Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 11)

Wykup strychu

Obecnie do mojego mieszkania przylega powierzchnia strychowa o wymiarach całkowitej powierzchni 24 m2. Wysokość strychu 190 cm do 150 cm powierzchnia 12 m2 pozostała wysokość od 150 cm do 86 cm. (...)

Legalizacja wodomierzy

Posiadam mieszkanie spółdzielcze lokatorskie. W ciągu miesiąca 'zużyłem" 100 m3 wody-podejrzewam awarię licznika-mieszkam tam 10 lat i przez ten czas nie był legalizowany. Czy liczniki na wodę (...)

Eksmisja dzikich lokatorów

Około miesiąca temu wprowadził się do jednego z moich lokali (tzn. wyrwał zamek i założył nowy) dziki lokator z żoną (oboje chorzy, bezdomni i pijący). Oczywiście zrobili to bez mojej zgody. (...)

Zgoda na przekształcenie lokalu na użytkowy

Jestem właścicielką mieszkania, które chcę przekształcić na lokal użytkowy. Niezbędna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej podjęta w formie uchwały. Członkiem wspólnoty jest również gmina (...)

Bonifikata na wykup lokalu a umowa przedwstępna

Chcę kupić mieszkanie, które posiada założoną księgę wieczystą, jednak nie może być sprzedane jeszcze przez okres 2,5 roku. Mieszkanie to zostało wykupione za 95% bonifikatą, a w umowie znajduje (...)

Nieudzielenie absolutorium prezesowi spółdzielni

Walne zgromadzenie spółdzielni mieszkaniowej udziela corocznie członkom zarządu absolutorium, w tym także osobom znajdującym się na stanowisku prezesów. Prezes spółdzielni jest zatrudniony na (...)

Podwyżka czynszu najmu o 100%

Właściciel budynku mieszkalnego chce podwyższyć czynsz o 100 %. Czy obowiązuje czynsz regulowany, a jeśli tak, to w jakich przypadkach?

Dostarczenie lokalu zamiennego

Zajmuję mieszkanie w budynku stanowiącym własność PKP. Od 5 lat Zakład Gospodarki Mieszkaniowej PKP nie przedłuża mi umowy najmu lokalu i wzywa mnie do opuszczenia go bez wskazania lokalu zamiennego. (...)

Zaliczenie spłat

Podpisana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego. Lokator zobowiązany jest na podstawie umowy najmu do uiszczania czynszu oraz opłat niezależnych od właściciela (co razem daje kwotę x). Wpłaty dokonywane (...)

Zwrot kosztów partycypacji od TBS

Wynajmuję mieszkanie w TBS. Regularnie je opłacam. Moja matka jest partycypantem, ale chce mieszkanie sprzedać, a ja wyprowadzić się z niego. Jak partycypant może pozbyć się mieszkania w TBS, odzyskując (...)

Śmierć partycypanta podczas budowy przez TBS

Matka jest partycypantem w TBS. Co dzieje się po śmierci partycypanta? Czy mieszkanie przechodzi na współmałżonka?

Ocieplenie budynku mieszkalnego

Budynek wybudowany w latach 60-tych i 70-tych, zbudowany i eksploatowany zgodnie z dokumentacją, obecnie ocieplany zgodnie z wolą mieszkańców mającą na celu pomniejszenie kosztów ogrzewania mieszkań. (...)

Skutki zajmowania lokalu bez tytułu prawnego

Od 2003 roku użytkuję lokal mieszkalny w budownictwie zakładowym bez tytuły prawnego. Nie jestem zameldowany w tym lokalu, gdyż zarządca uniemożliwia to od kilkunastu lat. Sprawa o nabycie tytułu (...)

Opłaty za używanie lokalu

Art. 11 ust.2 pkt.2 stanowi, że gdy lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze (...)

Wykup mieszkania od spółdzielni rolniczej

Spółdzielnia rolnicza chce sprzedać mieszkania w bloku, który jest jej własnością od 25 lat. Lokatorzy, którzy nie zgodzili się na wykup mieszkań zostali poinformowani, że zostaną umieszczeni (...)

Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

Ojciec otrzymał mieszkanie służbowe z Zakładu Karnego / gdzie był zatrudniony/ w lipcu 1975 roku na podstawie przydziału mieszkania służbowego, w którym jestem wymieniona jako córka. Zamieszkuję (...)

Zgoda na sprzedaż alkoholu w lokalu wspólnoty

Posiadam lokal handlowy, który jest częścią kamienicy. Aby uzyskać koncesję na sprzedaż win w sklepie mieszczącym się w lokalu potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej w/w kamienicy. W kamienicy (...)

Adaptacja części korytarza w spółdzielni

Mam wykupione mieszkanie w bloku, w którym spółdzielnię utworzyli właściciele mieszkań tego bloku. Spółdzielnia ma prezesa. Chciałabym powiększyć mieszkanie poprzez zaadaptowanie końcówki (...)

Zwrot kaucji przy wykupie mieszkania

Jestem najemcą mieszkania komunalnego. Po podpisaniu umowy najmu w 1985r, wpłaciłem kaucję do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Obecnie wykupuję je na własność. Czy należy mi się zwrot kaucji (...)

Ustalenie wysokości wkładu

Byli członkowie spółdzielni mieszkaniowej posiadają do rozliczenia ze spółdzielnią wkład mieszkaniowy lub wkład budowlany. Członkostwo tych osób ustało przed wejściem w życie ustawy o spółdzielniach (...)

Zamiana piwnic między lokatorami

Właściciele mieszkań w kamienicy użytkują piwnice na zasadzie współwłasności łącznej, tak jak np. klatkę schodową. Zamierzam kupić mieszkanie (ma założoną księgę wieczystą) w tej kamienicy (...)

Droga dojazdowa do lokalu użytkowego

W dn. 04.03.2005 r. nabyliśmy w drodze przetargu lokal w budynku wielolokalowym od Gminy jako wyodrębniony lokal samodzielny, który powstał w wyniku podziału jednego lokalu na dwa mniejsze. W wyniku (...)

Odpowiedzialność cywilna zarządu spółdzielni

Firma uzyskała 2 lata temu tytuł wykonawczy przeciwko spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia nie ma majątku i obecnie nie prowadzi działalności. Czy można wystąpić z roszczeniem cywilnym przeciwko (...)

Nadwyżki we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej otrzymał pismo od jednego z właścicieli lokali, w którym to domaga się on proporcjonalnego co do udziałów zwrotu nadwyżek finansowych z zaliczek wpłaconych na (...)

Koszty adaptacji mieszkania komunalnego

Będąc jednym z dwóch głównych najemców mieszkania komunalnego niesamodzielnego zamieszkałego przez dwie odrębne rodziny, w związku z podziałem tegoż mieszkania (z wniosku sąsiadów za zgodą (...)

Członkostwo w radzie nadzorczej spółdzielni

Pracownik będący na etacie w spółdzielni jest równocześnie członkiem rady nadzorczej tej spółdzielni. Czy osoba będąca pracownikiem spółdzielni mieszkaniowej może zasiadać w radzie nadzorczej (...)

Głosowanie na zebraniach w małej wspólnocie

Jestem członkiem małej wspólnoty mieszkaniowej (5 mieszkań). W akcie notarialnym powołującym Wspólnotę zawarto regulamin Wspólnoty i w mim uchwalanie uchwał większością głosów liczonych (...)

Przeniesienie lokatora do lokalu zamiennego

Jestem właścicielem budynku, którego stan wymaga natychmiastowego remontu-dysponuję odpowiednimi opiniami technicznymi. W tym stanie faktycznym konieczne jest tymczasowe opróżnienie wszystkich mieszkań. (...)

Badanie sprawozdania finansowego Spółdzielni

Od kilku lat badaniem sprawozdania finansowego spółdzielni mieszkaniowej zajmuje się ten sam biegły rewident. Daje się odczuć pewną zażyłość Zarządu z prowadzącym badanie. Rodzi to pytanie (...)

Fundusz remontowy w SM

Spółdzielnia pobiera zgodnie z art. 4 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych od członka opłaty na fundusz remontowy. SM nie prowadzi ewidencji wykorzystania środków na poszczególne nieruchomości. (...)

Zabudowa loggi w spółdzielni mieszkaniowej

Chcę zabudować loggię w mieszkaniu Spółdzielczym własnościowym, chcę zamontować lekką rozsuwaną szybę aby dodatkowo docieplić mieszkanie. Statut spółdzielni nic na ten temat nie mówi. Czy (...)

Umowa użytkowania lokalu

Muszę przenieść lokatora do lokalu na zasadzie umowy użytkowania. W jaki sposób można dochodzić zwrotu nie zapłaconego czynszu przez użytkownika , z którym się zawarło umowę użytkowania? (...)

Utrata bonifikaty na mieszkanie zakupione od WAM

Po nabyciu mieszkania od WAM na warunkach z bonifikatą 2 lata temu zamierzam zbyć to mieszkanie i nabyć nowe mieszkanie w celu poprawienia sobie warunków mieszkalnych. Czy w tej sytuacji także obowiązuje (...)

Przedawnienie zaliczki we wspólnocie

Członek wspólnoty mieszkaniowej płaci tzw. zaliczkę na koszty eksploatacyjne i fundusz remontowy - podobno nie znaczy to to samo, co czynsz, jaki płaci zwykły lokator (pomimo nawet, że w tym samym (...)

Remont dachu budynku gminnego

Mieszkam w budynku gminnym. Oprócz mnie mieszkają jeszcze w tym budynku trzy rodziny. Od prawie trzech lat staramy się w gminie, która jest właścicielem tego budynku o to, aby gmina dokonała remontu (...)

Pieniądze z kasy mieszkaniowej

W tym roku muszę wykorzystać pieniadze oszczędzane w kasie mieszkaniowej. Wykorzystałem w czasie oszczędzania przysługujące mi prawo do odliczeń od podatku z tego tytułu. Mam zamiar kupić działkę (...)

TBS jako developer

Czy developerem jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego?

Sposób zabezpieczenia użyczającego lokal

Jakie musi być zadłużenie przy umowie użyczenia (tzn. chodzi mi o dług za nieopłacony czynsz, energię, wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w tym przypadku jaki minimalnie musi być (...)

Staraty bilansowe w spółdzielni a fundusze spółdzielni

Art. 90 par. 1 Prawa spółdzielczego stanowi, iż straty bilansowe spółdzielni pokrywa się z funduszu zasobowego, a w części przekraczającej fundusz zasobowy - z funduszu udziałowego i innych funduszów (...)

Obowiązek informowania wspólnoty o najmie lokalu

Czy ważna jest uchwała wspólnoty, w której żąda się informowania administracji wspólnoty, komu wynajmuje się mieszkanie czy stanowisko parkingowe będące własnością hipoteczną? W uchwale (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika