Prawo mieszkaniowe - Porady prawne (strona: 6)
Hałas w mieszkaniu w dzień
Jestem studentem szkoły muzycznej i chciałbym kupić do swojego mieszkania (4 piętrowy budynek w Warszawie) pianino akustyczne. Pianina takie potrafią być w miarę głośne (zależy to od modelu, (...)
Spółdzielnie mieszkaniowe - wykup gruntu
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego. Spółdzielnia mieszkaniowa uchwaliła wykup gruntów od gminy. Ja ponieważ nie korzystam z bonifikaty przy lokalu użytkowym nie chcę (...)
Odrębna własność lokalu w spółdzielni
Czy po zamianie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność będzie nadal istniała dotychczasowa spółdzielnia, czy musi powstać wspólnota mieszkaniowa (nie wszyscy członkowie (...)
Likwidacja zsypów na śmieci
Mieszkam w budynku wielorodzinnym w którym jest wspólnota mieszkaniowe.Zarząd W.M.poddał pod głosowanie uchwałę w celu zlikwidowania zsypów na śmieci. Część właścicieli się zgodziła, reszta (...)
Wymeldowanie córki z domu
Mój mąż postanowił (sam, bez mojej zgody), że jeżeli moja córka (nie jest jego dzieckiem) ukończy 18 lat wymelduje ją z naszego wspólnego domu (kupiliśmy go jeszcze przed ślubem po połowie). (...)
Przejęcie budynku a prawa najemcy
Spółdzielnia Mieszkaniowa chce nieodpłatnie przekazać na rzecz gminy budynek mieszkalny wraz z mieszkańcami. W budynku tym część osób posiada prawomocne wyroki sądowe o eksmisje z prawem do lokalu (...)
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu kwaterunkowego
Mój Tata jest właścicielem prywatnego domu wybudowanego jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie zostali przydzieleni do 2 mieszkań lokatorzy kwaterunkowi, którzy są bezczelni twierdzą, że (...)
Mieszkanie służbowe po ustaniu stosunku pracy
Były pracownik wynajmuje mieszkanie służbowe, chociaż w umowie najmu znajduje się zapis, że po rozwiązaniu umowy o pracę, najemca będzie musiał mieszkanie opuścić. W jaki sposób właściciel (...)
Odstępne za mieszkanie czynszowe
Uzyskana z ogłoszenia oferta wynajmu mieszkania w kamienicy obejmowała opłatę warunkującą zawarcie umowy najmu. Jednak opłaty tej żąda osoba, która tylko pośredniczy w zawieraniu umowy najmu, (...)
Wypowiedzenie umowy najmu
Wynajęliśmy prywatnie mieszkanie, podpisując umowę na rok z możliwością wypowiedzenia tylko w wypadku złamania jej postanowień przez którąś ze stron. Najemcy jednak postanowili się wyprowadzić (...)
Wysokość kaucji w umowie najmu mieszkania
Lokator na umowie terminowej jednego roku z wypowiedzeniem jednego miesiąca przez każdą stronę, z możliwością wznowienia na następny rok, notorycznie zalega z czynszem do trzech miesięcy. Lokator (...)
Ustawa o ochronie lokatorów a wynajem prywatny
Chcę wynająć swoje mieszkanie młodej rodzinie. Słyszałem, że w związku z ustawą o ochronie lokatorów, w pewnych wypadkach może być problem z \"rozstaniem się\" z najemcą, obowiązek wskazania (...)
Jak długo ważne jest prawo pierwokupu?
Spółdzielnia zawarła umowę najmu lokalu z najemcą na okres 6 lat. W umowie zawarte zostało prawo pierwokupu. Umowa zawarta została w formie pisemnej. Skoro SN w wyroku z dnia 19 lutego 2002 r., (...)
Gwarancja na mieszkanie deweloperskie
Kupiłem od dewelopera nowe mieszkanie, w trakcie rocznej eksploatacji zauważyłem, że w częściach wspólnych osiedla zaczynają pękać ściany, podmurówki ogrodzenia, a zamki w furtkach oraz brama (...)
Zwołanie zebrania wspólnoty na wniosek
Wspólnota mieszkaniowa złożona z około 200 współwłaścicieli jest zarządzana przez dewelopera, członkowie wspólnoty wystąpili więc do zarządzającego o zwołanie zebrania w określonym terminie (...)
Parkowanie auta pod wpływem alkoholu na podwórku
Jestem najemcą lokalu mieszkalnego w prywatnej kamienicy. W ostatnim czasie kilkoro lokatorów urządza imprezy alkoholowe na terenie posesji trwające do późnych godzin wieczornych. W dniu dzisiejszym (...)
Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej.
Małżeństwo posiadało mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Obecnie notarialnie własność mieszkania została wyodrębniona i małżonkowie zostali samoistnymi właścicielami (sami będą opłacać (...)
Zadaszenie balkonu
Mieszkam w wielorodzinnym bloku na parterze. Mieszkanie ma wyodrębnioną własność. Chciałabym wykonać niewielki daszek nad balkonem, ponieważ sąsiadka z góry bez przerwy wyrzuca śmieci i niedopałki (...)
Eksmisja z mieszkania własnościowego
Posiadam mieszkanie własnościowe. Zalegam z czynszem ok. 7000 zł. Teraz wpłaciłem 700 zł i otrzymałem też zawiadomienie o treści- Wspólnota Mieszkaniowa na podst.art. 16 o własności lokali, (...)
