Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 13)

Mieszkanie spółdzielcze a grunt przy budynku

Czy mając mieszkanie własnościowe w bloku należy mi się kawałek terenu obok bloku? Powierzchnia mieszkania 46 m2.

Zimne kaloryfery w lokalu mieszkalnym

Jestem głównym lokatorem prawie 100-metrowego mieszkania należącego do gminy. Jeszcze na dobre nie zaczęła się zima, a ja znowu mam ten sam problem, mianowicie chłodne lub ledwo ciepłe kaloryfery, (...)

Brak wykonania uchwały wspólnoty przez zarząd

Jakie kroki prawne pozwalają członkowi wspólnoty na - niejako - zmuszenie zarządu wspólnoty / administratora do wyremontowania dachu - (części wspólnej budynku). Przez wspólnotę mieszkaniową (...)

Rodzaje praw do lokalu

Jaka jest różnica pomiędzy następującymi terminami: spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności? Jak ma się (...)

Przymusowa sprzedaż lokalu we wspólnocie

Członek wspólnoty mieszkaniowej wynajął osobie trzeciej mieszkanie i po kilku miesiącach zmarł. Nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe, wiadomo zaś, że zmarły pozostawił po sobie (...)

Zwrot kaucji mieszkaniowej

Mój ojciec w latach 70-tych najmował mieszkanie zakładowe. Jego zakład pracy w roku 1997 przekazał mieszkania jako zbędne - gminie. W roku 1999 ojciec kupił mieszkanie na własność. Teraz chciałby (...)

Wymiana okien w mieszkaniu komunalnym

Czy możemy wymienić okna w mieszkaniu komunalnym i kosztem częściowo obciążyć lokatora, np. 50%?

Wykup mieszkania spółdzielczego własnościowego

Chcę kupić mieszkanie od spółdzielni na podstawie wykupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Czy mogę kupić to mieszkanie na mojego 12-to letniego syna? Jeżeli tak, to czy robię (...)

Zmiana przeznaczenia lokalu na użytkowy

Posiadam lokal mieszkalny i chciałbym z niego zrobić lokal do prowadzenia działalności. Jakim warunkom musi on odpowiadać oraz jakie czynności i gdzie muszę wykonać?

Mieszkanie socjalne a budowa mieszkania

Jestem właścicielem mieszkania komunalnego, jednocześnie buduję dom. Zakład komunalny przysyła mi pisma ze mam zdać mieszkanie komunalne, lecz na razie nie mam funduszy na wykończenie budynku, (...)

Rozliczenie kosztów budowy w spółdzielni

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Rozliczenie końcowe otrzymałem w grudniu 2003. Z uwagi na toczący się proces z wykonawcą, spółdzielnia do czasu przedawnienia się roszczeń (...)

Zakup bramy wjazdowej przez wspólnotę

Wspólnota Mieszkaniowa zamówiła wykonanie bramy wjazdowej i ogrodzenie terenu należącego do Wspólnoty. W jaki sposób rozliczyć taką inwestycję? Wykonawca usługi wycenił ją na 12 700,00 zł. (...)

Głosowanie udziałami we wspólnocie

Jaką ilością głosów dysponuje deweloper, który jest członkiem wspólnoty? Czy w głosowaniu mogą brać udziały jeszcze nie wybudowanych mieszkań, które zostaną wybudowane w czasie późniejszym? (...)

Członek oczekujący w spółdzielni mieszkaniowej

Jak wygląda status członka oczekującego w spółdzielniach mieszkaniowych w chwili obecnej? Czy posiada on takie samo prawa i obowiązki jak pozostali członkowie? Kiedy można skreślić członka oczekującego (...)

Odpowiedzialność członka Rady Nadzorczej

Czy w świetle obowiązującego prawa pojedynczy członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej może odpowiadać sądownie za sprzeczne z prawem decyzje Rady, które zapadają większością głosów?

Indywidualne zbieranie głosów

We wspólnocie mieszkaniowej będzie podejmowana uchwała w trybie indywidualnego zbierania głosów. Zostało wywieszone zawiadomienie na klika dni przed terminem zbierania głosów. Wielu właścicieli (...)

Potwierdzenie uprawnienia do lokalu w spółdzielni

Czy, jeżeli w dokumencie przydziału spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu widnieje nazwisko tylko jednej osoby, czy można domniemywać, że mieszkanie faktycznie należy do dwóch osób, (...)

Ustalenie wysokości czynszu regulowanego

W jaki sposób ustala się wysokość czynszu regulowanego?

Zbycie udziału w prawie do lokalu

Czy przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez jednego ze współmałżonków, kiedy, jeżeli się nie mylę mamy do czynienia z prawem pierwokupu drugiego współwłaściciela (...)

Korzystanie z części wspólnej we wspólnocie

Jesteśmy firmą świadczącą usługi dostępu do internetu dla firm i osób prywatnych. Świadczenie przez nas usług polega na doprowadzeniu kabla telekomunikacyjnego do każdego z naszych klientów. (...)

Najem a przekształcenie prawa do lokalu

W 1997 budynki po likwidowanej kopalni zostały nieodpłatnie przekazane do tworzącej się nowej Spółdzielni (podstawa prawna: uchwała Rady Nadzorczej i Akt Notarialny). Kopalnia przekazała kaucje (...)

Ulga remontowa a dom letniskowy

W 2005 roku poniosłem wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont budynku letniskowego. Remont obejmował: - wymianę pokrycia dachu, - wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej (...)

Zasady wyodrębniania własności lokalu

Posiadam własnościowy lokal użytkowy, zakupiony na zasadzie przydziału w maju 2000 r. Niestety sam przydział nic nie rozstrzyga. Nie są w nim ani wyodrębnione ani nawet wymienione jego składniki. (...)

Wymiana okien w spółdzielni

Czy regulamin wymiany okien w spółdzielni mieszkaniowej może być podważony z uwagi na nierówne traktowanie członków? Członek, któremu SM wymienia okna np. po 10 latach oczekiwania nie płaci (...)

Skuteczne doręczenie pism ze spółdzielni

Wykluczenie członka w SM powinno odbyć się po jego uprzednim wysłuchaniu na Radzie Nadzorczej (tak stanowi Statut). Po prawidłowym powiadomieniu członka w przypadku jego niestawiennictwa RN może (...)

Rejestr dotyczący wysokości czynszu regulowanego

Ustawa o ochronie praw lokatorów... wskazuje, że czynsz wolny może być stosowany po 31 XII 2004 r., do tego czasu jednak właściciele lokali, którzy je wynajmują mają swobodę w ustalaniu czynszu (...)

Upadłość spółdzielni - hipoteka

Czy prawo odrębnej własności, które powstało ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w wyniku upadłości spółdzielni i nabycia jej majątku przez podmiot nie będący spółdzielnią, (...)

Upadłość spółdzielni - skutki

W pewnym artykule w Rzeczpospolitej zawarto następujące stwierdzenie: "Jeżeli doszłoby do upadku spółdzielni, to własnościowe spółdzielcze prawa do lokalu przekształcają się w prawo własności, (...)

Stałe zamieszkanie a wstąpienie w stosunek najmu

Córka zmarłego w momencie jego śmierci przebywała tymczasowo za granicą ponieważ w Polsce nie mogła znaleźć pracy. Córka zmarłego nie posiada prawa do stałego pobytu w żadnym innym kraju poza (...)

Eksmisja do pomieszczenia tymczasowego

Czy dopuszczalna jest eksmisja do pomieszczenia zastępczego, znajdującego się na działce pracowniczej, jeśli spełnia ono warunki określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 26 stycznia (...)

Eksmisja byłej żony

Mój narzeczony rozwiódł się w ubiegłym roku. Wyrok sądowy jest prawomocny. Rozwód przeprowadzono bez orzekania o winie. Z małżeństwa nie było dzieci. Była żona pracuje na umowę o prace na (...)

Wspólnota a spółdzielnia mieszkaniowa

Jeśli w spółdzielni istnieje wspólnota mieszkaniowa? Przeglądając regulamin na co powinnam zwrócić uwagę? Czy inaczej jest obliczany czynsz i czy inne prawa ma mieszkanie, które jest formą własności? (...)

Mieszkanie w spółdzielni w upadłości

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni, względem której prowadzone jest postępowanie upadłościowe (z możliwością zawarcia układu). Zamierzam jednak w niedalekiej (...)

Śmierć właściciela mieszkania a zaległe opłaty

Do kogo wspólnota mieszkaniowa powinna wysłać wezwanie do zapłaty z tytułu niepłacenia czynszu, jeżeli właściciel wykupionego lokalu zmarł, a córka właściciela wynajęła mieszkanie osobie (...)

Zaświadczenie ze spółdzielni

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni, względem której wszczęto zostało postępowanie upadłościowe (z możliwością zawarcia układu). Spółdzielnia wystawiła (...)

Skutki zadłużenia wobec wspólnoty

Kupiłam mieszkanie w 2001 roku (odrębna własność) niestety z powodów utraty pracy i innych nie płaciłam czynszu. Aktualnie mam duże zadłużenie. Chciałabym, aby nie odebrano mi mieszkania, czym (...)

Zaskarżanie uchwał wspólnoty mieszkaniowej

Zgodnie z art. 25 ustawy o wspólnotach mieszkaniowych każdy właściciel lokalu (członek wspólnoty) może zaskarżyć uchwałę wspólnoty do sądu, jeżeli jest sprzeczna z prawem, narusza jego interesy (...)

Podejmowanie uchwał przez wspólnotę mieszkaniową

Głosowanie we wspólnocie odbyło się wczoraj w dniu 28.06.2005 r. Treść głosowania dotyczyła termomodernizacji budynku i miała dać odpowiedź na pytanie: "Czy jesteś za realizacją termomodernizacji (...)

Rezygnacja zarządu we wspólnocie

Jakimi dokumentami i w jakiej procedurze członek zarządu wspólnoty powinien złożyć rezygnację z pełnionej funkcji? W jaki sposób cały zarząd podaje się do dymisji we wspólnocie? Obecny zarząd (...)

Wybór zarządu wspólnoty mieszkaniowej

We wspólnotach mieszkaniowych mogą być poddawane pod głosowanie uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów. Czy tym trybem można wybrać zarząd wspólnoty?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika