Opodatkowanie dochodów z działalności w Anglii

Pytanie:

Mąż prowadzi w Anglii jednoosobową działalność gospodarczą i tam płaci podatki od ponad dwóch lat. Jednocześnie otrzymuje jeszcze niewielkie dochody w Polsce. Rozliczyłam się wspólnie z mężem w PIT. Nie podałam jednak dochodów uzyskiwanych przez niego w Anglii, kierując się informacją, że w przypadku osób niepracujących na umowę o pracę, a prowadzących tam działalność gospodarczą, nie jest to potrzebne. Czy postąpiłam słusznie? Czy mąż będzie musiał po powrocie rozliczyć te dochody z polskim fiskusem? Czy musi to też robić, jeżeli przebywa w Anglii?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. a) Umowy z 1976 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (zwanej dalej "Umową"), osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych) i zamiar stałego pobytu.

Na podstawie art. 7 Umowy zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (Wielkiej Brytanii) mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie (tj. w Wielkiej Brytanii), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie (w Polsce) przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie (tj. w Polsce), jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Jak stanowi art. 3 ust. 1 lit. f) Umowy, określenia "przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa" i "przedsiębiorstwo drugiego Umawiającego się "Państwa" oznaczają odpowiednio przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie albo przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie.

Zatem na podstawie powyższych przepisów należy stwierdzić, iż jeśli można uznać, że obywatel polski ma miejsce zamieszkania w rozumieniu Umowy w Anglii (jest rezydentem podatkowym Anglii), to uzyskiwane przez niego dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w Anglii – o ile nie ma w Polsce tzw. zakładu (tj. w szczególności: miejsca zarządu, filii, biura, fabryki, warsztatu) - podlegają opodatkowaniu tylko w Anglii i nie podlegają opodatkowaniu (i wykazaniu) w Polsce.

Powyższe zasady opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej są również podobne na gruncie nowej umowy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią - Konwencji między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych - podpisana 20 lipca 2006 roku w Londynie, która po ratyfikacji zastąpi umowę z dnia 16 grudnia 1976 roku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Izabella Gerils

15.12.2011 22:34:25

Re: pdatek za wynajem mieszk.w Polsce i jednocz.pobyt i praca w Szwecji

Wynajmuje od kilku lat mieszk.wlasnosciowe w bloku komunalnym bedac od kilku lat zamieszkala w Szwecji.Tutaj pracuje i place podatki.Tutejszy Urzad Skarbowy zazadal dowodow placenia podatku w Polsce od wynajmowanego mieszkania.Rozliczam sie na podstawie PITU-28 Jest to rozliczenie z ryczaltu.Czy jest mozliwe,ze i tutaj tj.w Szwecji musze rowniez placic podatek od dodatkowych dochodow jak to Urzad Skarbowy w Szwcji ujal wysylajac mi pismo,czy wystarczy,ze corocznie rozliczam sie w Polsce placac rowniez komorne.Dziekuje


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: