Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 176

Spis inwentarza a stan faktyczny

26.9.2007

W jaki sposób wykazać, że spadkobierca nie podał do spisu z inwentarza istotnego składnika majątku i w związku z tym nie może powoływać się na ograniczenie odpowiedzialności za dług. Czy należy wytoczyć powództwo o ustalenie tego faktu?

Udział organu administracji w podziale sumy

26.9.2007

Czy prawdziwy jest pogląd: Organ podatkowy, ZUS lub KRUS, mógłby brać udział w planie podziału ( po zlicytowaniu nieruchomości) na podstawie administracyjnego tytułu wykonawczego w trakcie egzekucji sądowej tylko wtedy, gdyby skierował egzekucję administracyjną do nieruchomości a potem nastąpiłby (...)

Spór kompetencyjny między PINB a starostą

26.9.2007

Do organu gminy wpłynął wniosek w sprawie odprowadzenia wód opadowych z budynków. Po przeprowadzeniu analizy, w związku z art. 61 ustawy prawo budowlane jak również przepisów wykonawczych tej ustawy, a w szczególności paragraf 29 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków (...)

Komandytariusz-rolnik a ubezpieczenie społeczne

25.9.2007

Osoba fizyczna prowadzi własne gospodarstwo rolne i z tego tytułu korzysta z ubezpieczenia społecznego w KRUS. Obecnie została komandytariuszem w spółce komandytowej. Spółka ta osiągnie pierwsze przychody w IV kwartale 2007 roku. Czy komandytariusz ma obowiązek ubezpieczenia się w ZUS, czy (...)

Wcześniejsza wypłata wynagrodzenia za pracę

25.9.2007

W regulaminie pracy publicznego ZOZ istnieje zapis, iż wynagrodzenie wypłacane jest z dołu do dnia 5-go miesiąca. Zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń powinna być uzgodniona ze związkami zawodowymi. W związku ze składaniem wniosku o kredyt do banku, dyrektor chciałby wypłacić wynagrodzenia (...)

Upływ terminu do odwołania od decyzji ZUS

25.9.2007

Otrzymałam pismo z ZUS, w którym miałam na odwołanie 30 dni. Dotyczy ono zaległości płacenia składek, jednak ten termin zastał przekroczony. Czy jest możliwość przywrócenia terminu tak jak w sądzie?

Dodatek dla lekarza za pozostawanie w gotowości

25.9.2007

Lekarz pełniący obowiązki ordynatora na oddziale szpitalnym otrzymał od pracodawcy na piśmie informację o przyznaniu tzw. dodatku za dyżur gotowości w określonym czasie (jest to gotowość stawienia się w oddziale poza godzinami pracy w razie takiej konieczności po telefonicznym zgłoszeniu). (...)

Uzgodnienie regulaminu przyznania środków z ZFŚS

25.9.2007

W naszym przedsiębiorstwie (135 pracowników) nie ma Układu Zbiorowego Pracy, Związków Zawodowych, nie została również wybrana Rada Pracownicza. Pracownicy produkcyjni wybrali 3 pracowników do swojej reprezentacji - nie są to jednak pracownicy w rozumieniu Rady Pracowniczej, czy tez innej organizacji (...)

Potrącenie kar umownych z należnościami z faktur

25.9.2007

Spółka, jako wykonawca podpisała umowę o roboty budowlane. W umowie są zapisy dotyczące kar umownych jakimi może obciążyć Inwestor Spółkę w przypadku opóźnienia w realizacji poszczególnych etapów umowy. Jest również zapis, iż Wykonawca zgadza się na potrącenie kar umownych z należności (...)

Zwolnienie lekarskie a urlop bezpłatny

25.9.2007

Prowadzę firmę i zatrudniam pracowników. Wynagrodzenia są przelewane na konto pracowników za ich pisemną zgodą. Termin wypłat ustalono na ostatni dzień miesiąca; w przypadku września 2007 r. wynagrodzenia będą przesłane w dniu 27.09.2007r. Pracownica w ubiegłym tygodniu wystąpiła o urlop (...)

Wykluczenie osoby z post. administracyjnego

25.9.2007

Został złożony wniosek o ustalenie warunków zabudowy i wszczęto postępowanie ustalając jego strony. W wyniku analizy, przed wydaniem decyzji, stwierdzono, że jeden podmiot nie jest stroną w przedmiotowym postępowaniu. W jakim trybie, w opisanej sytuacji, należy wykluczyć podmiot niebędący (...)

Przeliczenie roszczenia z obcej waluty na złotówki

25.9.2007

Chcemy wystąpić do sądu z pozwem przeciwko klientowi, który zalega z zapłata za usługę. Pozew musi zawierać wartość w polskich złotych. Faktura za usługę wystawiona jest w EURO, jakiego kursu należy użyć do przeliczenia wartości faktury na polskie złote? Czy będzie to kurs średni (...)

Odwołanie członka zarządu

25.9.2007

Członek Zarządu został odwołany. Jaka jest konstytutywna data odwołania członka zarządu: data podjęcia uchwały Zgromadzenia Wspólników, data wpisu do KRS, czy może jakaś inna data?

Udzielenie absolutorium po połączeniu spółek z o.o

25.9.2007

Jednoosobowa spółka z o.o. została przejęta przez jej spółkę "matkę" w sierpniu br. Mandaty członków zarządu oraz rady nadzorczej spółki przejętej wygasły z dniem jej przejęcia. W maju br. odbyło się zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki przejętej, które udzieliło absolutorium (...)

Prawo do dysponowania nieruchomością

25.9.2007

Na terenie, którym właścicielem jest mój ojciec oraz jego rodzeństwo, będę stawiał inwestycję w postaci budowy myjni. Pomiędzy ojcem a moją firmą sporządziliśmy umowę użyczenia. W tej chwili ubiegam się o pozwolenie na budowę obiektu i mam problem z wypełnieniem oświadczenia o posiadanym (...)

Renta wdowia dla Ukrainki

24.9.2007

Stryj jest emerytem. Rok temu zawarł związek małżeński z obywatelką Ukrainy. Razem prowadzą gospodarstwo domowe, ale żona nie ma obywatelstwa polskiego. Czy po śmierci Stryja jego żona - obywatelka Ukrainy będzie miała prawo do renty wdowiej?

Majątek spółdzielni

24.9.2007

W ustawie Prawo spółdzielcze jest napisane, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków. Jakie są tego konsekwencje? Jak należy rozumieć stwierdzenie, że majątek spółdzielni jest prywatną własnością członków?

Brak faktury a koszt podatkowy

24.9.2007

Czasem zdarza się, że płacąc z konta firmowego za drobne rzeczy nie otrzymujemy faktur ani rachunków dokumentujących tę wpłatę (zakup). Jesteśmy w posiadaniu dowodu zapłaty, czasem zamówienia lub faktury pro-forma. Czy tak udokumentowany zakup możemy zaliczyć do kosztów podatkowych w świetle (...)

Licytacja nieruchomości a zaspokojenie wierzyciela

24.9.2007

Chcę kupić nieruchomość w drodze licytacji komorniczej. Obciążenia na hipotece tej nieruchomości przekraczają znacznie wartość nieruchomości. Czy cena wylicytowana przeze mnie w drodze licytacji będzie dla mnie ostateczną i czy nie powinnam się martwić hipotecznymi obciążeniami poprzedniego (...)

Koszty hotelu w delegacji zagranicznej

24.9.2007

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - pełna księgowość. Pracownik przebywał na delegacji zagranicznej Białoruś - Rosja. Pobyty w hotelu ma potwierdzone rachunkami. Czy koszty hoteli potwierdzone rachunkiem (w dolarach) rozliczam w pełnej wysokości czy do wysokości limitu na (...)

Procedura wpisu budynku do rejestru zabytków

24.9.2007

Sprzedaję obecnie stary (z 1782 roku), walący się budynek mieszkalny, zlokalizowany na wsi. Kupujący pytają, czy po zakupie tego budynku nie będą musieli uzgadniać ew. remontów i modernizacji z konserwatorem zabytków. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków ani też do innych odpowiednich (...)

Podstawa żądania opłaty za kopie z akt komornika

24.9.2007

Na pytanie o prawo żądania od komornika kserokopii z akt egzekucyjnych na podstawie art. 525 Kpc otrzymałem od Państwa odpowiedź, która nie wyjaśnia mi jednak do końca problemu kosztów u komornika. Komornik twierdzi, że nie obowiązuje go ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, tylko (...)

Przedawnienie roszczeń o nakłady

24.9.2007

18.04.2007 r. wniosłem przeciwko mojej byłej współmałżonce pozew o zwrot poniesionych koniecznych nakładów na majątek wspólny, w tym kosztów związanych z utrzymaniem najmu lokalu. We wrześniu 2001 r. małżonka sama się wyprowadziła z dziećmi i wymeldowała ze wspólnie zajmowanego lokalu (...)

Biuro matrymonialne - wykrywanie oszustów

24.9.2007

Prowadzimy biuro matrymonialne. Często zgłaszają się do nas osoby o stanie cywilnym kawaler lub rozwodnik, w rzeczywistości jest zaś żonaty. Jakie mamy prawne możliwości ustalenia stanu cywilnego klienta biura? Czy Ewidencja Ludności może dać dostęp do baz stanu cywilnego obywateli, czy (...)

Ustanie małżeństwa a prawo do odmowy zeznań

24.9.2007

Aktualnie rozwodzę sie z żoną. Czy jest ona nadal osobą najbliższą w rozumieniu prawa karnego (może odmówić zeznań), mimo że razem już nie mieszkamy i złożony został pozew rozwodowy? Czy będzie ewentualnie osobą najbliższą, jeśli uzyskamy rozwód?

Wina w wyroku rozwodowym a wcześniejsza separacja

24.9.2007

Sąd w orzeczeniu o separacji przypisał wyłączną winę jednemu z małżonków. Po pewnym czasie wszczęta została sprawa rozwodowa. Czy sąd orzekając o rozwodzie przypisze wyłączną winę rozkładu automatycznie, na podstawie orzeczenia o separacji?

Ryczałt hotelowy w delegacji

24.9.2007

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą od czasu do czasu wyjeżdżam do klientów lub np. na targi w tzw. delegacje. Czy w przypadku wyjazdów krajowych i zagranicznych, jeśli (działając ekonomicznie) korzystam z grzecznościowych form noclegów (nieodpłatnie), mogę naliczać 25% limitu (...)

Świadczenie usług dla byłego pracodawcy i ryczałt

24.9.2007

Pracownik jest zatrudniony do końca 09.2007 r. w spółce z o.o. na stanowisku kierownika sprzedaży, oprócz tego jest jednym z udziałowców tej spółki. Chciałby założyć działalność gospodarczą z formą opodatkowania ryczałtu - kolportaż gazet. Zakłada, że będzie świadczył usługi (...)

Wynagrodzenie członka zarządu wspólnoty

24.9.2007

Jestem członkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota podjęła uchwałę o ustanowieniu wynagrodzenia dla członków zarządu z tytułu zarządzania. Słyszałam, że wspólnoty mieszkaniowe nie muszą być płatnikami podatku dochodowego i ubezpieczenia zdrowotnego, a co za tym idzie osoba, (...)

Przedawnienie opłaty rocznej za użytkowanie

24.9.2007

W 1991 roku spółka zawarła umowę z Urzędem Miasta w X, na użytkowanie wieczyste gruntu. Przez ostatnie 3 lata uprawniony do przyjęcia świadczenia za użytkowanie nie występował o nie. Czy może być to przesłanka do przedawnienia roszczenia? Czy przedawnienie w przypadku użytkowania wieczystego (...)

Brak rozpoznania wniosku o przeprowadzenie dowodu

21.9.2007

Do sprawy o przemoc w rodzinie, jako pokrzywdzona wnioskowałam o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu obecnego zamieszkiwania mojego męża. Uzasadniałam to, koniecznością wykazania w sądzie, iż mąż kłamie w tym zakresie, tak samo jak jego matka, która potwierdza fakt zamieszkiwania (...)

Zawiadomienie o składaniu fałszywych zeznań

21.9.2007

Za miesiąc sąd będzie rozpatrywał moje zażalenie w sprawie odmowy wszczęcia postępowania. W aktach sprawy, w zeznaniach męża ( to on dokonał zniszczeń i włamania do budynku) jako świadka są kłamstwa, które mogę udowodnić. Gdzie i komu mogę zgłosić fakt składania fałszywych zeznań? (...)

Zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów

21.9.2007

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością kupiła samochód zakwalifikowany jako nieosobowy. Kupiony pojazd miał przeprowadzone badanie techniczne i właściwa adnotacja znajduje się w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu. Czy w związku z powyższą sytuacją spółka musi występować o zaświadczenie (...)

Pokrzywdzony w postępowaniu poprawczym

21.9.2007

Została wyznaczona rozprawa przed sądem rodzinnym przeciwko nieletniemu o pobicie syna, który ma 17 lat. Chcę jako rodzic pokrzywdzonego wziąć udział w tym postępowaniu. Czy nieletni pokrzywdzony może brać udział w rozprawie przed sadem dla nieletnich o pobicie go. Czy rodzice pokrzywdzonego (...)

Cesja wierzytelności a warunek rozwiązujący

21.9.2007

Dłużnik mojego dłużnika chce kupić ode mnie jego jego dług. W projekcie umowy zawarł zapis, w którym zobowiązał się do zapłaty ceny w terminie 7 dni zaś brak dokonania zapłaty skutkuje odstąpieniem od umowy i automatyczną cesją zwrotną. Czy taki zapis jest ważny? Czy niezapłacenie (...)

Zaskarżenie postanowienia wstepnego

21.9.2007

Sąd cywilny wydał postanowienie wstępne w postępowaniu o podział majątku wspólnego o nierównych udziałach stron. Postanowienie to ogłosił w obecności jednej ze stron, wcześniej uprzedzając, iż obecność na ogłoszeniu nie jest obowiązka. Czy na takie postanowienie służy stronom zażalenie (...)

Bezzasadna apelacja

21.9.2007

Pewna osoba w trakcie procesu cywilnego otrzymała pełnomocnika z urzędu z uwagi na małe zarobki. Sąd wydał w trakcie procesu postanowienie wstępne. Osoba ta nie godzi się z tym postanowieniem. Pełnomocnik twierdzi jednak, iż postanowienie to jest dobre. Czy pełnomocnik z urzędu może odmówić (...)

Opłata od apelacji

21.9.2007

Strona chce zaskarżyć postanowienie sądu I instancji orzekające co do istoty sprawy. Przysługuje na to apelacja. Strona jest zwolniona od kosztów sądowych i ma pełnomocnika z urzędu. Czy strona powinna opłacić apelację? Jeśli tak to w jakiej wysokości jest ta opłata? A który przepis mówi (...)

Zbyt długie przerwy na palenie tytoniu w pracy

21.9.2007

Niektórzy pracownicy często urządzają sobie przerwy w pracy na palenie tytoniu poza budynkiem biurowym, na zewnątrz, ponieważ ze względu na małą powierzchnię tego budynku nie ma możliwości wydzielenia odrębnego odpowiedniego pomieszczenia na palarnię. U palących pracowników suma czasu (...)

Eksport z kasą fiskalną

21.9.2007

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży wyrobów dla potrzeb budownictwa opodatkowanych stawką 22% VAT. Jestem płatnikiem podatku VAT i zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika