e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 22 Styczeń 2008

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Eksmisja współmałżonka po rozwodzie

  Jestem w związku małżeńskim od 2002 roku, mam dwójkę dzieci. Stałe zameldowanie mojej rodziny (ja, zona, dzieci) mamy tam, gdzie zamieszkują moi rodzice, natomiast tymczasowe mamy w Koninie, w mieszkaniu, które należy do moich rodziców i użyczają go nam bezpłatnie. Tu jesteśmy zameldowani (...)

 • Wykorzystanie nagrań bez zgody

  Od 2002 roku jestem w związku małżeńskim w wyniku którego mam dwójkę dzieci, gdzie po rozwodzie chciałbym sprawować nad nimi władzę rodzicielską. Powodem złożenia pozwu o rozwód są częste awantury miedzy współmałżonkami. Dysponuję nagraniami z tych awantur, gdzie współmałżonek (...)

 • Odpowiedzialność za zaginioną przesyłkę

  W ramach prowadzonej działalności gospodarczej i umowy handlowej (dealerskiej) na podstawie wcześniej składanych zamówień otrzymuję zamawiany u dostawcy towar kurierem (UPS). Umowę ramową z kurierem, a co za tym idzie ubezpieczenie nadawanych przesyłek zawarł mój kontrahent (dostawca). Od (...)

 • Wgląd i kopie z akt komorniczych

  Złożyłam wniosek o egzekucję u komornika, chciałabym mieć wgląd do dokumentów z postępowania egzekucyjnego, a jeśli to możliwe to uzyskać kopię tych dokumentów. Czy mam prawo do wglądu do takich dokumentów oraz czy mogę zrobić/otrzymać ich kopię np. za opłatą?

 • Kupno auta do majątku osobistego

  Obecnie jestem za granicą i chciałabym kupić samochód jako "majątek odrębny". Jestem w związku małżeńskim, ale zamierzam złożyć pozew o rozwód z orzeczeniem winy męża (mąż ma inna kobietę). Odkąd powiedział mi o kochance, nie utrzymuje ze mną żadnych kontaktów. Wiem, że wydaje (...)

 • Uwierzytelnienie dokumentów spółki - przetarg

  Z KRS wynika, iż do reprezentowania firmy upoważnionych jest dwóch członków zarządu, muszą oni działać wspólnie. Członkowie zarządu nie udzielali dalszych umocowań. Jeśli firma składa dokumentację na potrzeby postępowania przetargowego o udzielenie zamówienia, co do której istnieje (...)

 • Podział zysku zatrzymanego w spółce z o. o.

  Za lata 2003-2006 dokonywano uchwałami wspólników zatrzymania zysku w spółce. W tej chwili wspólnicy postanawiają dokonać podziału tego zysku. Czy podział zysku za lata wcześniejsze musi odbyć się na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników (na zakończenie roku obrotowego 2007), czy też może (...)

 • Dopuszczalność dowodów w sprawie rozwodowej

  Mąż oświadczył mnie i moim córkom, że ma inną kobietę. Ja chcę założyć sprawę rozwodową z orzeczeniem winy męża (nie jest to pierwsza zdrada męża w naszym 24-letnim małżeństwie).Trzy lata temu była wniesiona sprawa rozwodowa (bez orzekania winy), odbyła się sprawa pojednawcza (...)

 • Wniosek o ujawnienie treści sms-ów

  Mąż codziennie popołudniami i wieczorami (przebywając w domu, wspólnie zamieszkuje ze mną) kontaktuje sie ze swoja kochanką przez sms-y. Przebywając w pracy dzwonią do siebie. Całkiem przypadkiem cześć sms-ow przeczytała córka, "bawiąc się" telefonem męża. Chciałabym wykorzystać to (...)

 • Rozwód a OFE

  Planujemy z żoną wziąć rozwód. Jestem żołnierzem zawodowym, a żona - nauczycielką. Z tego co jest mi wiadome, żołnierzom nie jest odprowadzana składka na II filar OFE. Posiadam jedynie dobrowolne ubezpieczenie w III filarze, z którego również od 3 lat odprowadzam składki do IKE. Czy to (...)

 • Czas pracy niepełnosprawnego

  Zatrudniłem 2 pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 3/4 etatu i na 1/2 etatu. Ile faktycznie musi przepracować godzin tygodniowo lub miesięcznie pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudniony na 3/4 etatu i na 1/2 etatu.

 • Pełnomocnictwo procesowe

  W zeszłym tygodniu odbyła się rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej krewnej. Pełnomocnikiem na rozprawie teściowa wyznaczyła swojego zięcia na podstawie notarialnego pełnomocnictwa. Sędzia stwierdził, iż zięć nie może być pełnomocnikiem swojej mamy (teściowej) oraz odebrał (...)

 • Odwołanie do izby skarbowej

  Ponieważ Urząd Skarbowy nie był zainteresowany rozmową ze mną w sprawie zwolnienia z podatku od spadków i darowizn i żądał zapłacenia podatku w wyliczonej kwocie, na którą mnie nie stać, postanowiłem napisać odwołanie do Izby Skarbowej. Odwołanie złożyłem poprzez ww. Urząd Skarbowy (...)

 • Poświadczenie za zgodność dokumentów

  Z KRS wynika, iż do reprezentowania firmy upoważnionych jest dwóch członków zarządu, muszą oni działać wspólnie. Członkowie zarządu nie udzielali dalszych umocowań. Jeśli firma składa dokumentację, co do której istnieje wymóg potwierdzenia jej za zgodność z oryginałem, to kto ma (...)

 • Prawa i obowiązki kuratora w postępowaniu sądowym

  Otrzymałam z sądu wniosek o zniesienie współwłasności wraz z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika postępowania. Kuratorem mam być ja, wyraziłam na to wcześniej zgodę. Nie jestem jednak pewna na czym ma polegać moja rola, jakie mam obowiązki i jakie (...)

Artykuły i poradniki

 • Co się dzieje ze starą interpretacją podatkową w razie zmiany przepisów?

  Podatnicy, którzy składali wnioski o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej, bądź dysponujący taką interpretacją mają wątpliwości, co dzieje się z wydaną przez organ podatkowy interpretacją, gdy po jej wydaniu nastąpi zmiana stanu prawnego obejmująca przepisy będące przedmiotem (...)

Zmiany w PrawieInterpretacje podatkoweAkty Prawne