Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 10)
Zebranie po terminie we wspólnocie mieszkaniowej
W dużej wspólnocie mieszkaniowej roczne zebranie rozliczeniowe odbyło się po terminie ustawowym który upływa 31 marca. Dokładnie mówiąc odbyło się w maju. Jakie są konsekwencje takiej sytuacji?
Sprzedaż mieszkania lokatorskiego
We wrześniu 2006 r. kupiłam 1-dno pokojowe mieszkanie lokatorskie cioci, które mi ciocia podarowała. Moja ciotka niedawno umarła i spółdzielnia mieszkaniowa poinformowała mnie, że mogę zaraz (...)
Piwnica w budynku wielorodzinnym
W 1996 nabyłem od spółdzielni mieszkaniowej pomieszczenie strychowe na 5 piętrze budynku wielorodzinnego. Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania i przebudowę (...)
Błędny termin wypowiedzenia czynszu najmu
Wypowiedzenie z dnia 29.12.2005 stawki czynszowej brzmiało: Wypowiadam dotychczasową wysokość czynszu ze skutkiem na dzień 31 stycznia 2006 r. Proszę o wnoszenie opłat w podanej niżej wysokości. (...)
Zakup strychu od wspólnoty
Mam zamiar zaadaptować strych w kamienicy, zarządzanej przez wspólnotę. Strych nadaje się do prawie całkowitej wymiany. Belki stropowe są zmurszałe. Wspólnota wyraziła zgodę na adaptację i (...)
Informowanie wspólnoty o wynajęciu mieszkania
Czy gdy wynajmuję część lokalu mieszkalnego, którego właściciel należy do wspólnoty mieszkaniowej, mam obowiązek poinformowania o tym fakcie wspólnoty?
Bezumowne korzystanie z części gruntu
Na podstawie umowy sprzedaży nabyłem od Gminy samodzielny lokal mieszkalny jako odrębną nieruchomość wraz z udziałem wynoszącym 1590/1000 we wspólnych częściach budynku oraz w działce gruntu (...)
Zwrot kosztów wymiany okien w mieszkaniu
Moja matka od 30 lat mieszka w mieszkaniu, które jest własnością gminy. W 2003 r po kilkunastu interwencjach w administracji w kwestią fatalnego stanu okien w lokalu, odwiedziła ją komisja, która (...)
Wycofanie uchwały we wspólnocie mieszkaniowej
Pytanie dotyczy wycofywania uchwał we wspólnocie mieszkaniowej. Jeśli została zgłoszona uchwała i zostały zebrane pod nią już jakieś podpisy, to czy osoba zgłaszająca tę uchwałę lub też (...)
Czy można uzależnić udzielenie absolutorium dla zarządu wspólnoty od wyników audytu?
Na zebraniu właściciele lokali zdecydowali, że zanim udzielą absolutorium zarządowi, należy przeprowadzić audyt (przegląd dokumentacji finansowej i organizacyjno-prawnej). Czy mogą przerwać zebranie (...)
Udostępnienie lokalu na wezwanie zarządu
Kilka miesięcy temu kupiłam wraz z bratem mieszkanie własnościowe. Mieszkanie to wynajmujemy. Właśnie otrzymałam list polecony od zarządu wspólnoty mieszkaniowej z żądaniem udostępnienia firmie (...)
Wypowiedzenie umowy najmu w związku z remontem
Umowy najmu zostały wypowiedziane zarówno z powodu konieczności przeprowadzenia remontu, jak i z powodu zalegania z czynszem - w stosunku do tych lokatorów którzy nie płacili. Remont budynku jeszcze (...)
Pozew o eksmisje a małoletnie dzieci
Zamierzam złożyć pozew o eksmisję. W powyższym lokalu zamieszkują 2 osoby dorosłe oraz ich małoletnie dzieci. Czy w pozwie muszę wymienić wszystkie osoby zajmujące lokal (także te małoletnie), (...)
Głosowanie we wspólnocie
Kwestię głosowania we wspólnocie reguluje art. 23 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, który w punkcie 2 mówi, że: " Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, (...)
Sposób głosowania we wspólnocie
Hale garażowe (obie) stanowią "odrębną nieruchomość" jak zapisano w akcie notarialnym, przy czym mój udział to 1/202 części we współwłasności tego lokalu niemieszkalnego - stanowiącego odrębną (...)
Opłaty najemcy za wywóz śmieci
W kamienicy prywatnej liczba mieszkańców zmniejszyła się a liczba kontenerów na śmieci pozostała na dotychczasowym poziomie, co spowodowało, że opłaty za wywóz śmieci wzrosły ponad dwukrotnie. (...)
Fundusz remontowy we wspólnocie
Wkrótce odbędzie się pierwsze zebranie nowopowstałej wspólnoty mieszkaniowej. Czy obowiązkiem prawnym wspólnoty jest utworzenie funduszu remontowego? Czy jako wspólnota mieszkaniowa mamy obowiązek (...)
Zamknięcie najemcy pojemnika na śmieci
Posiadam we wspólnocie mieszkaniowej 2 mieszkania. Jedno zajmuję ja z rodziną, a drugie zajmuje "mój" lokator (najemca). W umowie najmu lokatora wyliczona jest stawka czynszu + wysokość comiesięcznych (...)
Dodatek mieszkaniowy a użyczenie
Mieszkam w mieszkaniu udostępnionym mi przez znajomych, którzy mają do tego lokalu spółdzielcze własnościowe prawo. Mieszkam tam na zasadzie ustnej umowy o użyczeniu i opłacam czynsz. Chcę wystąpić (...)
Lokal zastępczy na czas remontu mieszkania
Konieczny jest remont dachu zabytkowej kamienicy -całkowita wymiana więźby i dachówek. Na poddaszu znajduje się lokal mieszkalny. Dla bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia remontu konieczna jest (...)
Wskazanie tymczasowego pomieszczenia
Sąd orzekł eksmisję lokatora z lokalu w kamienicy bez prawa do lokalu socjalnego. Dzisiejsze prawo nie przewiduje jednak eksmisji "na bruk", więc komornik do którego zwrócił się właściciel z (...)
Gmina jako dotychczasowy właściciel we wspólnocie
Na podstawie umowy najmu lokalu mieszkalnego (zawartej 96 r.) wynajmuję od zarządu budynków komunalnych lokal mieszkalny. Lokal ten należy do zasób gminy i nie jest wyodrębniony. W budynku tym jest (...)
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów
Jestem właścicielem kamienicy i mam wątpliwości odnośnie stosowania znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowa ustawa reguluje m.in. kwestię podwyżki, w wyniku której wysokość czynszu (...)
Wstąpienie w stosunek najmu lokalu komunalnego
W mieszkaniu (2 pokoje, kuchnia, o pow. mieszkalnej 33m2) należącym do zasobów komunalnych gminy zamieszkiwała najemczyni (stanu wolnego) z córką, zięciem,wnuczką jej mężem i nieletnią wnuczką. (...)
Przydział lokalu komunalnego
Złożyłem wniosek do urzędu gminy o przydział lokalu komunalnego. Zgodnie obowiązującymi przepisami prawa lokalnego wniosek został zaopiniowany przez komisję, w skład której wchodzi osoba będąca (...)
Postanowienie o przysądzeniu własności
Kupiłam na licytacji komorniczej mieszkanie w spółdzielni. W tej sytuacji nie dysponuję aktem notarialnym tylko mam wydane postanowienie o przeniesieniu własności. Ze względu na różne sytuacje (...)
Zwrot nakładów na wyposażenie mieszkania
Jestem właścicielem kamienicy, w której jeden z lokatorów (najem na podstawie przydziału) będzie się wkrótce wyprowadzał z mieszkania, które zajmował przez kilkanaście lat. Podczas tego okresu (...)
