Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 8)
Wspólnota mieszkaniowa - ugoda sądowa
Nieruchomość, (3 kondygnacyjny budynek mieszkalny z lokalami użytkowymi w parterze mający w sumie 11 niezależnych lokali oraz piwnice i strychy) była w posiadaniu 4 współwłaścicieli. Jeden ze (...)
Roszczenia właściciela mieszkania wobec wspólnoty
Jestem właścicielem mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej, przeszło dwa lata temu zaczęły się problemy z rurami od kanalizacji. Moje mieszkanie było zalewane wielokrotnie, na zgłoszenia interwencji (...)
Normy mieszkaniowe WAM a rozwód
Wielkość metrażowa przydzielanej kwatery stałej żołnierzowi zawodowej służby stałej z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest zależna m.in. od posiadanych przez niego norm mieszkaniowych, (...)
Użyczenie a uciążliwy lokator
Siostrzeniec pomieszkuje bez zameldowania, nieodpłatnie, u mojej mamy. Jest ona właścicielem lokalu. Od pewnego czasu, delikatnie mówiąc, siostrzeniec nadużywa alkoholu. Czy jest jakaś procedura (...)
Awaria a lokal zamienny
Syndyk zakręcił mi wodę i odciął prąd w lokalu przeze mnie wynajmowanym, tłumacząc się poważną awarią. Rzekoma awaria miała miejsce w sobotę i pełnomocnik syndyka poinformował mnie, iż (...)
Opróżnienie lokalu mieszkalnego
Jako właściciel uzyskałam wyrok zaoczny w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego przez lokatorkę zalegającą z czynszem. W treści wyroku jest zapis o nadaniu mu rygoru natychmiastowej wykonalności. (...)
Gwarancja na budynek
4 lata temu kupiłam mieszkanie od dewelopera w nowym bloku. Mieszkańcy bloku założyli wspólnotę mieszkaniową. Administracją zajmuje się firma zewnętrzna. Od samego początku pojawiały się usterki (...)
Wprowadzenie zakazu palenia na klatce schodowej
W prywatnej kamienicy niektórzy mieszkańcy palą papierosy na klatce schodowej. Czy można wprowadzić zakaz palenia papierosów na klatce schodowej? Jakie przepisy to regulują?
Czynsz w nieruchomości gminy i osoby fizycznej
Jestem współwłaścicielem w 1/2 części własności kamienicy czynszowej. Właścicielem drugiej połowy jest gmina. W związku z tym, że obecnie czynsze w tej kamienicy są znacznie poniżej 3% wartości (...)
Sprzedaż strychu w dużej wspólnocie mieszkaniowej
W dużej wspólnocie mieszkaniowej jeden z właścicieli lokali chce powiększyć swoje mieszkanie kupując niewielki stryszek należący do części wspólnej. Czy jest możliwe przeprowadzenie tej operacji (...)
Zadłużenie członka wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnota Mieszkaniowa, której jestem zarządcą, nie może wyegzekwować spłaty zadłużenia jednego z jej członków. Zaległości jego są bardzo wysokie, sięgają bowiem kwoty rzędu 70.000,00 (...)
Unieważnienie wykupu mieszkania kwaterunkowego
W mieszkaniu kwaterunkowym babci zameldowany był wnuk (faktycznie nie mieszkał). Wnuk dał babci pieniądze, a ona wykupiła od miasta za 10% wartości rynkowej lokal (bo mieszkała tam powyżej 10 lat), (...)
Mała wspólnota mieszkaniowa a doprowadzenie gazu
Tworzymy wspólnotę mieszkaniową, złożona z pięciu rodzin. Każda rodzina ma ustanowione własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz określony udział 1/5 w częściach wspólnych budynku. Obecnie (...)
Kontrola kominiarska w spółdzielni
Dwa tygodnie temu spółdzielnia mieszkaniowa wywiesiła na klatkach informacje o terminie przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych. Miały się odbywać w powszedni dzień w godzinach 16:30 do 17:30. (...)
Charakter prawny komórki lokatorskiej
Spółdzielnia mieszkaniowa wybudowała budynek wielomieszkaniowy . Wszystkie mieszkania zostały wybudowane ze środków członków spółdzielni i przydzielone na zasadzie własnościowego prawa do lokalu. (...)
Koszty zakupu mieszkania
Wkrótce podpisuję finalną umowę zakupu mieszkania u notariusza. Wiem że opłaty notarialne się zmieniły w pażdzierniku. Mieszkam na stałe za granicą i robię transfer do banku polskiego, a więc (...)
Odcięcie wody przez wynajmującego lokal
Jestem właścicielem kamienicy w której znajduje się jeden lokal użytkowy. Lokator korzysta z lokalu użytkowego na ostatnim piętrze, z przeznaczeniem na pracownię plastyczną, na podstawie decyzji (...)
Podwyżka czynszu w TBS
Zgromadzenie wspólników naszego TBS uchwaliło podwyżkę czynszu o 4% z mocą od 1-go stycznia 2007 r. W czerwcu 2007 r. lokatorzy otrzymali wypowiedzenie stawki czynszu oraz zawiadomienie o kolejnej (...)
Wypowiedzenie umowy o pracę członkom zarządu SM
Rada Nadzorca Spółdzielni Mieszkaniowej uchwaliła nowe zasady wynagradzania członków Zarządu i chwilę później podjęła uchwałę o wręczeniu wszystkim członkom Zarządu jednocześnie wypowiedzeń (...)
Badanie rocznego sprawozdania finansowego
Czy sprawozdanie finansowe spółdzielni mieszkaniowej powinno być badane przez biegłego rewidenta?
Koszty eksploatacji nieruchomości w spółdzielni
W wyniku złych decyzji Rady Nadzorczej w Spółdzielni Mieszkaniowej powstało zadłużenie wewnętrzne jej członków. Zadłużenie to powstało, poprzez zaniżanie stawek za ciepłą wodę zużywaną (...)
Udział w mieszkaniu a zwrot bonifikaty
Teściowa wykupiła 4 lata temu mieszkanie komunalne z bonifikatą. Zgodnie z ustawą z 24 sierpnia 2007 r. o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie (...)
Egzekucja komornicza a prawo do wkładu budowlanego
Czy komornik może zająć prawo do wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej dłużnikowi, który utracił status członka i związane z nim prawo do lokalu spółdzielczego i pozostało mu tylko (...)
Nowe zasady rozliczenia za wodę w spółdzielni
Moja mama mieszka w mieszkaniu lokatorskim (z synem, jego żoną i wnukiem) zarządzanym przez ZGL w Z. Do końca ubiegłego roku za wodę płaciła według wskazań wodomierzy (dodam, że w bloku tym (...)
Wybór zarządu we wspólnocie mieszkaniowej
Zarząd Wspólnoty ogłosił zebranie w maju, zamiast zgodnie z prawem do końca marca 2007. Aktualnie nadal trwa zbieranie głosów w sprawie wyboru nowego zarządu. Wygląda na to, że zarząd robi wszystko, (...)
Wpis do księgi wieczystej mieszkania w spółdzielni
Piszę do Was w imieniu mojej teściowej która od 16-u lat mieszka na stałe w Szwecji ale w Polsce posiada spółdzielcze mieszkanie własnościowe. Lokatorskie prawo do lokalu zostało przyznane w grudniu (...)
Zaleganie z czynszem a wypowiedzenie najmu lokalu
Moja matka postanowiła wynająć mieszkanie. Niestety nie podpisała umowy w formie pisemnej z najemcą. Najemca nie płaci od 3 miesięcy. Czy w związku z powyższym można przypuszczać, że została (...)
Rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej
Zarządca mający umowę o zarządzanie z tzw. dużą wspólnotą mieszkaniową, domaga się wpłat za media na własny rachunek bankowy, mimo istnienia uchwały obligującej go do założenia rachunku (...)
Reprezentacja zarządu we wspólnocie mieszkaniowej
W dużej wspólnocie mieszkaniowej statut przyjęty uchwałą właścicieli lokali mówi, iż zarząd składa się z trzech członków. Jeden z nich złożył wypowiedzenie ze swej funkcji. Niestety ze (...)
Ważność umowy najmu - pozbycie się lokatora
Maż podpisał umowę najmu mieszkania wchodzącego w skład wspólności majątkowej bez wiedzy (lub zgody) żony. W myśl kro umowa taka jest nieważna. Osoba wynajmująca nie miała wiedzy w tym względzie (...)
Majątek spółdzielni
W ustawie Prawo spółdzielcze jest napisane, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków. Jakie są tego konsekwencje? Jak należy rozumieć stwierdzenie, że majątek spółdzielni (...)
Niekorzystna decyzja zarządu wspólnoty
Posiadam 9% udziału we wspólnocie mieszkaniowej. Przedmiotem udziału jest lokal, w którym prowadzę działalność gospodarczą. W związku z tym, że wspólnota zalega z opłatami za gaz, dostawca (...)
Najem a wykup mieszkania w spółdzielni
W marcu 1981 r. mąż został członkiem spółdzielni mieszkaniowej i przydział ma mieszkanie. W 1990 r. w całości spłaciliśmy kredyt przypadający na ten lokal. W wyniku trudności finansowych w (...)
Udział w odrębnej własności lokalu
Jestem wdową. Po stwierdzeniu nabycia spadku po moim zmarłym mężu stałam się współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wraz moją córką. Mój udział (...)
Zatrudnienie członków zarządu spółdzielni
Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych zarząd spółdzielni nie może pełnić swoich funkcji społecznie. Do tej pory było to praktykowane, natomiast po zmianie ustawy istnieją wątpliwości (...)
Wykonanie wyroku nakazującego eksmisje lokatora
Jestem w posiadaniu wyroku nakazującego eksmisję lokatora z lokalu mieszkalnego. Lokator odmówił przyjęcia wskazanego przeze mnie lokalu zastępczego. Nie chcę jednak dać za wygraną i będę próbować (...)
Odsetki od zaległości we wspólnocie mieszkaniowej
Zarząd w dużej wspólnocie mieszkaniowej podjął decyzję o naliczaniu odsetek ustawowych od nieterminowych wpłat zaliczek na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej. Czy w związku z tym, że odsetki (...)
Upadłość spółdzielnia a własność lokalu
Syndyk sprzedaje nieruchomość zabudowaną w ramach upadłości spółdzielni mieszkaniowej, sprzedaż nieruchomości zabudowanej składającej się z 19 lokali mieszkalnych i 2 dwóch użytkowych - jeden (...)
Umowy najmu a rozbiórka
Jestem współwłaścicielem osobnej kamienicy, w których 50% udziału posiada gmina, a pozostałą część posiada kilku współwłaścicieli. Zarządcą nieruchomości jest Zakład Komunalnych Zasobów (...)
Rezygnacja z adaptacji wspólnego strychu
Wspólnota mieszkaniowa wyraziła zgodę na adaptację części wspólnej strychu na mieszkanie prawomocną uchwałą dla mnie i żony (jesteśmy wymienieni w uchwale jako inwestorzy). Uzyskaliśmy już (...)
Masz inne pytanie do prawnika?