ZUS przeprowadził kolejne losowanie członków OFE

3.8.2008

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

55 545 osób otrzymało w drodze losowania przydział do czterech otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Losowanie odbyło się 31 lipca w siedzibie Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Losowanie przydziału do OFE obejmuje osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1968 r. i po raz pierwszy podejmując zatrudnienie nie zgłosiły się do żadnego funduszu (obowiązek ten nie dotyczy studentów i uczniów do 26. roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie). Każdej osobie, która nie dopełniła tego obowiązku w ciągu 7 dni od podjęcia zatrudnienia, ZUS przypomina o konieczności zgłoszenia się do OFE. Przed styczniowym losowaniem ZUS wysłał ponad 282 tys. takich przypomnień.

Losowanie do OFE odbywa się dwa razy w roku:

  • w ostatnim dniu roboczym stycznia (ostateczny termin wyboru OFE to 10 stycznia),
  • w ostatnim dniu roboczym lipca (ostateczny termin wyboru OFE to 10 lipca).

Osoby biorące udział w losowaniu są przydzielane tylko do tych funduszy, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE. Z losowania wyłączone są trzy największe (pod względem liczby członków) fundusze emerytalne.

W losowaniu przeprowadzonym 31 lipca 2008 r. uczestniczyły cztery otwarte fundusze emerytalne: AIG OFE, Generali OFE, OFE Polsat oraz Pekao OFE. Do trzech funduszy trafiło po 13 886 osób, do jednego - 13 887.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach. Fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków, że stali się ich klientami. Również Zakład informuje ubezpieczonych objętych losowaniem, do którego funduszu trafili.

Źródło: http://e-inspektorat.zus.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne