Rozwód bez orzekania o winie i podział majątku

Pytanie:

Zamierzamy z żoną rozwieść się bez orzekania winy. Umówiliśmy się co do podziału majątku wspólnego (m.in. mieszkania i samochodów) - nie jest to jednak umowa notarialna, lecz po prostu zestawienie podpisane przeze mnie i przez żonę. Czy ta umowa powinna być załączona do pozwu? Poza tym ustaliliśmy, że mieszkanie spółdzielcze-własnościowe (darowane przez teściów w trakcie trwania małżeństwa), pozostanie własnością żony. Dokumenty notarialne i dokumenty w spółdzielni są tylko na nazwisko (podwójne) żony - czy do podziału mieszkania wystarczy tylko wyżej wspomniana umowa? Czy przy zmianie nazwiska żona nie będzie miała problemów z dokumentami w spółdzielni?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 58 par. 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd, na wniosek jednego z małżonków może w wyroku rozwodowym dokonac podziału majątku wspólnego, jezeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Nie ma wątpliwości, że z wnioskiem takim mogą wystąpić małżonkowie wspólnie. Jeżeli podział majątku wspólnego zostanie dokonany wyrokiem rozwodowym, nie jest konieczna dodatkowa umowa pomiedzy tymi małżonkami. Podstawa ewentualnych wpisów, np. w spółdzielni będzie wówczs wyrok sądu. Jeżeli jednak w trakcie rozprawy rozwodowej podział taki nie będzie dokonany, a w skład majątku wspólnego wchodzą nieruchomości (tak jak w analizowanym przypadku), do podziału konieczne będzie zawarcie umowy o zniesieniu wspólwłasności w formie aktu notarialnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

barbara

16.12.2009 6:34:34

Re: Rozwód bez orzekania o winie i podział majątku

zamierzam rozwieść sie z mężem,posiadamy wspólny majątek w postaci nieruchomosci-2 mieszkania wlasnosciowe i lokal handlowy.mam pytanie czy podział majątku w jest dzielony po połowie czy ile kto wypracował w trakcie trwania małzenstwa.mąż prowadził firme ja natomiast zajmowalam sie prowadzeniem domu i wychowywaniem dziecka.obecnie pracuje zawodowo-10 lat.dziekuje za odpowiedz.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY