Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 14)
Wybór zarządu wspólnoty mieszkaniowej
We wspólnotach mieszkaniowych mogą być poddawane pod głosowanie uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów. Czy tym trybem można wybrać zarząd wspólnoty?
Korekta powierzchni użytkowej lokalu
W spółdzielni mieszkaniowej przeprowadzono ponowny pomiar powierzchni lokalu użytkowego. Zarząd uchwałą z dnia 2005-06-09 zatwierdził zmienioną wielkość lokalu jako 177,93 m2 w miejsce dotychczasowych (...)
Księgowość wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa może prowadzić ewidencję pozaksięgową, ale również pełną księgowość. Co jest wyznacznikiem i jakie cechy musi spełniać każda z powyższych form? Kiedy mówimy o ewidencji (...)
Protokół z zebrania wspólnoty mieszkaniowej
Podczas pisania protokołu z zebrania wspólnoty były pewne problemy z uzyskaniem pod nim podpisu przewodniczącego. Przewodniczący zebrania podpisał się, ale z "zastrzeżeniami". Jak powinien Zarząd (...)
Ogród Wspólnoty Mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o zakazie montowania płotów, pergoli na terenie ogródka przynależnego do lokalu usytuowanego na parterze, kierując się względami bezpieczeństwa i estetyki (...)
Uchwała we Wspólnocie Mieszkaniowej
Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące szablonu uchwały wspólnoty mieszkaniowej? Czy są jakieś wymagane elementy, które należy w niej zawrzeć?
Wydatkowanie środków z funduszu remontowego
Właściciele we wspólnocie mieszkaniowej chcą się odłączyć od kotłowni dostarczającej ciepło i przejść na indywidualne ogrzewanie gazowe. Z faktem tym będą związane pewne koszty, które (...)
Obowiązki lokatora
Lokator, który miał czynsz regulowany wyprowadza się zajmowanego lokalu. Czy jest on zobowiązany do odnowienia mieszkania (np. malowania mieszkania, itp.)?
Spółdzielcze prawo do lokalu a zwrot wkładu
Czy w przypadku rezygnacji z członkostwa w spółdzielni lub gdy lokator zostaje wykluczony ze spółdzielni (na przykład za niepłacenie czynszu) spółdzielnia nie powinna zwrócić mu wkładu członkowskiego (...)
Rezygnacja z funkcji prezesa spółdzielni
Czy prezes spółdzielni mieszkaniowej sprawujący tę funkcję społecznie, chcąc zrzec się prowadzenia spółdzielni, musi dochować jakichkolwiek terminów wypowiedzenia bądź innych uwarunkowań?
Zatrudnienie prezesa spółdzielni
Czy prezes spółdzielni mieszkaniowej może sprawować swoją funkcję, czyli pracować, bez wynagrodzenia - społecznie (w odniesieniu do zapisu w prawie spółdzielczym)?
Granice własnościowego prawa do lokalu
Posiadam własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. SM w tej chwili prowadzi pracę remontowe w moim bloku. Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa może remontować mój balkon bez mojej zgody? Czy bez mojej (...)
Przekroczenie czynności zwykłego zarządu kamienicą
Jakie czynności w administrowaniu nieruchomością (kamienicą) zaliczamy do zarządu zwykłego, a jakie czynności go przekraczają?
Przekroczenie uprawnień zarządcy nieruchomością
W sądzie od 6 lat trwa postępowanie o zniesienie współwłasności kamienicy. Zarządca nieruchomości (Zarzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w moim mieście), w swoich uchwałach ma zapis (...)
Umowa najmu - mieszkanie kwaterunkowe
Czy obecnie można posiadać inne mieszkanie, nie tracąc praw do mieszkania zajmowanego na podstawie tzw. przydziału?
Apelacja strony "przegranej"
Zaskarżyłem uchwałę walnego zebrania spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia przegrała sprawę, gdyż ewidentnie złamała prawo. Chcąc przedłużyć stan bezprawia, spółdzielnia złożyła (...)
Podział spółdzielni mieszkaniowej
Czy ze spółdzielni mieszkaniowej może wydzielić się nowa spółdzielnia lokali użytkowych (pawilony handlowe)? Jeżeli tak, to na podstawie jakich przepisów?
Wysokość ryczałtu za wodę w spółdzielni
Czy Rada Nadzorcza może dowolnie określić wysokość ryczałtu za wodę przypadającą na jedną osobę zamieszkującą w spółdzielczym własnościowym lokalu mieszkalnym? Jeżeli tak, to jaka jest (...)
Waloryzacja kaucji mieszkaniowej
W jaki sposób rozliczyć kwotę kaucji mieszkaniowej, wpłaconej w 1969 roku w wysokości 2694 zł. Prosimy o podanie sposobu rozliczenia wraz ze wzorem. Kaucja dotyczy mieszkania komunalnego położonego (...)
Zobowiązania likwidowanej spółdzielni
Jestem przed finalizacją zakupu mieszkania spółdzielczego własnościowego; na budynku jest hipoteka umowna zwykła na sporą kwotę. Co dzieje się z zobowiązaniami spółdzielni, jeżeli zostanie (...)
Odszkodowanie od byłego najemcy
Czy zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów mogę wystąpić o odszkodowanie od dnia wymienionego w pisemnym wypowiedzeniu umowy najmu lokalu, czy muszę czekać na wyrok sądu nakazujący (...)
Wysokość czynszu a wartość odtworzeniowa lokalu
Proszę o podanie przepisu Ustawy o ochronie lokatorów o następującej treści: \"W stosunkach najmu powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy (...) wysokość czynszu w lokalach, w których obowiązywał (...)
Artykułem "pominięty" a "uchylony"
Proszę o pomoc w zrozumieniu różnicy między sformułowaniami: "artykuł pominięty" i "artykuł uchylony" z Ustawy o ochronie lokatorów. Czy oba oznaczają, że artykuł nie obowiązuje?
Odszkodowanie za bezumowne zajmowanie z lokalu
Zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów osoba, zajmująca lokal bez tytułu prawnego uiszcza comiesięczne odszkodowanie. Czy konieczna jest wycena biegłego, dotycząca czynszu jaki właściciel (...)
Eksmisja na bruk a pomieszczenie tymczasowe
Od 1 stycznia 2005 roku obowiązuje zakaz eksmisji na bruk. W przypadku orzeczenia eksmisji, lokatorowi nie będzie przysługiwało prawo do lokalu socjalnego. Kto jest zobowiązany do dostarczenia tzw. (...)
Ochrona własności mieszkania
Mam własnościową kawalerke, sprawa o eksmisję lokatora jest w toku. Bardzo proszę o wyjaśnienie znaczenia art. 19 Ustawy o ochronie praw lokatorów: "Do ochrony praw lokatora do używania lokalu (...)
Mieszkanie komunalne
W 1998 r. złożyłem wniosek o mieszkanie komunalne (właścicielem jest gmina). Rozpatrzono go pozytywnie i w grudniu ubiegłego roku byłem w ADM-ie drugi na liście, by otrzymać lokal. Kiedy w lutym (...)
Zmiana przeznaczenia lokalu
Czy właściciel lokalu użytkowego może ten lokal wynajmować z przeznaczeniem na lokal mieszkalny? Czy właściciel lokalu użytkowego może go przekształcić w lokal mieszkalny? Jak można to zrobić, (...)
Prawo do udziału w zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej
Czy moja siostra może reprezentować mnie na zebraniu Wspólnoty Mieszkaniowej kamienicy, w której ja mam mieszkanie własnościowe hipoteczne (jestem właścicielem)? Siostra nie ma upoważnienia notarialnego. (...)
Stawka eksploatacyjna a status członka SM
Czy jest zgodne z prawem działanie polegające na różnicowaniu stawek eksploatacyjnych dla członków spółdzielni mieszkaniowych posiadających własnościowe prawo do lokalu oraz lokatorskie w taki (...)
Darowizna dla gminy
Dwa lata temu wykupiłem mieszkanie od gminy z 80% bonifikatą. W chwili obecnej ze względu na stan zdrowia jestem zmuszony wyjechać na stałe za granicę w celach leczniczych. Zwróciłem się do gminy (...)
Odwołanie od uchwały Rady Nadzorczej SM
Rada Nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej uchwaliła uchwałę większością głosów. Część członków tejże rady uważa uchwałę za sprzeczną z prawem. Jakie istnieją w tym momencie środki (...)
Przyczyny odmowy dodatku mieszkaniowego
W mieszkaniu, w którym mieszkam jestem głównym najemcą. Jest to mieszkanie lokatorskie. W marcu złożyłem wniosek o dodatek mieszkaniowy w urzędzie miasta, gdzie mi go odmówiono z powodu: "wpisana (...)
Remont w mieszkaniu we wspólnocie mieszkaniowej
Moje mieszkanie jest częścią kamienicy (osiem lokali w tym 2 użytkowe) zarządzanej przez wspólnotę. Mieszkanie jest wydzielone oraz prywatne. Czy współwłaściciele mają prawo żądać ode mnie (...)
Budynek mieszkalno-użytkowy
Co decyduje o uznaniu nieruchomości za nieruchomość mieszkalną? Czy budynek, w którym są lokale przeznaczone do stałego zamieszkiwania osób (mieszkania), ale również lokale użytkowe, to nadal (...)
Obniżenie czynszu za najem
Wynajmuję lokal, ale uważam, że czynsz jest za wysoki na dzisiejsze czasy. Czy mogę negocjować z nimi? Czy mogę oddać sprawę do sądu o obniżenie czynszu, czy też ustalenie czynszu?
Zwołanie zebrania na wniosek właścicieli
Co mogą zrobić właściciele lokali, jeżeli zarząd na ich wniosek nie zwołał zebrania (zgodnie z regulaminem wspólnoty wniosek z programem zebrania i 15% podpisów właścicieli złożono na piśmie). (...)
Wycena wkładu mieszkaniowego
Wycena dotyczy wkładu mieszkaniowego - mieszkanie lokatorskie, a właściwie spadek po zmarłym do tego wkładu. Statut podaje, że mieszkanie powinno być doprowadzone do stanu z okresu przejęcia go (...)
Zaskarżenie uchwały zebrania przedstawicieli
W naszej spółdzielni, po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych, prawnych i statutowych (zebraniu odpowiedniej ilości podpisów mieszkańców osiedla z podanym porządkiem obrad) zwołano zebranie (...)
Właściciel mieszkania spółdzielczego
Posiadam mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Proszę powiedzieć, kto jest właścicielem tego typu mieszkania bo często słyszę, że nie jest ono moje mimo, że zapłaciłam za nie sporo pieniędzy. (...)
Masz inne pytanie do prawnika?