Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 9)

Wydanie dokumentacji powykonawczej

Deweloper zakończył inwestycję i uzyskał prawo użytkowania obiektu. Powstała wspólnota dopełniła wszelkich formalności założycielskich. Zwróciła się do Dewelopera o przekazanie dokumentacji (...)

Podwyżka czynszu najmu w lokalu mieszkaniowym

Miesiąc temu zakupiłem z bratem 230m2 kamienicę. W kamienicy znajduje sie 5 mieszkań, a czynsze klasyfikuje się na poziomie ok 120 zł/m-c. Łącznie roczny przychód z czynszów wynosi ok. 6.700 (...)

Nabycie własności gruntu od spółdzielni

W roku 1993 zakupiłem wolnostojący pawilonik handlowy od osoby fizycznej, umiejscowiony na gruncie dzierżawionym od Spółdzielni Mieszkaniowej. W roku 1995 powiększyłem go za zgodą Spółdzielni (...)

Zwrot bonifikaty za mieszkanie

Moja żona otrzymała z Urzędu Miasta pismo wzywające ją do zwrotu bonifikaty, którą uzyskał jej brat w związku z wykupieniem w 1990 r. mieszkania z Urzędu Miasta. W tymże roku moja żona otrzymała (...)

Godziwy zysk z najmu a podwyżka czynszu

Jeden z właścicieli kamienicy najpierw ją wyremontował, a potem podniósł lokatorom czynsz. Wynajmujący postanowił podnieść lokatorom czynsz o 100%, aby był on porównywalny z tym na wolnym rynku. (...)

Prawa lokatora mieszkania komunalnego

Pan X wynajmuje mieszkanie komunalne od 2006 roku. Lokal otrzymał w bardzo złym stanie technicznym. Przez okres grzewczy mieszkanie nie było ogrzane mimo posiadanej instalacji CO. Lokator wielokrotnie (...)

Eksmisja współlokatora

Córka mieszka wraz z byłym mężem, 11-letnim synem i bratem w lokalu kwaterunkowym, gdzie głównym lokatorem jest matka. Mieszkanie jest dwupoziomowe - córka z byłym mężem zajmują dwa pokoje i (...)

Zarządzanie a administrowanie wspólnotą

Wspólnota mieszkaniowa kamienicy (ponad 7 lokali) zatrudnia firmę do administrowania kamienicą. Pani administrator jest jednym z członków zarządu oraz jedynym jej członkiem, który de facto pobiera (...)

Wygaśnięcie najmu a podnajem

Osoba fizyczna zawiera umowę najmu z inną osoba fizyczną - mężczyzną. Z kolei ten mężczyzna podnajmie część mieszkania innej osobie - kobiecie z dzieckiem. Mężczyzna będzie zobowiązany do (...)

Badanie sprawozdania finansowego zarządcy

Duża Wspólnota Mieszkaniowa posiada trzy osobowy Zarząd składający się z członków wspólnoty. Prócz tego zatrudnia na podstawie umowy o zarządzanie licencjonowanego Zarządcę. Zarządca złożył (...)

Zgoda zarzadu wspólnoty na zabudowę balkonu

Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego we wspólnocie mieszkaniowej. W moim akcie notarialnym jest zapis, że przylegający do lokalu taras jest mi przekazany nieodpłatnie i jestem jego wyłącznym (...)

Cofnięcie zgody na zamianę mieszkania na dom

Moi rodzice są najemcami mieszkania kwaterunkowego. Złożyli do Urzędu Miasta podanie o zamianę na dom jednorodzinny własnościowy. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Została wydana wstępna (...)

Termin opuszczenia użyczonego lokalu komunalnego

Od 11 lat jestem na stałe zameldowany w mieszkaniu komunalnym w X. Główny najemca nie jest ze mną spokrewniony. W ubiegłym tygodniu główny najemca bez porozumienia ze mną z mieszkania się wymeldował (...)

Odpowiedzialność dzieci najemcy za czynsz

Chcę pozwać najemcę do sądu o zapłatę za zaległy czynsz. Czy mogę również w tym wniosku pozwać jego pełnoletnie dzieci z zamieszkujące (19 i 21 lat) z nim?

Partycypacja w kosztach

Stara i już nie obowiązująca ustawa o TBS, mówiła, że pracodawca działając w celu uzyskania mieszkań dla swych pracowników a także inne osoby mające interes w uzyskaniu mieszkań przez wskazane (...)

Czynsz w TBS

Obecnie w TBS stosowane są oprócz czynszu dodatkowe opłaty za konserwację anten zbiorczych i domofonów. Czy w związku z art. 2 ust.1 pkt 8a ustawy o ochronie praw lokatorów opłaty te należy włączyć (...)

Wypowiedzenie wysokości czynszu najmu

Jestem najemcą lokalu i mam umowę najmu zawartą na 3 lata, czyli na czas określony. Umowa powinna trwać jeszcze przez rok. Teraz wynajmujący poinformował mnie, że podwyższa mi czynsz od lipca. (...)

Sprzedaż lokalu przed wyodrębnieniem

Mamy podpisaną z deweloperem przedwstępną umowę cywilnoprawną sprzedaży lokalu mieszkalnego z miejscem postojowym. Wg. informacji uzyskanej od dewelopera przekazywanie mieszkań - w rozumieniu wpuszczenia (...)

Wymeldowanie lokatorów przez właściciela

Jestem właścicielką mieszkania hipotecznego wykupionego od gminy. W tym lokalu oprócz mnie przebywają zameldowane na pobyt stały jeszcze trzy osoby. Z powodów finansowych i rodzinnych jestem zmuszona (...)

Wymeldowanie lokatora

Czy właściciel mieszkania może wymeldować osobę zameldowaną na pobyt stały?

Sytuacja najemnców, w razie upadłości TBS

Co się stanie z najemcami mieszkań od TBS, w momencie gdy spółka upadnie?

Wypowiedzenie wysokości czynszu

Jeden z moich lokatorów odmówił przyjęcia pisma zawierającego podwyżkę czynszu. Zamierzam owe pismo wysłać pocztą. Czy ustna odmowa lokatora jest ważna? Czy zakwestionowanie podwyżki nie przekraczającej (...)

Brak oddania głosu w sprawie uchwały w obiegu

Jeden ze współwłaścicieli we Wspólnocie w drodze indywidualnego zbierania głosów w sprawie uchwały przez dwa tygodnie nie ustosunkował się do uchwały. Czy brak reakcji traktować jako głos (...)

Wspólnota po zniesieniu współwłasności przez sąd

W chwili obecnej Sąd zniósł współwłasność nieruchomości tj. kamienicy i gruntu, tworząc wspólnotę 6 lokali, zaś budynek i grunt oddał do wspólnego użytkowania. Jest dwóch właścicieli. (...)

Kserokopie dokumentów Wspólnoty Mieszkaniowej

Nasz Zarządca odmawia kserokopii uchwał podjętych na zebraniu wspólnoty tłumacząc, ma taką opinie prawną od swojego prawnika. Naszym zdaniem kserokopie uchwał są jednym z elementów kontroli (...)

Eksmisja z powodu generalnego remontu

Jako właściciel kamienicy wpisanej do rejestru zabytków w związku z bardzo złym stanem zabytkowej konstrukcji dachowej, po uzyskaniu zgody wydziału architektury i miejskiego konserwatora zabytków (...)

Zawiadamianie wspólnoty mieszkaniowej

W naszej wspólnocie jest ośmiu właścicieli i wszyscy są członkami zarządu. Wspólnota nie ma własnego, odrębnego adresu do przyjmowania korespondencji. Kto zatem i na jaki adres powinien być (...)

Wspólnota w prawie budowlanym

Wspólnota ma 8 wyodrębnionych mieszkań. W głosowaniu jeden głos- jeden właściciel podjęto uchwałę o zgodzie na adaptację poddasza dla jednego ze współwłaścicieli naszej nieruchomości. Uchwała (...)

Wstrzymanie wykonalności tytułu wykonawczego

Małżeństwo zalegało z opłatami za czynsz w spółdzielni mieszkaniowej. Z tego powodu zostało pozbawione członkostwa w spółdzielni. Spółdzielnia sprawę skierowała do sądu, który wydał prawomocny (...)

Lustracja w spółdzielni mieszkaniowej

Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Kilka miesięcy temu wniosłem skargę do Prezesa Zarządu na działalność służb technicznych spółdzielni, Zarząd do dziś ignoruje mój list, nie (...)

Wydatki wspólnoty poniesione bez uchwały

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej pomimo braku uchwały samowolnie wydawał pieniądze z funduszu remontowego na różne naprawy. Ponadto wysokość tych wydatków znacznie przekraczała koszty funkcjonujące (...)

Wykluczenie ze spółdzielni a wysokość opłat

W listopadzie 2006 r. członek spółdzielni mieszkaniowej został wykluczony uchwałą rady nadzorczej. Mieszkanie ma status spółdzielczego lokatorskiego. W ustawowym terminie zaskarżył tę uchwałę (...)

Najem związany ze stosunkiem pracy

Gmina ma prawo wydzielić z zasobu mieszkań komunalnych pulę mieszkań służbowych przeznaczonych dla osób niezbędnych dla gminy z tytułu wykonywanej pracy. Czy w przypadku ustania stosunku pracy (...)

Okres stałego zamieszkiwania a wstąpienie w najem

Córka zmarłego najemcy ubiega się o wstąpienie w stosunek najmu mieszkania komunalnego. W ostatnim okresie przed śmiercią (ok 4 miesięcy) faktycznie zamieszkiwała w tym mieszkaniu, natomiast w (...)

Nabycie prawa do lokalu najmowanego od spółdzielni

Na jakich zasadach może odbywać się przekwalifikowanie mieszkania zakładowego (umowa najmu) na mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, czy jest możliwość, żeby spółdzielnia dokonała takiego przekwalifikowania (...)

Przydział mieszkania komunalnego

Złożyłem wniosek o przydział mieszkania komunalnego. W załączeniu do wniosku przedstawiłem m.in. moje dochody za trzy ostatnie miesiące - zgodnie z wymogami lokalnej uchwały Rady Miejskiej w sprawie (...)

Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej

W dużej wspólnocie mieszkaniowej część mieszkań została wydzielona z piwnicami, a część bez nich. Powoduje to, że rozliczanie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej wg udziałów jak przewiduje (...)

Absolutorium we wspólnocie mieszkaniowej

W dużej wspólnocie mieszkaniowej wybrany trzyosobowy Zarząd wpisany jest do Księgi wieczystej. Zarząd ten podpisuje umowę o zarządzanie z licencjonowanym Zarządcą. We wspólnocie tej od kilku (...)

Potwierdzenie wstąpienia w stosunek najmu

Wraz z matką, od 40 lat, zajmuję mieszkanie kwaterunkowe o powierzchni 51 m2. Matka właśnie zmarła a była głównym najemcą. Ja jestem w tym mieszkaniu zameldowany na stałe od początku najmu tego (...)

Zebranie Grupy Członkowskiej w spółdzielni

Zgodnie z zapisem w statucie spółdzielni "w zebraniu Grupy uczestniczą członkowie zamieszkali na terenie objętym działaniem grupy" oraz "każdy członek uczestniczy tylko w jednym, właściwym dla (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika