Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 17)
KW dla spółdzielczego prawa własnościowego
Obecnie właściciel dysponuje spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Chce mi sprzedać to mieszkanie. Sprawdziłam, iż spółdzielnia ma uregulowany stan prawny gruntu tzn. ma założoną (...)
Konto bankowe wspólnoty
Jakie wymogi powinny spełniać zakłady budżetowe przy prowadzeniu wspólnot mieszkaniowych, czy mogą oddzielnie pobierać wynagrodzenie zarządcy bez rozliczania, czy każda wspólnota musi mieć (...)
Waloryzacja kaucji mieszkaniowej
W jaki sposób wypłacać kaucje mieszkaniowe po waloryzacji, wpłacone przed 1994 rokiem?
Wykluczenie ze spółdzielni a prawo do lokalu
Jakie są konsekwencje wykluczenia członka spółdzielni mieszkaniowej w przypadku, gdy jest to własnościowe prawo do lokalu (mieszkanie w całości zapłacone)?
Odpowiedzialność za długi spółdzielni
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w budynku wielorodzinnym i jestem w związku z tym członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Wiadomo, że z pewnymi usługodawcami rozlicza się spółdzielnia, (...)
Dowód wpłaty od spółdzielni
Rok temu kupiłem mieszkanie, tzn. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wiadomo, że musiałem złożyć wniosek o przyjęcie w poczet członków spółdzielni. Zostałem przyjęty i musiałem (...)
Wyższe stawki czynszu za lokal użytkowy
Kupiłem od spółdzielni lokal użytkowy umieszczony na parterze budynku mieszkalnego (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego). Spółdzielnia ustaliła dla lokali użytkowych stawkę (...)
Remont w lokalu mieszkalnym
Czy piec węglowy w mieszkaniu kwaterunkowym ma obowiązek na dzień dzisiejszy wymienić gmina czy sam lokator?
Uprawnienia lokatora przy remoncie lokalu
Jeśli lokator mieszkania komunalnego nie zalega z opłatami, używa lokalu zgodnie z umową, a właściciel żąda opróżnienia lokalu tłumacząc to koniecznością remontu, który wg najemcy jest absolutnie (...)
Mieszkanie własnościowe a udział w gruncie
Nabyłam własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego drogą kupna na rynku wtórnym. Na sfinansowanie zakupu biorę kredyt i bank prosi o jak najszybsze założenie księgi wieczystej. Na chwilę obecną (...)
Losy wspólnego mieszkania po rozwodzie
Sąd po orzeczeniu rozwodu przyznaje na zgodny wniosek małżonków mieszkanie jednemu z nich , pod warunkiem, że drugi opuści mieszkanie nie żądając w zamian lokalu zastępczego. Jakie korzyści (...)
Ostateczne rozliczenie kosztów budowy lokalu
W umowie ze spółdzielnią mieszkaniową o wydanie przydziału lokalu mieszkalnego na spółdzielczych własnościowych prawach do lokalu, podpisanej 6 lat temu, jest określona kwota ostateczna pełnego (...)
Wypowiedzenie stosunku najmu lokalu mieszkalnego
W naszej spółdzielni mamy osobę, która jest najemcą mieszkania i będzie odbywała karę pozbawienia wolności przez co najmniej dwa lata. Osoba ta nie będzie opłacać mieszkania, w związku z czym (...)
Koszty wyodrębnienia lokalu
Jesteśmy członkami Spółdzielni Mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do lokali położonych w jednym z budynków. Spółdzielnia ma ustawowy obowiązek (art. 1714 ust. (...)
Udział w powierzchni nieruchomości wspólnej
Jesteśmy członkami Spółdzielni Mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do lokali położonych w jednym z budynków. 6 lat temu otrzymaliśmy od Spółdzielni ostateczne rozliczenie (...)
Dysponowanie środkami z funduszu remontowego
Czy zarząd może bez podejmowania uchwały przez właścicieli samodzielnie decydować na co mają być wydawane pieniądze z nagromadzonego funduszu remontowego?
Pełnomocnictwo do głosowania na zebraniu
Członkowie wspólnoty chcą zmienić sposób zarządzania nieruchomością, w tym celu organizowane jest zebranie wspólnoty, jednak prawdopodobnie nie będzie większości, żeby podjąć odpowiednią (...)
Ustalanie czynszu w lokalu z przydziału
Problem dotyczy domu wielomieszkaniowego, będącego od 1945 r. do lat 90. pod tzw. szczególnym trybem najmu (kwaterunkiem). Jest on własnością osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. (...)
Ustalenie wysokości czynszu za lokal mieszkalny
W zrzeszeniu właścicieli nieruchomości od radcy prawnego otrzymałem odpowiedź, że czynsz najmu nie może przekroczyć 3% rocznie wartości odtworzeniowej lokalu ustalonej na podstawie publikowanej (...)
Przeniesienie środków z funduszu remontowego
Jesteśmy posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do lokali mieszkalnych i garaży. Chcemy przenieść na naszą rzecz własność ww. lokali i utworzyć wspólnotę. W jaki sposób wyegzekwować (...)
Likwidacja książeczki mieszkaniowej
Niedawno zakupiłem mieszkanie od spółdzielni. Ostatnią ratę zapłaciłem 18.11.2003 r. Jestem w posiadaniu 2 książeczek mieszkaniowych. Jakich formalności muszę dopełnić i w jakim czasie, aby (...)
