Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 176

Postanowienie - wymóg formalny

2.10.2007

Spółka otrzymała wydane przez Burmistrza Miasta X postanowienie na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 165 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa o wszczęciu z urzędu postępowania podatkowego w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości. Pismo zakończone (...)

Ugoda sądowa a ugoda cywilnoprawna

2.10.2007

Wniosłam do sądu pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym. Pozwany skutecznie wniósł sprzeciw, motywując go tym, że towar, który ode mnie kupił jest wadliwy co w konsekwencji powoduje roszczenie odszkodowawcze. Sąd nie odrzucił sprzeciwu i wezwał nas na rozprawę. W chwili obecnej doszliśmy (...)

Nierozpatrzenie zarzutów skargi przez WSA

2.10.2007

Wojewódzki Sąd Administracyjny, jak to wynika z ustnie ogłoszonego wyroku i uzasadnienia, nie rozpatrzył części zarzutów podnoszonych w skardze. W ocenie skarżącego nie rozpatrzone zarzuty są istotne i mogły mieć wpływ na wynik sprawy. W sprawie skarga została oddalona. Czy można żądać (...)

Hipoteka przymusowa a pierwszeństwo w egzekucji

2.10.2007

Niebawem zostanie ponownie wszczęte postępowanie egzekucyjne do nieruchomości dłużnika. Wierzycieli jest wielu i łączna kwota ich wierzytelności znacznie przewyższa wartość tej nieruchomości a więc jako również wierzyciel mogę liczyć co najwyżej na częściowe zaspokojenie. Komornik (...)

VAT za usługi artystyczne

2.10.2007

Jestem dyrektorem orkiestry. Nasza instytucja wykonuje koncerty dla innych firm i instytucji, którym wystawiamy faktury za ich wykonanie. Czy od usług artystycznych należy odprowadzać podatek VAT?

Kasa fiskalna a dwa rodzaje działalności

2.10.2007

Świadczymy usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych. Łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Oprócz tego zaczniemy od 01.10.07 prowadzić sklep detaliczny z art. przemysłowymi w innej miejscowości niż pokoje gościnne. (...)

Błędny wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej

2.10.2007

Dokonano wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości osoby prawnej. Wniosek oraz sam wpis zawiera błędny adres właściciela. Sąd bada formę i treść wniosku, a więc powinien już na tym etapie odrzucić wniosek jako niezgodny ze stanem faktycznym. Istnieje sprzeczność między danymi w KRS i (...)

Badanie kontrolne pracownicy w ciąży

2.10.2007

Pracownica, która jest w ciąży (praca na stanowisku biurowym) w 6 tygodniu dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie od 24.09.2007 do 23.10.2007 (30 dni). W dniu 20.09.2007 wystąpiła o urlop bezpłatny na 25 i 26 września, na który pracodawca wyraził zgodę. Czy po 30 dniach zwolnienia, jeżeli (...)

Firma angielska a remont

1.10.2007

Czy do remontu nieruchomości znajdującej mogę użyć firmy zagranicznej (angielskiej)? Czy faktura londyńskiej firmy będzie uznana przez polski skarbowy?

Rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej

1.10.2007

Zarządca mający umowę o zarządzanie z tzw. dużą wspólnotą mieszkaniową, domaga się wpłat za media na własny rachunek bankowy, mimo istnienia uchwały obligującej go do założenia rachunku dla wspólnoty. Czy jest to właściwe? Czy art. 30 ustawy o własności lokali mówi o rachunku bankowym (...)

Brak przerwy a nadgodziny

1.10.2007

Kodeks pracy przewiduje 15 min. przerwy jeżeli pracuje się w systemie powyżej 6 godzin pracy i prawdopodobnie 30 min. jeżeli pracuje się w systemie 12 godzin. Jak rozumiem przerwy te są płatne i wliczane do czasu pracy. Mój pracodawca w ciągu 4 lat "zapominał" o jakiejkolwiek przerwie tłumacząc (...)

Konta osobiste po umowie o rozdzielności majątkowe

1.10.2007

Małżonkowie zawarli umowę o rozdzielności majątkowej i następnie dokonali podziału majątku. Podział majątku nie uwzględniał kont osobistych małżonków. Po pewnym czasie małżonkowie rozwodzą się. Co stanowi majątek wspólny w momencie rozwodu, jeśli rozpatrywać tylko pieniądze na (...)

Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe

1.10.2007

Spółka jest sprzedawcą artykułów sanitarno - instalacyjnych. Sprzedaż odbywa się w obiektach o powierzchni ponad 400 m2. 60-70% powierzchni to ekspozycja towarów, która z reguły nie podlega sprzedaży. Towar z ekspozycji podlega wyprzedaży po obniżonych cenach ze względu na zniszczenie dopiero (...)

Definicja pojęcia "niezwłocznie"

1.10.2007

W umowie istnieje zapis "niezwłocznie", który służy do określenia terminu usunięcia z powierzchni dzierżawionej moich nieruchomości. Czy istnieje interpretacja sądowa (lub innego uprawnionego organu) określającego termin "niezwłocznie". Występuje on w wielu przepisach jednak żaden pojęcia (...)

Amortyzacja hali namiotowej

1.10.2007

Spółka zamierza zakupić halę namiotową nie związaną trwale z gruntem, z przeznaczeniem na magazyn. Jak należy sklasyfikować taką halę według KŚT? Według jakiej stawki amortyzacyjnej należy amortyzować taką halę?

Prawo do legitymacji nauczycielskiej

28.9.2007

Pracuję w gimnazjum jako nauczyciel na czas określony od 01.09.07 do 30.06.08 w wymiarze 4/18 etatu. Czy mam prawo otrzymać legitymację nauczyciela mimo, że nie jestem zatrudniony na cały etat, a do tego na czas określony?

Działalność gospodarcza i wynajmowanie mieszkania

28.9.2007

Osoba prowadząca działalność w formie podatku liniowego, zajmująca się m.in. szkoleniami, nauką języka obcego, chce zakupić mieszkanie na kredyt pod najem - potraktować to jako inwestycję i czerpać z tego dodatkowe dochody. Czy w takiej sytuacji (zakup pod najem) osoba ta może rozszerzyć (...)

Opłata przy reklamacji z tytułu gwarancji

28.9.2007

Prowadzimy serwis sprzętu komputerowego. Klient przysłał do nas komputer z żądaniem jego naprawy w ramach gwarancji. Po rozkręceniu komputera i wykonaniu diagnozy stwierdziliśmy, że sprzęt jest zalany. Przesłaliśmy do klienta pismo z odmową wykonania naprawy w ramach gwarancyjnych wraz z (...)

Zmiana głównego najemcy mieszkania kwaterunkowego

28.9.2007

Małżeństwo najmuje mieszkanie kwaterunkowe. Mąż jest jego głównym najemcą. Mąż wyprowadza się od żony i występuje o rozwód. Czy i na jakich warunkach możliwa jest zmiana głównego najemcy (miałaby nim zostać żona lub syn małżonków) zarówno przed jak i po ewentualnym rozwodzie? (...)

Ustalenie istnienia stosunku prawnego przez sąd

28.9.2007

Mój problem jest następujący. Przed trzema laty umówiłem się (ustnie) ze stolarzem na wykonanie między innymi schodów ażurowych, samonośnych, drewnianych w moim nowobudowanym domu. W lipcu 2006 r. przekazałem drewno na wykonanie zamówienia. Nie spisałem protokołu przekazania ilości materiału. (...)

Wymagania dla pojazdów specjalnych

28.9.2007

W związku z prowadzoną działalnością w zakresie czyszczenia separatorów, kanalizacji i odstojników przemysłowych oraz unieszkodliwiania wybranych odpadów ciekłych użytkujemy w naszym przedsiębiorstwie pojazdy specjalne w postaci samochodów asenizacyjnych (mają to wpisane w dowodach rejestracyjnych) (...)

Likwidacja Spółki a odprawy pracownicze

28.9.2007

W Spółce z o.o. po zmniejszeniu zatrudnienia spółka liczy 4 pracowników łącznie z Prezesem Spółki, który też zatrudniony jest na umowę o pracę. Spółka ostatniego dnia października tego roku ma być zlikwidowana. 3 pracowników chciałoby na swoja prośbę ostatniego dnia października (...)

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

28.9.2007

Moja żona jest obywatelką Norwegii mieszka tam i pracuje, ja jestem obywatelem RP i stały meldunek mam w Polsce; małżeństwem jesteśmy od 5 lat. Chciałbym sprowadzić samochód zarejestrowany tam na żonę i zarejestrować go w Polsce na siebie, oczywiście na własny użytek. Nie posiadamy rozdzielności (...)

Prawa autorskie zależne

28.9.2007

Klient chce zakupić od spółki z o.o. prawa autorskie, w szczególności prawa zależne. Co oznacza pojęcie autorskie prawa zależne?

Reprezentacja zarządu we wspólnocie mieszkaniowej

27.9.2007

W dużej wspólnocie mieszkaniowej statut przyjęty uchwałą właścicieli lokali mówi, iż zarząd składa się z trzech członków. Jeden z nich złożył wypowiedzenie ze swej funkcji. Niestety ze względów organizacyjnych nie udało się zwołać zebrania, na którym wybrany zostałby nowy członek (...)

Zatrudnienie syna w firmie prowadzonej przez matkę

27.9.2007

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą prowadzę jednoosobową firmę ( w branży usługowej) i rozliczam się wg KPiR, chciałabym zatrudnić własnego syna 20-latka, który jest studentem studiów dziennych. Czy mogę to zrobić i jeśli tak to na jakich zasadach?

Dalszy tytuł wykonawczy

27.9.2007

Mam tytułu wykonawczy przeciwko dłużnikowi, jednak ów tytuł spoczywa już wraz ze wnioskiem egzekucyjnym u komornika. A właśnie dowiedziałem się, że dłużnik ma nieruchomość położoną w innym rewirze komorniczym. Do tej nieruchomości można będzie wznowić egzekucję dopiero za kila (...)

Zapłata należności a tytuł wykonawczy

26.9.2007

W dniu 7/9/2007 dokonałam spłaty zadłużenia (zgodne z wymaganym terminem) przelewem do Urzędu Skarbowego. W dniu dzisiejszym odebrałam z poczty 2 pisma z Urzędu Skarbowego: 1 datowany 11/9/2007 - Postanowienie z 11/9/2007 w sprawie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości podatkowych w wysokości (...)

Przerwanie urlopu wychowawczego

26.9.2007

Pracownica złożyła dokument, w którym oświadcza, że zawiesza urlop wychowawczy. Czy istnieje taka instytucja, jak zawieszenie urlopu wychowawczego? Jak w przepisach prawa uregulowana jest kwestia przerwania urlopu wychowawczego?

Umowa dzierżawy a zwrot nakładów

26.9.2007

Gmina zawarła umowę z likwidatorem na czas nieokreślony, na grunty i nieruchomość. Gmina zainwestowała w dzierżawioną nieruchomość (wyremontowała budynek). W umowie nie ma żadnych zabezpieczeń, nie ma zapisu, że w razie odstąpienia od umowy będą jej zwrócone poniesione nakłady, nie (...)

Dowód i paszport dla obywatela za granicą

26.9.2007

Córka mieszka od kilkunastu lat w Anglii, gdzie uzyskała obywatelstwo angielskie. Posiadała paszport polski, który stracił ważność. Czy będąc w dalszym ciągu obywatelką polską, może starać się o dowód osobisty i paszport polski? Gdzie powinna wystąpić o te dokumenty?

Groźba karalna "za pośrednictwem" osoby trzeciej

26.9.2007

Dwie osoby są ze sobą skonfliktowane. Jedna z nich wypowiada się o swoim przeciwniku do osoby trzeciej w sposób, który można by zakwalifikować (po spełnieniu wszystkich dodatkowych warunków k.k.) jako groźbę karalną. Czy jest to groźba karalna skoro nie była skierowana bezpośrednio do (...)

Ważność umowy najmu - pozbycie się lokatora

26.9.2007

Maż podpisał umowę najmu mieszkania wchodzącego w skład wspólności majątkowej bez wiedzy (lub zgody) żony. W myśl kro umowa taka jest nieważna. Osoba wynajmująca nie miała wiedzy w tym względzie (podpisała umowę w dobrej wierze i ta umowa dla niej obowiązuje). Skutkiem przepisów o ochronie (...)

Zwolnienie lekarskie a umowa na okres próbny

26.9.2007

W dniu 1 września firma zatrudniła pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny (1 miesiąc). W dniu 8 września pracownik przeszedł operację i dostał zwolnienie lekarskie na 30 dni. Wcześniej do 31 sierpnia przebywał na stażu z urzędu pracy. Więc wg nas ma prawo do wynagrodzenia (...)

Hipoteka przymusowa blokuje sprzedaż nieruchomości

26.9.2007

Niedawno uzyskałem tytuł wykonawczy przeciwko mojemu dłużnikowi. Ów dłużnik ma domek letniskowy, do którego z powodzeniem można by skierować postępowanie egzekucyjne. Problem jednak w tym, że kilka miesięcy temu umorzono ze względu na bezskuteczność inne postępowania egzekucyjne do tejże (...)

Wygaśnięcie mandatu a umowa o pracę

26.9.2007

W wyniku przejęcia spółki z o.o. wygasły mandaty członkom zarządu spółki przejętej z dniem przejęcia. Członkowie zarządu spółki przejętej zatrudnieni byli na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w związku z powołaniem do pełnienia funkcji w zarządzie spółki z o.o. na czas (...)

Kasacja od wyroku w sprawie karnej

26.9.2007

Czy można wystąpić o kasację prawomocnego wyroku sądu, jeśli sąd popełnił błąd? Gdzie wystąpić? Powinna być jedna sprawa sądowa, a nie kilka, bo jest zachowana przepisami ciągłość czynu i nie wolno wszczynać postępowania, a wszczęte umarzać, nawet jeśli było się karanym za fragment (...)

Obrońca z urzędu dla osoby niepełnosprawnej

26.9.2007

Czy dla osoby niepełnosprawnej lub osoby badanej w trakcie postępowania karnego, sąd ma obowiązek ustanowienia pełnomocnika z urzędu, jeśli taka osoba nie ma obrońcy z wyboru?

Spis inwentarza a stan faktyczny

26.9.2007

W jaki sposób wykazać, że spadkobierca nie podał do spisu z inwentarza istotnego składnika majątku i w związku z tym nie może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności za dług. Czy należy wytoczyć powództwo o ustalenie tego faktu?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika