Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 16)

Spółdzielnia a postępowanie administracyjne

Jakie przepisy regulują czas, w jakim spółdzielnia powinna udzielić odpowiedzi na złożone pismo? Czy ma tu zastosowanie kodeks postępowania administracyjnego?

Obowiązki spółdzielni mieszkaniowej

1. W jakim terminie, licząc od daty walnego zgromadzenia członków spółdzielni, na którym była wybierana rada nadzorcza, należy zgłosić zmiany w składzie Rady do KRS? 2. Co powinien zawierać (...)

Definicja samodzielnego lokalu

Czy istnieje możliwość kupna części z budynku mieszkalnego na prowadzenie działalności gospodarczej (określony metraż). Właścicielem jest jedna osoba. Jak to powinno się odbyć?

Wstąpienie w stosunek najmu lokalu socjalnego

Czy rodzice zajmujący mieszkanie komunalne mogą zostawić je synowi, jeśli wyprowadzą się np. do nowowybudowanego domu? Jakich czynności należałoby dokonać, aby można było to zrobić i syn mógł (...)

Wykupienie mieszkania z WAM

W 1997 roku wykupiłam mieszkanie z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej za kwotę blisko 40 tys. zł. (34 m2). Zawiązała się wspólnota mieszkaniowa i zaczęliśmy wpłacać dość wysokie składki na fundusz (...)

Zasiedzenie mieszkania spółdzielczego

Czy możliwe jest zasiedzenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w domu jednorodzinnym przez władającego lokalem jednego z kilku spadkobierców? Formalne warunki zasiedzenia (dłużej (...)

Sklep monopolowy w lokalu spółdzielni mieszkaniowe

Na parterze bloku, w którym mieszkam, powstaje całodobowy sklep monopolowy. Chciałabym zapytać o zasady wydawania koncesji na taki sklep. Czy spółdzielnia mieszkaniowa ma obowiązek poinformować (...)

Roszczenie o zwrot kaucji po przekazaniu budynku

W firmie funkcjonowały tzw. zakładowe mieszkania. W roku 1997 na wniosek firmy wygaszono zarząd nad nieruchomością, właścicielem stała się gmina. Jeden z lokatorów zakupił od gminy mieszkanie. (...)

Wysokość dodatku mieszkaniowego

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?

Taras nie ujęty w umowie o przydziale lokalu

W umowie o przydziale spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z 1989 roku nie ma mowy o tarasie (powierzchnia 15 m2), który użytkuję od wielu lat. Jedyne wejście na ten taras jest bezpośrednio (...)

Przebywanie w lokalu bez tytułu prawnego

Jak właściciel mieszkania może pozbyć się osoby, która przebywa w jego lokalu bez tytułu prawnego?

Dziedziczenie wkładu

W 1992 r. zmarł dziadek. Wraz z drugą żoną był członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Posiadali lokatorskie prawo do lokalu. Żona dziadka nie przeprowadziła sprawy spadkowej po dziadku. Po latach wykupiła (...)

Domniemane przedłużenie najmu

Proszę o wyjaśnienie istoty art. 674 KC. Jak taka zgoda wynajmującego winna być wyrażona? Czy milczenie wynajmującego, jego bezczynność jest uważana za wyrażenie zgody?

Ustawowe prawo zastawu na ruchomościach najemcy

Na jakich przedmiotach można zrobić ustawowe prawo zastawu dla zabezpieczenia czynszu? Co nie podlega zajęciu? Jaka jest procedura ustanawiania takiego zastawu? Jak ze strony wynajmującego wygląda (...)

Bezumowne korzystanie z lokalu

Pomiędzy właścicielem budynku a najemcą była zawarta umowa najmu z 1988 r.(w oparciu o KC). Umowa ta została na podstawie art. 688 KC wypowiedziana przez właściciela budynku. Termin wypowiedzenia (...)

Podstawy pobierania dodatku mieszkaniowego

W naszej małej, 50 - rodzinnej spółdzielni mieszkaniowej doszło do przykrego incydentu. Prezes SM szykanuje jedną z najuboższych rodzin, powiadamiając ZGM, iż owa rodzina nie posiada od dwóch (...)

Nabycie mieszkania w spółdzielni na licytacji

Chcę nabyć na licytacji komorniczej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Dłużnik - właściciel mieszkania nie spłacił kredytu z banku (był on zabezpieczony wpisem na hipotece tego mieszkania). (...)

Podstawa prawna pobierania opłat za wodomierz

Czy istnieje podstawa prawna do pobierania opłaty abonamentowej za wodomierz lokatora, kupiony i założony przez niego samego? Jak jest owa podstawa prawna?

Uprawnienie do pomocy finansowej dla strażaków

Jestem pracownikiem PSP (straż pożarna). Prawnie przysługuje mi mieszkanie służbowe. Do niedawna otrzymywałem ekwiwalent za brak mieszkania służbowego. W przypadku, kiedy mogę dokonać zakupu (...)

Wyliczenie wysokości dodatku mieszkaniowego

Czy zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny i świadczenie rodzinne są liczone do obliczenia dodatku mieszkaniowego? Na jakiej zasadzie jest liczony dodatek mieszkaniowy? Jeżeli 3 dni przed złożeniem wniosku (...)

Ujawnienie danych osobowych dłużników

Zarząd spółdzielni mieszkaniowej w materiałach na Zebranie Przedstawicieli podał do wiadomości imiona, nazwiska, adresy, kwoty zadłużeń (także spłaconych) oraz sygnatury spraw sądowych i stan (...)

Powierzchnia użytkowa w lokalu

Mam pytanie dotyczące pomiaru powierzchni użytkowej mieszkania. W 1994 roku spółdzielnia mieszkaniowa dokonując pomiaru powierzchni mieszkań nowowybudowanego budynku, posłużyła się normą PN-70 (...)

Koszty wyodrębnienia lokalu

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w art. 17[14] jednoznacznie określa, jakie warunki musi spełnić członek spółdzielni mieszkaniowej oraz jakie poniesie koszty w związku z przekształceniem (...)

Deklaracja o dochodach do TBS

Posiadam spółdzielcze mieszkanie lokatorskie, które w części było finansowane poprzez kredyt z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Aby móc kupić takie mieszkanie musiałam spełnić dwa warunki: (...)

Ochrona lokatorów w spółdzielni

Czy jako podmiot spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego mogę posługiwać się przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów w relacji z organami spółdzielni (...)

Obmiar powierzchni w mieszkaniu spółdzielczym

Proszę o wyjaśnienie, czy definicję "powierzchni użytkowej" lokalu mieszkalnego oraz sposób obmiaru tej powierzchni według art. 2 ust. 1 pkt 7 i ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie (...)

Moment powstania wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota Mieszkaniowa powstaje w momencie wyodrębnienia pierwszego lokalu mieszkalnego (tak w każdym razie rozumiemy przepisy ustawy o własności lokali). Zatem jeżeli pierwszy lokal mieszkalny został (...)

Zadłużenie czynszowe

Czy burmistrz lub prezydent miasta może umorzyć zadłużenie czynszowe? Jeśli tak, to co w tym wypadku trzeba zrobić i jakie warunki trzeba spełnić? Mieszkanie, w którym mieszkam jest mieszkaniem (...)

Tytuł prawny najemcy do innego lokalu

Najemca zajmuje lokal mieszkalny w prywatnej kamienicy na zasadach czynszu regulowanego (płaci czynsz ze stawką mniejszą od 3% wartości odtworzeniowej lokalu). Umowa najmu jest na niego, a prawo do (...)

Czynsz a członkostwo w spółdzielni

Nabyłem na licytacji spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Dwa miesiące po uprawomocnieniu sie orzeczenia sadu w sprawie jego przysadzenia dokonałem zbycia tego prawa na rzecz (...)

Zbycie lokalu a przyjęcie w poczet członków

Nabyłem na licytacji 01.04.2004 spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Czy w światłe wyroku TK z 30.03.2004 roku mam obowiązek ubiegać się o członkostwo w spółdzielni, aby (...)

Ekspektatywa spółdzielczego prawa własnościowego

Czy spółdzielnia może zawrzeć umowę o spółdzielcze własnościowe prawo z członkiem spółdzielni, w sytuacji, kiedy lokal nie jest jeszcze zgłoszony do użytkowania do urzędu (budowa w toku), (...)

Przekazanie lokatorskiego spółdzielczego prawa

W lokalu zameldowane są na stałe cztery osoby - małżeństwo (członkowie spółdzielni mieszkaniowej) i dwoje dorosłych dzieci. Małżonkowie posiadają lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego. (...)

Wspólne korzystanie z mieszkania po rozwodzie

W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania. Co należy rozumieć przez zajmowanie? Nie mieszkam we wspólnym mieszkaniu stron (spółdzielcze własnościowe), (...)

Premia gwarancyjna przy budowie domu

Aby otrzymać premię gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej, trzeba złożyć kopie różnych dokumentów. W przypadku budowy domu są to m. in. decyzja na budowę, kopia aktu własności, zaświadczenie (...)

Pełnomocnictwo na zebraniu członków WM

Jako pracownik firmy będącej Zarzadcą Wspólnoty Mieszkaniowej, otrzymałam trzy pełnomocnictwa od członków wspólnoty nie mogących przyjść na zebranie. Na zebraniu jeden z członków wspólnoty (...)

Rezygnacja z zarządzania wspólnotą

Jestem Zarządcą. Na zebraniu Wspólnoty zrezygnowałam z zarządzania Wspólnotą. Zgodnie z umową o administrowanie mam obowiązek zarządzania tą wspólnotą do czerwca 2004 roku. Jakie mam obowiązki, (...)

KW dla lokalu własnościowego w spółdzielni

W związku ze sporządzaniem wniosku o założenie księgi wieczystej dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego wystąpiłem pisemnie do zarządu spółdzielni mieszkaniowej o (...)

Montaż stojaków na rowery

Lokator wystąpił na piśmie do zarządu wspólnoty mieszkaniowej z prośbą o pozwolenie na zamontowanie na części wspólnej stojaków na rowery. Czy zarząd może podjąć decyzję pozwalającą, (...)

Członkostwo w spółdzielni a najem

Czy członek spółdzielni może mieć tytuł prawny do lokalu - najem? W naszej Spółdzielni, która powstała z zakładowych zasobów mieszkaniowych najemcy mieszkań zakładowych na podstawie porozumienia (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika