Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 12)
Waloryzacja kaucji wniesionej przed 12.11.1994 r.
W kwietniu 1993 roku jako najemca wpłaciłem za mieszkanie kaucje wysokości 5005,400 złotych. W sierpniu 2004 roku wykupiłem je na własność. Kiedy upłynie okres przedawnienia zwrotu mi wpłaconej (...)
Książeczki mieszkaniowe
Czy osoby, które kupują używane mieszkania, mogą wykorzystać zwaloryzowany wkład z książeczek mieszkaniowych?
Koszty zakupu mieszkania w spółdzielni
Proszę o porównanie kosztów zakupu nowego mieszkania od spółdzielni: spółdzielczego własnościowego z założeniem księgi wieczystej w porównaniu z zakupem na zasadzie odrębnej własności. (...)
Przywrócenie własnościowego prawa do lokalu
Czy w świetle wyroku TK z 9 listopada 2005 roku można odzyskać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu? Właściciel spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu został wykluczony ze spółdzielni, (...)
Koszty i zyski TBS-u
W jaki sposób można się dowiedzieć jakie koszty, zyski w minionym roku poniosło Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ile pieniędzy jest przeznaczanych na pensje pracowników, ile osób jest zatrudnionych (...)
Zmianau udziałów we wspólnocie mieszkaniowej
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powstałej z zasobów gminnych, zażądał od gminy jako dotychczasowego właściciela sporządzenia inwentaryzacji budowlanej budynku, gdyż okazało się, że lokale (...)
Zabudowa balkonu we wspólnocie mieszkaniowej
Czy właściciel lokalu ma obowiązek uzyskać zgodę na zabudowę balkonu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie i czy zarząd wspólnoty może nie wyrazić na to zgody? Na jakiej podstawie można się odwołać (...)
Stowarzyszenie mieszkańców TBS-u
Czy stowarzyszenie mieszkańców TBS-u zarejestrowane w KRS-ie ma jakiś wpływ na decyzje podejmowane przez zarząd Towarzystwa Budownictwa Społecznego? Jak stowarzyszenie może pomóc mieszkańcom TBSu, (...)
Termin udzielenia odpowiedzi przez TBS
W jakim maksymalnym terminie Towarzystwo Budownictwa Społecznego musi udzielić odpowiedzi na pisemny wniosek. Na jakiej podstawie prawnej mogą opierać ten termin?
Rażąco naganne zachowanie
Czy można uznać za rażąco naganne zachowanie (podstawa do eksmisji) uporczywe utrudnianie korzystania z mieszkania jednemu z małżonków przez drugiego, jeżeli oboje mają prawo zamieszkiwać w nim?
"Lokal zamienny" od spółdzielni
Czy ustawa z dnia 21 czerwca 2001 "o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego" jest aktem prawnym, którego muszą przestrzegać również Spółdzielnie mieszkaniowe? (...)
Zameldowanie, a długi za czynsz
Mieszkanie spółdzielcze, rodzice są najemcami. Córka lat 20, zostałą wyrzucona z domu przez rodziców - alkoholików. Dalej jest tam zameldowana. Rodzice zalegają za czynsz za okres wielu miesięcy. (...)
Przedawnienie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni
Art. 29 Ustawy - Prawo spółdzielcze z 1982 r. określa, że roszczenie o wypłatę wkładu przedawnia się z upływem 3 lat, natomiast zgodnie z art. 211 tej ustawy przepis ten nie dotyczy wkładów (...)
Rada nadzorcza w spółdzielni mieszkaniowej
Czy rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej może podjąć uchwałę, w której domaga się od zarządu przedstawienia umów o pracę oraz zakresu obowiązków wszystkich pracowników spółdzielni? (...)
Uchwała w sprawie zaliczek na koszty zarządu
Wspólnota mieszkaniowa uchwaliła, że zaliczka na utrzymanie części wspólnej nieruchomości będzie naliczana od ilości zamieszkujących w lokalu osób (sprzątanie, energia elektryczna) i od lokalu (...)
Tarasy we wspólnocie mieszkaniowej
Sąd Najwyższy w dniu 3.10.2002 r. wydał wyrok (sygn. III RN 153/01), w którym stwierdził, że za balkon przynależny do mieszkania odpowiedzialny jest właściciel lokalu - koszty remontów pokrywa (...)
Odpowiedzialność zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej
W wyniku odwołania dotychczasowego Zarządcy został powołany Zarząd właścicielski 3-osobowy. Podział funkcji w Zarządzie został dokonany przez jego członków. Do podstawowych obowiązków Zarządu (...)
Pomoc mieszkaniowa dla wychowanka domu dziecka
Czy Domy Dziecka są zobowiązane zapewnić swoim wychowankom lokal mieszkalny lub lokal tymczasowy po uzyskaniu przez nich pełnoletniości i zamiarze usamodzielnienie się? Czy też obowiązek ten spoczywa (...)
Ustanie stosunku najmu
W lokalu mieszkało małżeństwo, zameldowani rozeszli się, on się wyprowadził, mieszkanie było zadłużone na 7000zł. Z uwagi na ten fakt, ta Pani wyprowadziła się do rodziny i wymeldowała się (...)
Wypowiedzenie najmu przez gminę
Czy skoro przydział na mieszkanie komunalne otrzymałam skierowaniem kierownika jednostki (Komendanta Policji), gdyż wówczas to mieszkanie było w dyspozycji Komendy Policji, to czy obecnie mogę mieć (...)
Wymiana okien w mieszkaniu wspólnoty
Jestem właścicielem mieszkania w kamienicy, w którym znajduje się 5 lokali mieszkalnych. Obowiązują nas przepisy dotyczące tzw. małych wspólnot mieszkaniowych, tak więc wszelkie uchwały podejmowane (...)
Wysokość partycypacji w TBS
W 2005 w sierpniu wykupiłem partycypację na mieszkanie(68.7 m2) za 67,000.00.w budynku TBS-u zamieszkałym od dwóch lat. Zostałem poinformowany przez TBS że taką kwotę zażyczył sobie poprzedni (...)
Fundusz remontowy we wspólnocie mieszkaniowej
Z jakich przepisów wynika obowiązek tworzenia przez wspólnoty mieszkaniowe funduszu remontowego? W ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali nie znalazłem uzasadnienia dla obowiązku tworzenia (...)
Naprawa drzwi w wynajmowanym mieszkaniu
W wynajmowanym mieszkaniu zaciął się zamek od drzwi wejściowych uniemożliwiając ich otwarcie. Najemca nie powiadomił wynajmującego wcześniej o usterce zamka. Samodzielnie włamał się do mieszkania (...)
Przestawienie pieca kaflowego
Mieszkam w kamienicy na mocy decyzji Wydziału Lokalowego z lat 60-tych. Właścicielem kamienicy jest osoba prywatna. Obecnie niezbędny jest remont pieca kaflowego - jest on bowiem niesprawny, z roku (...)
Inny tytuł prawny do lokalu
Kobieta jest właścicielką mieszkania, nie mieszka jednak w nim i obecnie przebywa za granicą. Udzieliła notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa swojemu synowi do zakupu na jej rzecz dowolnego (...)
Prawo do mieszkania funkcyjnego
Wdowa po leśniczym od kilku lat blokuje leśniczówkę, gdyż nie zgadza się na żadne mieszkanie zamienne. Osada ta jest niezbędna dla Nadleśnictwa (znajduje się w wykazie mieszkań funkcyjnych), (...)
Wynajem mieszkania spółdzielczego własnościowego
Niedługo będę właścicielem mieszkania spółdzielczego własnościowego. Zamierzam wynająć to mieszkanie. Słyszałam jednak, że w świetle nowych przepisów (które już weszły w życie lub niedługo (...)
KPA a spółdzielnia mieszkaniowa
Czy KPA nie dotyczy, czy dotyczy spółdzielczości mieszkaniowej? Jeśli nie dotyczy - jak członkowie spółdzielni mieszkaniowej słyszą od zarządu - to co oznacza termin "organizacje spółdzielcze", (...)
Rozliczenie czynszu między małżonkami
Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych za opłaty, o których mowa w ust. 1-2, 4 i 5, solidarnie z członkami spółdzielni, odpowiadają stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie. (...)
Regulacja tytułu prawnego po śmierci najemcy
Mój konkubent posiadał mieszkanie kwaterunkowe, którego był głównym najemcą. W mieszkaniu tym od 2 lat zameldowana była i zamieszkiwała nasza córka, lat 15 wraz ze mną. Czasem jednak mieszkałyśmy (...)
Pisemne powiadomienie o podjętej uchwale
Chcę zaskarżyć uchwałę, jak należy działać w przypadku gdy nigdy nie zostałam powiadomiona o efektach głosowania sposobem zbierania głosów indywidualnie / nie było 100 % frekwencji na zebraniach/, (...)
Definicja powierzchni użytkowej lokalu
Co to jest powierzchnia użytkowa lokalu użytkowego?
Kotłownia developera w budynku wspólnoty
Jestem przed popisaniem aktu notarialnego sprzedaży mieszkania od firmy developerskiej. Mam kilka wątpliwości dotyczącej treści samego aktu. W budynku został wyodrębniony lokal użytkowy – (...)
Zablokowanie przewodu kominowego przez sąsiadów
Mieszkam w budynku piętrowym z dwoma wyodrębnionymi mieszkaniami (odrębna własność lokalu). Sąsiedzi mieszkający na piętrze zamurowali w połowie u siebie w mieszkaniu przewód kominowy, do którego (...)
Przyłączenie strychu do mieszkania w spółdzielni
Zamieszkuję budynek, w którym mieszka 3 lokatorów. Jedno z mieszkań jest wykupione na własność i należy do wspólnoty mieszkaniowej, pozostałe w tym i moje podlegają pod spółdzielnię mieszkaniową. (...)
Wpis do Kw a powierzchnia mieszkania
W 1999 roku podpisaliśmy umowę ze spółdzielnią mieszkaniową o wybudowanie mieszkania spółdzielczego własnościowego w budynku wielorodzinnym do końca 1999 roku. Umowa określała całkowite rozliczenie (...)
Zwrot kaucji po wykupieniu mieszkania
Zwracam się do Państwa z zapytaniem. Pracownik wprowadził się w 1989 do mieszkania komunalnego wpłacając tzw. kaucję. W 2005 roku wykupił to mieszkanie na własność. Powołując się na art. (...)
Konieczność uzasadnienia podwyżki czynszu
Ostatni raz czynsz podniosłem w maju 2005 roku, dając jednocześnie wypowiedzenie w styczniu. Czy teraz wypowiedzenie może być krótsze, np. miesięczne? Obecnie czynsz jest mniejszy niż 3% wartości (...)
Koszty korespondencji z członkiem spółdzielni
Jestem właścicielem lokalu mieszkaniowego spółdzielni mieszkaniowej, ale mieszkam pod innym adresem stałego zamieszkania, a lokal dzierżawię innej osobie. Wiadomo, że wszelka korespondencja ze (...)
Masz inne pytanie do prawnika?