Obrona przed skargą sąsiedzką
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wynajmuję mieszkanie w bloku studentom. Jeden z sąsiadów wysyła co kilka miesięcy skargi do spółdzielni na rzekome zakłócanie spokoju przez (...)
Natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu
Planuję zawrzeć umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony. W dotychczasowej umowie na czas określony zawarty był zapis o możliwości rozwiązania umowy przez wynajmującego w trybie natychmiastowym, (...)
Wyodrębnienie lokalu
W kamienicy, w której nabyłem mieszkanie sprzedający wydzielił strych i pomieszczenia piwniczne jako odrębne lokale nie adoptując tych pomieszczeń w rzeczywistości (nie prowadząc żadnych przebudów, (...)
Zasiedzenie
W mieszkaniu własności PKP, w którym ja i moja rodzina zamieszkuje od ponad 50 lat. Ja od ponad 30 lat ze stałym zameldowaniem z umową przepisaną na mnie niedawno po śmierci najbliższych. Zameldowana (...)
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe po rozwodzie
Po rozwodzie spółdzielcze mieszkanie własnościowe (założona KW) zakupione na kredyt staje się współwłasnością obojga małżonków niezależnie od tego, że w chwili rozwodu kredyt nie był (...)
Tytuł prawny do zajmowanej kwatery wojskowej
Zamieszkuję wraz z pełnoletnim synem w mieszkaniu kwaterunkowym będącym w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej . Lokal zajmuję jako wdowa po wojskowym otrzymując rentę rodzinną po zmarłym (...)
Minimalny okres trwania umowy
Wynajmuje lokal mieszkalny najemcy na okres minimalny 12 miesięcy przy czym po po upływie tego terminu chciałbym aby umowa najmu została automatycznie przekształcona w umowę na czas nieokreślony (...)
Podział kosztów we wspólnocie mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa składa się z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd wspólnoty (wybrany spośród właścicieli) (...)
Wspólnota mieszkaniowa - jak pozbyć się wraków
Wspólnota mieszkaniowa składająca się przykładowo z 60 lokali mieszkalnych (jeden budynek). Wspólnota ta znajduje się na zamkniętym ogrodzonym terenie należącym do kilku odrębnych wspólnot (...)
Zakaz montażu anteny satelitarnej na balkonach
Wspólnota mieszkaniowa składająca się przykładowo z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera/wykonawcę budynku i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd (...)
Powierzenie zarządu we wspólnocie
Jestem zarządcą dużej wspólnoty mieszkaniowej , której właściciele nie chcieli powołać zarządu z pośród siebie. Czy powierzenie zarządu dużą wspólnotą mieszkaniową osobie fizycznej będącej (...)
Nowy właściciel - możliwość podwyżki czynszu
Od 15 lat mieszam z rodziną w przedwojennej kamienicy w Warszawie. 15 lat temu bezgotówkowo dokonaliśmy zamiany mieszkania własnościowego 34 m na kwaterunkowe 64 m. W momencie zamiany i jeszcze przez (...)
Odwołanie zebrania wspólnoty
Co zrobić gdy zebranie wspólnoty, do którego długo się przygotowywałem (i przygotowań tych jeszcze nie ukończyłem) zostało zwołane bez przewidywanej formy powiadomienia o nim wszystkich członków (...)
Instalacja grzewcza we wspólnocie mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa zamierza dokonać wymiany kaloryferów w mieszkaniach członków wspólnoty. Wspólnota mieszkaniowa ma problem z ustaleniem kto jest lub może być właścicielem kaloryfera we (...)
Adaptacja strychu we wspólnocie
Przed wejściem w życie ustawy o własności lokali gmina wyraziła zgodę na adaptację strychu. Po 1-01-1995 lokal nie posiadał samodzielności tzn. nie było zgody (organów budowlanych dawnej urzędów (...)
Protokoły z zebrania wspólnoty mieszkaniowej
Na zebraniu wspólnoty obecny był notariusz w związku z głosowanie uchwały szczególnej , dotyczącej zmiany formy zarządu. Zebranie odbyło się zgodnie z zasadami, jednak przedmiotowe uchwały nie (...)
Usuwanie drzew
Spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła się do tut. Wydziału z wnioskiem o usunięcie drzew, na podstawie oświadczenia woli we własnym imieniu oraz w imieniu pozostałych współwłaścicieli w ramach (...)
Umorzenie kredytu mieszkania spółdzielczego
Doszło do 70% umorzenie kredytu z mieszkania spółdzielczo-lokatorskiego na podstawie ustawy z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii (...)
Uchwała wspólnoty protokołowana przez notariusza
Zarząd sprawowany przez Dewelopera (ustanowionego jako zarząd zwykły rok temu na mocy aktu notarialnego spisanego przy udziale pierwszego Właściciela) zwołuje roczne zebranie, przy uczestnictwie (...)
Sprzedaż nieruchomości z pominięciem najemcy
Mieszkam w lokalu gminnym jestem najemcą 34 m2 (umowa najmu na czas nieoznaczony). W nieruchomości, którą chcę kupić mieszkali dotychczas również inni lokatorzy, ale się wyprowadzili i lokale (...)
Wspólnota mieszkaniowa a sprzedaż lokalu
Na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej została podjęta uchwała w sprawie zbycia części nieruchomości wspólnej (pomieszczenia gospodarcze na półpiętrach, powstałe po komorach zsypowych w wyniku (...)
Masz inne pytanie do prawnika?