Podatek spadkowy a mieszkanie lokatorskie
Znajoma posiada lokatorskie prawo do mieszkania spółdzielczego na podstawie przydziału z 1984 r. Syn chce przejąć mieszkanie. Oczywiście rodzic się zgadza. Spółdzielnia żąda jednak okazania (...)
Składki lokatora na fundusz remontowy
Do lokalu po zmarłym właścicielu wprowadził się „dziki” lokator. Z powodu braku spadkobierców lokal przejmie prawdopodobnie skarb państwa (post. spadkowe jest od wielu lat w toku). Lokator (...)
Zgoda wspólnoty a sprzedaż alkoholu w restauracji
Właściciel lokalu usługowego wynajął ten lokal na restaurację. Chce wystąpić do urzędu dzielnicy o wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu. Zarząd wspólnoty twierdzi że przed wystąpieniem o (...)
Zgoda wspólnoty na roboty budowlane
Zamierzam przekształcić lokal mieszkalny na użytkowy. Mieszkanie jest moją własnością, należymy do wspólnoty mieszkaniowej. Uzyskana została zgoda w formie uchwały członków wspólnoty na przekształcenie (...)
Określenie udziału lokalu w części wspólnej
Każdy lokal we wspólnocie mieszkaniowej ma do wyłącznego używania przypisaną piwnicę. Obecnie Wspólnota określa udział w części wspólnej danego lokalu tylko poprzez powierzchnię samego lokalu. (...)
Zakaz konkurencji dla członka zarządu spółdzielni
Art. 56 Prawa spółdzielczego stanowi, ze członek zarządu nie może prowadzić działalności konkurencyjnej. Jeśli naruszy ten zakaz, może to być podstawą jego odwołania. Co dzieje się jednak (...)
Cesja praw i roszczeń we wspólnocie mieszkaniowej
Z uchwały SN z dnia 23.09.2004 r. (III CZP 48/04) wynika, że w przypadku w nim opisanym właściciele poszczególnych lokali muszą scedować na Wspólnotę Mieszkaniową roszczenia wobec wykonawcy, (...)
Odłączenie wody
Mieszkańcy (choć nie wszyscy) płacą czynsz. Jest w nim opłata za wodę. Administrator - uzurpator próbujący wyłudzić kamienice - nie płaci za wodę od miesięcy. "wodociągi" grożą odłączeniem (...)
Najem a konieczność rozbiórki budynku
Nabyłem kamienicę od osoby prywatnej wraz z lokatorami. Budynek ten był kiedyś własnością gminy i był zasiedlony przez władze miejskie. Obecny stan techniczny jest krytyczny i wymaga przeprowadzenia (...)
Kwestionowanie wypowiedzenia umowy najmu
Zarządca w umowie najmu nie podaje właściciela nieruchomości, którego reprezentuje. Podejrzewam,że celowo, ponieważ właściciel nieruchomości nie żył w chwili podpisywania umowy najmu. Problem (...)
Gmina spadkobiercą udziału w mieszkaniu
Wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucili spadek. Zmarły nie zostawił testamentu. Masą spadkową jest połowa prawa własnościowego do mieszkania spółdzielczego, w którym zamieszkuję wraz z dorosłym (...)
Egzekucja z wkładu mieszkaniowego
Mój dłużnik posiada mieszkanie spółdzielcze. Chciałbym egzekwować swoją wierzytelności z tego mieszkania, a dokładnie z wkładu mieszkaniowego w spółdzielni - mieszkanie jest spółdzielcze (...)
Podział quoad usum we wspólnocie mieszkaniowej
Chciałabym zaadaptować strych znajdujący się nad moim mieszkaniem. W związku z tym chcę dokonać wydzielenia tej części nieruchomości wspólnej do wyłącznego korzystania przeze mnie. Czy podział (...)
Masz inne pytanie do prawnika?