Wykluczenie ze spółdzielni a prawo do lokalu
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Powstało zadłużenie czynszowe w tymże lokalu. Rada nadzorcza spółdzielni pozbawiła mnie członkostwa w spółdzielni z powodu (...)
Wykorzystanie środków z funduszu remontowego
Jesteśmy członkami spółdzielni mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do lokali położonych w jednym z budynków. Od 1997 roku wpłacamy na fundusz remontowy kwoty o znaczącej (...)
Uchylenie uchwały rady nadzorczej spółdzielni
Jesteśmy członkami Spółdzielni Mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do WSZYSTKICH lokali położonych w jednym z budynków. Chcemy spowodować uchylenie uchwały Rady (...)
Prawa współmażonka - członka spółdzielni
Czy współmałżonka członka spółdzielni mieszkaniowej będąca również członkiem w tej samej spółdzielni co jej mąż ma takie same prawa co jej współmałżonek? Szczególnie chodzi o prawo (...)
Zaliczenie kaucji na poczet wkładu mieszkaniowego
Nasza spółdzielnia mieszkaniowa powstała w 1993 r. na zasadzie nieodpłatnego przekazania w całości majątku zakładowego (lokale mieszkalne wraz z gruntami). Wraz z majątkiem nasz zakład przekazał (...)
Lokal gastronomiczny w mieszkaniu spółdzielczym
Czy aby lokal mieszkalny na parterze można było wykorzystywać jako lokal gastronomiczny (lub szerzej na potrzeby firmy świadczącej usługi ludziom z ulicy), to czy musi zostać zmieniony sposób użytkowania (...)
Adaptacja strychu nad mieszkaniem
Posiadam własnościowe prawo do lokalu (60m2), chciałbym zaadoptować strych znajdujący sie nad moim mieszkaniem. W ten sposób powiększyłabym mieszkanie o około 40m2. Co powinnam zrobić, aby tego (...)
Opłaty za protokołowanie przez notariusza
Wspólnota mieszkaniowa zamierza zmienić zarządcę nadanego obligatoryjnie i zapisanego w aktach notarialnych Członków Wspólnoty podczas nabywania nieruchomości. Jakich opłat notarialnych należy (...)
Podział mieszkania spółdzielczego po rozwodzie
Po rozwodzie jest podział majątku. W jaki sposób jest dzielone mieszkanie spółdzielcze? Chodzi o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
Nabycie mieszkania przez małoletniego
W jaki sposób osoba małoletnia może nabyć własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (spadek?, darowizna?... ). Kto reprezentuje małoletniego przy kupnie nieruchomości? Jakie wymagane są dokumenty? (...)
Bonifikata za ciemną kuchnię przy wykupie lokalu
W roku 1998 nabyłam prawo do mieszkania lokatorskiego o powierzchni 37,5 m2. Prawo do tego lokalu nabyłam w drodze zamiany lokalu większego na mniejsze. Zwaloryzowany wkład lokatorski za mieszkanie, (...)
Powierzchnia brutto a powierzchnia użytkowa
Zakupiłem u dewelopera mieszkanie. W umowie zakupu określona została "Powierzchnia szacunkowa brutto". W piśmie od spółdzielni, która przejęła nieruchomość, dostałem informację, że lokal (...)
Wyodrębnienie lokalu przez współwłaściciela
Zainteresował mnie Państwa artykuł "Zniesienie współwłasności nieruchomości zabudowanej budynkiem - opinia prawna". Piszą tam Państwo, że "Odrębną własność lokali można ustanowić (...) (...)
Zameldowanie a opłaty komunalne
Czy osoba musi/ma obowiązek dokonywać opłat za wodę, wywóz śmieci, czyli usługi komunalne w miejscu zameldowania stałego, gdzie przebywa czasami (rodzina)? W miejscu zameldowania tymczasowego, (...)
Zwrot kosztów wymiany okien
Czy spółdzielnia mieszkaniowa, w budynkach której okna maja około 25 lat, powinna zwracać za wymianę okien lub ich część? Odpowiedź tej konkretnej spółdzielni jest negatywna.
Wartość zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego
Sąd Rejonowy zwrócił się do naszej spółdzielni w sprawie wniosku lokatora (rozwodzącego się) o podział majątku wspólnego o podanie kwoty zwaloryzowanego według wartości rynkowej lokalu wkładu (...)
Zakup mieszkania a zameldowanie
Jestem głównym najemcą mieszkania komunalnego. Chciałbym wykupić mieszkanie. Czy brat, który jest zameldowany w tym lokalu nabywa rownież prawo własności? Nadmieniam, że całą sumę wpłacam (...)
Waloryzacja wkładu mieszkaniowego
Na jakiej zasadzie odbywa się waloryzacja wkładu mieszkaniowego? Czy spółdzielnia może dowolnie ją ustalać? Weźmy na przykład mieszkanie z 1971 r. (wartość rynkowa 45000 zł). W 1990 spłacony (...)
Członek zarządu wspólnoty a ZUS
Jeśli wspólnotą zarządza wybrany zarząd, to jaka umowa jest podpisywana przez wspólnotę z członkami tego zarządu: o pracę, o zarządzanie czy zlecenia? Jak przedstawia się w każdym przypadku (...)
Masz inne pytanie do prawnika?