świadectwa pracy po terminie
Pracownik nie pracuje u mnie od czerwca 2003 roku. Dzisiaj przesłał pismo do zakładu z prośbą o uzupełnienie świadectwa pracy, które nie jest kompletne zdaniem ZUS . Pracownik stara się o emeryturę. (...)
Tydzień pracy od środy do niedzieli
Pracodawca zatrudnia pracownika w podstawowym systemie czasu pracy od środy do niedzieli. Jako dzień wolny pracownik ma określony poniedziałek i wtorek. Czy pracownikowi można w ten sposób określić (...)
Zmiana rozkładu czasu pracy pracownika
Lekarz był zatrudniony w publicznym ZOZ na oddziale i w poradni, której był kierownikiem. Złożył u pracodawcy pismo z prośbą o przeniesienie z oddziału do poradni. Dyrektor przychylił się do (...)
Wypadek przy pracy a wynagrodzenie chorobowe
Jeżeli pracownik ulegnie wypadkowi w pracy i pozostaje na zwolnieniu lekarskim, to czy pracodawca ma również wypłacać wynagrodzenie za pierwsze 33 dni zwolnienia, czy ZUS przejmuje danego poszkodowanego (...)
Powództwo o zapłatę wynagrodzenia
Od dnia 22 grudnia jestem na wypowiedzeniu. Rozwiązałam umowę o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym czasie wykorzystuję zaległy urlop i umowa wygasa mi na koniec stycznia (...)
Delegacja służbowa a koszty wizy
Dostałem od mojego przełożonego delegację na wyjazd służbowy do USA. Czy koszty wizy pokrywa pracodawca?
Ujęcie urlopu bezpłatnego w świadectwie pracy
Pracownik pracuje do 07.01.2008 r. W ciągu zatrudnienia wykorzystał kilka dni urlopu bezpłatnego (pisemny wniosek pracownika). Słyszałem, że po zmianach w świadectwie pracy podajemy urlop bezpłatny (...)
Reprezentatywność Związku
Związek X o zasięgu ogólnopolskim stał się sygnatariuszem Forum Związków Zawodowych, który jest reprezentatywny w rozumieniu ustawy o Komisji Trójstronnej. Czy z racji przynależności do FZZ (...)
Monitorowanie pracowników
Jesteśmy poborcami skarbowymi pewnego US. Po 20 latach pracy, w pokoju, gdzie przyjmujemy interesantów, w ostatnim okresie bez naszej zgody pracodawca zamontował kamerę (monitoring). Bardzo źle się (...)
Przejęcie spółki a prawa i obowiązki pracownika
Istniejąca od kilku lat spółka cywilna została przejęta w całości przez niedawno utworzoną spółkę akcyjną. Pracownicy na 7 tygodni przed przejęciem majątku spółki cywilnej otrzymali zawiadomienie, (...)
Odpowiedzialność agencji pośrednictwa pracy
Jesteśmy agencją pośrednictwa pracy zagranicą. Mamy zawartą umowę z pracodawcą zagranicznym o dostarczaniu pracowników na określone stanowiska. Pracownicy nie zawierają umów z nami, ale w Polsce (...)
Oznaczenie urlopu w świadectwie pracy
Wystawiam świadectwo pracy dla pracownika zatrudnionego na 1/8 etatu. Pracownik wykorzystał 16 godzin urlopu. Czy w świadectwie pracy mam wpisać, że pracownik wykorzystał 16 godzin urlopu, czy 2 (...)
Protokół a akta osobowe pracownika
Koleżanka z pracy dokonała poprawek w dokumentach służbowych. W trakcie rozmowy z przełożonym tłumaczyła się, że o dokonaniu takich poprawek doradził jej kolega z innego działu. Z rozmowy tej (...)
Okulary dla pracownika niepełnosprawnego
Pracownik który jest zatrudniony na umowę na czas określony na trzy miesiące zakupił okulary, ponieważ pracuje przy komputerze. Czy po ukończeniu umowy były pracownik powinien zwrócić pracodawcy (...)
Nietworzenie funduszu a termin informacji
Chciałabym poinformować pracowników o nietworzeniu funduszu socjalnego i niewypłacaniu świadczenia urlopowego. Kiedy mam poinformować pracowników czy w dniu 31.12.2007 r. czy 02.01.2008 r.?
Nadgodziny kierownika
W myśl artykułu 151 [4] kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej nie otrzymuje dodatku za pracę w nadgodzinach. Czy kierownik sklepu, hurtowni, nad którym pieczę sprawuje właściciel, a on (...)
Nauka zawodu młodocianego pracownika
W maju uczennica przerwała praktyczną naukę zawodu i naukę w firmie X. W tym samym miesiącu osiągnęła 18 lat. W miesiącu grudniu postanowiła ukończyć szkołę i odbyć praktyczną naukę zawodu (...)
Czas pracy kierowcy
Firma zatrudnia pracownika na umowę o pracę na stanowisku kierowcy w podstawowym systemie czasu pracy od 9.00 do 17.00. W ramach stosunku pracy świadczy przewozy na potrzeby własne pracodawcy pojazdem (...)
Data umowy o pracę a data rozpoczęcia pracy
Zawierając z pracownikiem umowę o pracę nie zawsze data zawarcia umowy jest taka sama jak data rozpoczęcia pracy. Czy data zawarcia umowy o pracę powinna być spójna z datą rozpoczęcia pracy?
Przekroczenie normy dobowej
Chciałabym się upewnić czy dobrze myślę. Pracownik zatrudniony jest w wymiarze 1 etatu, system pracy-podstawowy, w godzinach 8.00-16.00. Pracował tak:poniedziałek-8.00-16.00, wtorek: 12.00-20.00, (...)
Zawieszenie układu zbiorowego a powstanie roszczeń
Pracuję w spółce z o. o., w której prawo pracy stanowią: kodeks pracy, ponadzakładowy układ zbiorowy pracy oraz zakładowy układ zbiorowy pracy. W tymże ZUZP (podobnie jak w PUZP) ustanowione (...)
Wydatkowanie środków z ZFŚS
Nasz były pracownik zwrócił się do firmy z wnioskiem o wypłatę zapomogi losowej z tytułu ciężkiej i przewlekłej choroby (porusza się na wózku inwalidzkim). Czy możemy wypłacić ww. pracownikowi (...)
Opieka nad dzieckiem a urlop wychowawczy
Pracownikowi urodziło się dziecko i złożył oświadczenie, że to on będzie korzystał z opieki przysługującej z art 188 kp, po trzech miesiącach poprosił o 1 dzień z tytułu opieki nad dzieckiem. (...)
Przedstawiciel załogi
Jesteśmy przedsiębiorstwem nie posiadającym zakładowej organizacji związkowej, do reprezentowania interesów pracowników został wybrany przedstawiciel załogi. Jak długo może trwać kadencja przedstawiciela (...)
Potrącenie z zasiłku chorobowego
Pracownik ma bardzo wysokie wynagrodzenie zasadnicze. W listopadzie nie przepracował ani jednego dnia i będzie miał wypłacone wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłek chorobowy. Pracownik ma potrącane, (...)
Niezawiadomienie PIP o wszczęciu sporu zbiorowego
Związek Zawodowy wszczął z pracodawcą spór zbiorowy. O tym fakcie pracodawca, zgodnie z obowiązującym prawem, powinien powiadomić PIP. Niestety pracodawca nie uczynił tego. Jakie są skutki prawne (...)
Niepełny miesiąc a wymiar urlopu
Nauczyciel, z którym zawarliśmy umowę o pracę na czas określony od 1.09.2007 r. do 30.06.2008 r. złożył w dniu 12.11.2007 r. dwutygodniowe wypowiedzenie umowy o pracę, które upłynie w dniu 1.12.2007 (...)
Bilety lotnicze i faktury VAT a delegacja
Pracownik pracujący na umowę o pracę delegowany jest na wyjazd zagraniczny. Mimo tego, iż firma posiada komórkę do zakupów biletów lotniczych, pracownik zakupuje bilet lotniczy na własną rękę. (...)
Błąd w umowie o pracę
W treści umowy o pracę na czas nieokreślony zawarto omyłkowo postanowienie, że pracownikowi ze stażem pracy poniżej 10 lat, przysługują 23 dni urlopu. Zamiarem pracodawcy było zastosowanie art. (...)
Warunki umowy o pracę na zastępstwo
Pracownicy, zatrudnionej na stanowisku sprzątaczki (pełny etat), udzielono urlopu bezpłatnego na okres od 21.11.2007 r. do 30.06.2008 r. Stanowisko sprzątaczki jest wpisane w schemat organizacyjny (...)
Masz inne pytanie do prawnika?