Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 176

Brak faktury a koszt podatkowy

24.9.2007

Czasem zdarza się, że płacąc z konta firmowego za drobne rzeczy nie otrzymujemy faktur ani rachunków dokumentujących tę wpłatę (zakup). Jesteśmy w posiadaniu dowodu zapłaty, czasem zamówienia lub faktury pro-forma. Czy tak udokumentowany zakup możemy zaliczyć do kosztów podatkowych w świetle (...)

Licytacja nieruchomości a zaspokojenie wierzyciela

24.9.2007

Chcę kupić nieruchomość w drodze licytacji komorniczej. Obciążenia na hipotece tej nieruchomości przekraczają znacznie wartość nieruchomości. Czy cena wylicytowana przeze mnie w drodze licytacji będzie dla mnie ostateczną i czy nie powinnam się martwić hipotecznymi obciążeniami poprzedniego (...)

Koszty hotelu w delegacji zagranicznej

24.9.2007

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - pełna księgowość. Pracownik przebywał na delegacji zagranicznej Białoruś - Rosja. Pobyty w hotelu ma potwierdzone rachunkami. Czy koszty hoteli potwierdzone rachunkiem (w dolarach) rozliczam w pełnej wysokości czy do wysokości limitu na (...)

Procedura wpisu budynku do rejestru zabytków

24.9.2007

Sprzedaję obecnie stary (z 1782 roku), walący się budynek mieszkalny, zlokalizowany na wsi. Kupujący pytają, czy po zakupie tego budynku nie będą musieli uzgadniać ew. remontów i modernizacji z konserwatorem zabytków. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków ani też do innych odpowiednich (...)

Podstawa żądania opłaty za kopie z akt komornika

24.9.2007

Na pytanie o prawo żądania od komornika kserokopii z akt egzekucyjnych na podstawie art. 525 Kpc otrzymałem od Państwa odpowiedź, która nie wyjaśnia mi jednak do końca problemu kosztów u komornika. Komornik twierdzi, że nie obowiązuje go ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, tylko (...)

Przedawnienie roszczeń o nakłady

24.9.2007

18.04.2007 r. wniosłem przeciwko mojej byłej współmałżonce pozew o zwrot poniesionych koniecznych nakładów na majątek wspólny, w tym kosztów związanych z utrzymaniem najmu lokalu. We wrześniu 2001 r. małżonka sama się wyprowadziła z dziećmi i wymeldowała ze wspólnie zajmowanego lokalu (...)

Biuro matrymonialne - wykrywanie oszustów

24.9.2007

Prowadzimy biuro matrymonialne. Często zgłaszają się do nas osoby o stanie cywilnym kawaler lub rozwodnik, w rzeczywistości jest zaś żonaty. Jakie mamy prawne możliwości ustalenia stanu cywilnego klienta biura? Czy Ewidencja Ludności może dać dostęp do baz stanu cywilnego obywateli, czy (...)

Ustanie małżeństwa a prawo do odmowy zeznań

24.9.2007

Aktualnie rozwodzę sie z żoną. Czy jest ona nadal osobą najbliższą w rozumieniu prawa karnego (może odmówić zeznań), mimo że razem już nie mieszkamy i złożony został pozew rozwodowy? Czy będzie ewentualnie osobą najbliższą, jeśli uzyskamy rozwód?

Wina w wyroku rozwodowym a wcześniejsza separacja

24.9.2007

Sąd w orzeczeniu o separacji przypisał wyłączną winę jednemu z małżonków. Po pewnym czasie wszczęta została sprawa rozwodowa. Czy sąd orzekając o rozwodzie przypisze wyłączną winę rozkładu automatycznie, na podstawie orzeczenia o separacji?

Ryczałt hotelowy w delegacji

24.9.2007

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą od czasu do czasu wyjeżdżam do klientów lub np. na targi w tzw. delegacje. Czy w przypadku wyjazdów krajowych i zagranicznych, jeśli (działając ekonomicznie) korzystam z grzecznościowych form noclegów (nieodpłatnie), mogę naliczać 25% limitu (...)

Świadczenie usług dla byłego pracodawcy i ryczałt

24.9.2007

Pracownik jest zatrudniony do końca 09.2007 r. w spółce z o.o. na stanowisku kierownika sprzedaży, oprócz tego jest jednym z udziałowców tej spółki. Chciałby założyć działalność gospodarczą z formą opodatkowania ryczałtu - kolportaż gazet. Zakłada, że będzie świadczył usługi (...)

Wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty

24.9.2007

Jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota podjęła uchwałę o ustanowieniu wynagrodzenia dla członków zarządu z tytułu zarządzania. Słyszałam, że wspólnoty mieszkaniowe nie muszą być płatnikami podatku dochodowego i ubezpieczenia zdrowotnego, a co za tym idzie osoba, (...)

Przedawnienie opłaty rocznej za użytkowanie

24.9.2007

W 1991 roku spółka zawarła umowę z Urzędem Miasta w X, na użytkowanie wieczyste gruntu. Przez ostatnie 3 lata uprawniony do przyjęcia świadczenia za użytkowanie nie występował o nie. Czy może być to przesłanka do przedawnienia roszczenia? Czy przedawnienie w przypadku użytkowania wieczystego (...)

Brak rozpoznania wniosku o przeprowadzenie dowodu

21.9.2007

Do sprawy o przemoc w rodzinie, jako pokrzywdzona wnioskowałam o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu obecnego zamieszkiwania mojego męża. Uzasadniałam to, koniecznością wykazania w sądzie, iż mąż kłamie w tym zakresie, tak samo jak jego matka, która potwierdza fakt zamieszkiwania (...)

Zawiadomienie o składaniu fałszywych zeznań

21.9.2007

Za miesiąc sąd będzie rozpatrywał moje zażalenie w sprawie odmowy wszczęcia postępowania. W aktach sprawy, w zeznaniach męża ( to on dokonał zniszczeń i włamania do budynku) jako świadka są kłamstwa, które mogę udowodnić. Gdzie i komu mogę zgłosić fakt składania fałszywych zeznań? (...)

Zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów

21.9.2007

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła samochód zakwalifikowany jako nieosobowy. Kupiony pojazd miał przeprowadzone badanie techniczne i właściwa adnotacja znajduje się w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu. Czy w związku z powyższą sytuacją spółka musi występować o zaświadczenie (...)

Pokrzywdzony w postępowaniu poprawczym

21.9.2007

Została wyznaczona rozprawa przed sądem rodzinnym przeciwko nieletniemu o pobicie syna, który ma 17 lat. Chcę jako rodzic pokrzywdzonego wziąć udział w tym postępowaniu. Czy nieletni pokrzywdzony może brać udział w rozprawie przed sadem dla nieletnich o pobicie go. Czy rodzice pokrzywdzonego (...)

Cesja wierzytelności a warunek rozwiązujący

21.9.2007

Dłużnik mojego dłużnika chce kupić ode mnie jego jego dług. W projekcie umowy zawarł zapis, w którym zobowiązał się do zapłaty ceny w terminie 7 dni zaś brak dokonania zapłaty skutkuje odstąpieniem od umowy i automatyczną cesją zwrotną. Czy taki zapis jest ważny? Czy niezapłacenie (...)

Zaskarżenie postanowienia wstepnego

21.9.2007

Sąd cywilny wydał postanowienie wstępne w postępowaniu o podział majątku wspólnego o nierównych udziałach stron. Postanowienie to ogłosił w obecności jednej ze stron, wcześniej uprzedzając, iż obecność na ogłoszeniu nie jest obowiązka. Czy na takie postanowienie służy stronom zażalenie (...)

Bezzasadna apelacja

21.9.2007

Pewna osoba w trakcie procesu cywilnego otrzymała pełnomocnika z urzędu z uwagi na małe zarobki. Sąd wydał w trakcie procesu postanowienie wstępne. Osoba ta nie godzi się z tym postanowieniem. Pełnomocnik twierdzi jednak, iż postanowienie to jest dobre. Czy pełnomocnik z urzędu może odmówić (...)

Opłata od apelacji

21.9.2007

Strona chce zaskarżyć postanowienie sądu I instancji orzekające co do istoty sprawy. Przysługuje na to apelacja. Strona jest zwolniona od kosztów sądowych i ma pełnomocnika z urzędu. Czy strona powinna opłacić apelację? Jeśli tak to w jakiej wysokości jest ta opłata? A który przepis mówi (...)

Zbyt długie przerwy na palenie tytoniu w pracy

21.9.2007

Niektórzy pracownicy często urządzają sobie przerwy w pracy na palenie tytoniu poza budynkiem biurowym, na zewnątrz, ponieważ ze względu na małą powierzchnię tego budynku nie ma możliwości wydzielenia odrębnego odpowiedniego pomieszczenia na palarnię. U palących pracowników suma czasu (...)

Eksport z kasą fiskalną

21.9.2007

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży wyrobów dla potrzeb budownictwa opodatkowanych stawką 22% VAT. Jestem płatnikiem podatku VAT i zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)

Niekorzystna decyzja zarządu wspólnoty

20.9.2007

Posiadam 9% udziału we wspólnocie mieszkaniowej. Przedmiotem udziału jest lokal, w którym prowadzę działalność gospodarczą. W związku z tym, że wspólnota zalega z opłatami za gaz, dostawca zamknął dopływ gazu do wspólnej kotłowni. Zamierzam wystąpić o indywidualne przyłącze do mojego (...)

Składka na FGŚP a wynagrodzenie minimalne

20.9.2007

Spółka z o.o. zatrudnia 4 zleceniobiorców. 2 otrzymuje wynagrodzenie w kwocie 1420,00 brutto pozostali 850,00 brutto. Czy od wszystkich zleceniobiorców jesteśmy zobowiązani odprowadzić składkę na FGŚP? Czy podobnie jak przy ustalaniu składki na Fundusz Pracy ma znaczenie czy ich wynagrodzenie (...)

Odpisy i kopie z akt komorniczych

20.9.2007

Czy mam prawo zażądać od komornika kserokopii z akt egzekucyjnych na podstawie art. 525 Kpc? Czy komornik ma prawo żądać za to opłaty i jakiej?

Forma umowy darowizny udziałów w spółce

20.9.2007

Ojciec chce podarować synowi kilka udziałów w spółce z o.o., której jest prezesem zarządu. Czy umowa darowizny musi być sporządzona w formie aktu notarialnego czy wystarczy forma zwykła pisemna?

Remont w wynajmowanym mieszkaniu

20.9.2007

Jestem właścicielką mieszkania, które od dwóch lat wynajmuję na podstawie umowy najmu. Dokonałam zgłoszenia do urzędu skarbowego i odprowadzam podatek w wysokości 19% (nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej). Od dochodu (pracuję na umowę o pracę) odejmuję koszty czynszu. We (...)

VAT od sprzedaży opon używanych

20.9.2007

Jestem importerem między innymi opon używanych z Niemiec, prowadzę działalność gospodarczą, jestem vatowcem i mam kasę fiskalną. Czy na opony używane jest VAT marża i jak mam rozliczać opony, na które Niemiec wystawi pokwitowanie za całość, nie wyszczególniając sztuk, np. 500 euro, (...)

Bezprawne zajęcie konta bankowego przez US

20.9.2007

Spółka w zeszłym roku miała zaległości w płatnościach do ZUS. W grudniu 2006 roku spółka dokonała spłaty swoich zobowiązań wraz z odsetkami - na podstawie wyliczeń pracowników ZUS. Potwierdzenie wpłat wraz z pismem zostało wysłane natychmiast do ZUS-u. W kwietniu 2007 roku spółka (...)

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

19.9.2007

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, cygaretki.

Zlecenie wykonania logo

19.9.2007

We wrześniu roku 2006 dostałem zlecenie wykonania logo pewnej firmy cateringowej w Szwecji (kolega co pracował w tej firmie załatwił mi to zlecenie). Kilka projektów powstało, klient już prawie zdecydowany w ostatniej chwili się wycofał i zerwał kontakt. Cena za logo miała wynosić około (...)

Zarządzenie wykonania kary - termin na odwołanie

19.9.2007

Dnia 2005-06-09 uprawomocnił się wyrok skazujący mnie na 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Na dzień 2007-10-02 zostało wyznaczone posiedzenie w sprawie "zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności w trybie art. 75 §2 kk - przed Sądem Rejonowym, Sekcja Wykonywania (...)

Reklama treści erotycznych

19.9.2007

W swoim serwisie internetowym chciałbym oferować użytkownikom możliwość reklamy treści erotycznych. Czy reklama treści erotycznych nie jest prawnej zakazana? Jak jest to uwarunkowane?

Udzielenie urlopu wypoczynkowego na kilka godzin

19.9.2007

Czy pracownik może korzystać z urlopu na godziny? Czy może złożyć wniosek urlopowy o urlop w wymiarze godzinowym mniejszym niż jego dzień pracy zgodnie z kalendarzem? Czy można wprowadzić taki zapis do regulaminu pracy i wynagradzania? Jeżeli taki zapis znajdzie się w regulaminie, to pracownicy (...)

Uprawnienia do założenia księgi wieczystej

19.9.2007

Prawo własnościowe do lokalu spółdzielczego jest współwłasnością małżeńską. Jeden z małżonków (mąż) jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Dla posiadanego przez nich lokalu można ustanowić księgę wieczystą. Czy żona może (bez wiedzy męża) lub wbrew jego woli wystąpić (...)

Wartość profilaktycznych posiłków

19.9.2007

Pracodawca nie ma możliwości wydawania pracownikom do tego uprawnionym posiłków profilaktycznych i nie może wypłacić ekwiwalentu pieniężnego za posiłek profilaktyczny, wobec czego wydaje produkty spożywcze na przygotowanie posiłków we własnym zakresie przez pracowników. Od wielu lat ustalona (...)

Definicja wspólnego pożycia w prawie karnym

19.9.2007

Art. 115 § 11 kk definiuje osobę najbliższą jako między innymi osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. Jaka jest interpretacja tej definicji, co właściwie oznacza wspólne pożycie? Jeżeli definicja jest nieostra to kto decyduje czy osoba "wspólnie pożywa" z inną osobą czy nie?

Zajęcie pokoju przez współwłaściciela

18.9.2007

Udział w budynku (przedwojenny parterowy drewniany) wynosi 2/3 i 1/3 . Problem jest w tym, że budynek ma 4 pomieszczenia - nie da się więc podzielić na 3 części. Aktualnie użytkowany jest po połowie przez obu udziałowców, z tym że w budynku na stałe mieszka i jest zameldowana 4-osobowa rodzina (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika