Prawo pracy: Urlopy pracownicze - Porady prawne (strona: 2)

Urlop okolicznościowy po śmierci niebiologicznej babki ?

Pracownik zgłosił zgonu babki, i poprosił o dzień wolny. Jednak okazuje się że zmarła nie była babką biologiczną - tj. po śmierci babki biologicznej pracownika - jego dziadek ponownie się ożenił. (...)

Urlop nauczyciela w celu dalszego kształcenia się

Jestem nauczycielem, czy mogę otrzymać urlop w celu dalszego kształcenia się?

Urlop dla nauczyciela broniącego doktorat

Jestem nauczycielem w szkole. Niedługo bronię doktorat, czy przysługuje mi z tego tytułu urlop?

Skorzystanie z urlopu wychowawczego, gdy drugi z rodziców dziecka nie pracuje

Czy pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego, jeśli drugi z rodziców dziecka nie pracuje?

Odmowa pracodawcy udzielenia zaległego urlopu pracownikowi

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi udzielenia mu zaległego urlopu?

Prawidłowy zapis w liście obecności

Pracownik samorządowy z tytułu uczestnictwa w zebraniach wiejskich odbywających się w czasie wolnym pracownika wypracował ileś godzin , za które należy udzielić mu czasu wolnego.Jeżeli ta ilość (...)

Wezwanie do pracy przez pracodawcę podczas zwolnienia lekarskiego

Witam. Przebywam obecnie na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca wzywa mnie jednak do pracy, twierdząc, że mam dużo zleceń. Czy może on w ten sposób postępować?

Dni wolne od pracy a umowa zlecenie

Czy osoba zatrudniona na umowę zlecenie może domagać się dni wolnych od pracy?

Urlop habilitacyjny

Nauczyciel akademicki zatrudniony w niepublicznej uczelni od roku jako drugim miejscu pracy wystąpił o udzielenie półrocznego płatnego urlopu habilitacyjnego. Rozprawę habilitacyjną przygotowuje (...)

Bezpłatny urlop dla pracownika akademickiego

Jestem pracownikiem akademickim, robię doktorat i chciałbym w związku z tym wziąć urlop bezpłatny. Czy mam prawo do urlopu bezpłatnego we względu na pracę naukową w ramach doktoratu?

Urlop na przygotowanie do egzaminu

W odpowiedzi z dn. 2-06-2010 napisaliście Państwo: obecnie nie istnieją żadne podstawy prawne do udzielania pracownikom - studentom, zarówno skierowanym jak i nie skierowanym przez zakład pracy, (...)

Urlop bezpłatny a wypowiedzenie stosunku pracy

1. Jestem od 4 lat na urlopie bezpłatnym w jedne z firm w Polsce i pracuje za granica na umowie o prace. Otrzymałem teraz dobra oferte od innej firmy polskiej pracy i odwrzesnia ropzoczynam prace w Polsce. (...)

Wynagrodzenie za dzień ustawowo wolny

Pracownica była cały grudzień do nadal na L4. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło 31.12.2010 r. Pracodawca wypłacił 80% wynagrodzenia za 33 dni. Czy za dzień 25 grudnia ustawowo-wolny powinien (...)

Niewykorzystanie 14-to dniowego urlopu

Zatrudniam kilka osób. Jedna z osób nie wykorzystała 14 dniowego (nieprzerwanego) urlopu wypoczynkowego w tym roku. Jakie konsekwencje grożą pracodawcy z tego tytułu? Czy ma znaczenie, że osoba (...)

Okresy zatrudnienia a emerytura pomostowa

Czynny działacz związku urlopowany w części, w pełnym wymiarze czasu pracy lub tylko doraźnie, może skorzystać z uprawnień wynikających z emerytury pomostowej. Czy te okresy zatrudnienia pracowników (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika