Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 226

Sprzedaż działki a VAT

25.9.2006

Jestem właścicielem dwóch działek budowlanych. Jedną z tych działek chcę teraz sprzedać. Jest to działka rolna, ale z uzyskanym pozwoleniem na budowę domu jednorodzinnego. Około roku temu sprzedałem już inną działkę bez VAT. Prowadzę działalność gospodarczą, ale nie w zakresie sprzedaży (...)

Urlop macierzyński a stawiennictwo w sądzie

25.9.2006

Otrzymałam wezwanie na sprawę o ustalenie kontaktów z dzieckiem przez mojego byłego męża, jej ojca. W tej chwili jestem na urlopie macierzyńskim, jesteśmy już 3 lata po rozwodzie. Do tej pory kontakty z córką utrzymywali jedynie dziadkowie ze strony byłego męża. Chciałabym wystąpić na (...)

Art. 120 ust. 19 ustawy o VAT

25.9.2006

Zgodnie z art. 120 ust. 19 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4 i 5. Jak należy ten przepis rozumieć? Czy przepis ten mówi o tym, że jeżeli podatnik (...)

Naruszenie dobra osobistego prawa do prywatności

25.9.2006

Na nie ogrodzonej działce komercyjnej prowadzimy produkcję kruszyw; podczas pracy sąsiad, który zna dobrze granicę działki oraz jej przebieg notorycznie ją narusza, poza tym notorycznie fotografuje i filmuje wszystko co robimy w okresie produkcji. W jaki sposób możemy się bronić przed ingerencją (...)

Nieruchomość obciążona dożywociem

23.9.2006

Komornik zajął dłużnikowi nieruchomość. Nieruchomość ta obciążona jest służebnością ujawnioną w księdze wieczystej, a dotyczy ustanowionego dożywocia. Dożywocie ustanowione jest na ojca dłużnika. Ojciec dłużnika posiada dom i własne mieszkanie. Czy dożywocie jest przeszkodą do (...)

Zaliczka alimentacyjna a studia zaoczne

22.9.2006

Mam dwie córki (19 i 22 lata). Ponieważ się uczyły, jedna w szkole średniej, druga w dwuletnim studium, pobierały zaliczki alimentacyjne. W tym roku młodsza córka zdała maturę i złożyła dokumenty na studia zaoczne, ale nie pracuje. Panie, które zajmują się w urzędach zaliczkami alimentacyjnymi (...)

Zatrudnianie przez prokurenta spółki z o.o.

22.9.2006

Jestem pracownikiem i prokurentem w jednoosobowej spółce z o.o. (prokura samoistna). Szef wydał mi polecenie zatrudnienia grupy pracowników (na podstawie umów o pracę), wśród których jest moja żona. Czy jako prokurent w spółce z o.o. mogę zatrudniać i zwalniać pracowników? Jeśli tak, (...)

Nienależyte wykonanie umowy wzajemnej

22.9.2006

Wykonuję usługi cykliczne w ramach zamówień publicznych. Odbiorca usług od dłuższego czasu nie płaci za wykonywane przeze mnie usługi. W chwili obecnej jest już kilka przeterminowanych płatności. Czy w tej sytuacji mogę odmówić świadczenia kolejnych usług np. do momentu zapłaty zaległych (...)

Powołanie wiceprezesa w jednoosobowej spółce z o.o

22.9.2006

W jednoosobowej spółce z o.o. zarząd składa się tylko z prezesa zarządu, który jest jednocześnie jedynym wspólnikiem. Spółka chce powołać wiceprezesa. Jakie formalności są konieczne? Czy trzeba zmieniać akt założycielski spółki? Gdzie to zgłosić i na jakich drukach?

Usługi udostępniania pracowników a VAT

22.9.2006

Firma polska wynajmuje polskich pracowników firmie duńskiej do wykonywania w Danii prac budowlanych. Firma polska nie wykonuje prac budowlanych bezpośrednio, udostępnia jedynie polskich pracowników. Czy są to usługi związane z nieruchomościami? Czy polska firma w tym przypadku musi się zarejestrować (...)

Opodatkowanie w ramach programu partnerskiego

22.9.2006

Posiadamy regulamin programu partnerskiego, w którym zakładamy wynagradzanie za promocję naszego serwisu. Regulamin ten dokładnie opisuje sposób naliczania wynagrodzenia, a system informatyczny posiada dokładnie opisane naliczenie wynagrodzenia. Regulamin ten zakłada, iż zbiera się punkty za (...)

Podatek od dochodów z działalności MLM

22.9.2006

Uzyskuję dochody z działalności MLM, nie posiadam zgłoszonej firmy. Czy mam obowiązek zgłoszenia dochodów do urzędu skarbowego? A jeżeli tak to czy robię to raz w roku czy na bieżąco? Czy jest określona wysokość dochodów, która podlega obowiązkowi podatkowemu i zgłaszania tego urzędowi (...)

Legalizacja samowoli budowlanej

22.9.2006

Stodoła została odbudowana przez poprzedniego właściciela po pożarze bez wymaganego pozwolenia. Odbudowy dokonano za wiedzą urzędu gminy, za pieniądze wypłacone z ubezpieczenia. Stodołę odbudowywała "cała wieś" w ramach pomocy sąsiedzkiej. 5 lat po odbudowie kupiłem nieruchomość z tą (...)

Potwierdzenie fałszerstwa przez prokuratora

22.9.2006

Prokuratura rozpatrując zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów stwierdziła, że popełniono czyn zabroniony polegający na sfałszowaniu dokumentów, ale ponieważ nie można (zdaniem prokuratora) udowodnić, że urzędnik działał w złej wierze i (...)

Błędna podstawa prawna w decyzji administracyjnej

22.9.2006

Wydano decyzję nakazującą rozbiórkę stodoły należącej do siedliska powołując się na art. 48 ust. 1 Prawa budowlanego, który mówi o rozbiórce obiektu wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego pozwolenia nie wymaga budowa obiektów gospodarczych (...)

Doręczanie pism w postępowaniu karnym

22.9.2006

W jakim terminie przed wyznaczoną rozprawą sąd grodzki (wydział karny) powinien dokonać doręczenia wezwania? Kiedy doręczenie uznaje się za skuteczne?

Zawarcie intercyzy a egzekucja składek ZUS

21.9.2006

Mam zadłużenie w ZUS z tytułu nieopłacenia składek. Egzekucje prowadzi Urząd Skarbowy (spłacam w ratach). Z żoną mamy rozdzielność majątkową od 1998 r potwierdzoną aktem notarialnym. Zobowiązania powstały po zawarciu intercyzy. Żona ma zamiar kupić sobie nowy samochód. Zakup ma nastąpić (...)

Sprzedaż wierzytelności przed upadłością spółki

21.9.2006

Spółka z o.o. przed ogłoszeniem upadłości przeniosła w drodze przelewu wierzytelności na rzecz innej firmy wierzytelność należną od dłużnika. Czy Spółka mogła tak postąpić? Jakie przepisy to regulują?

Realizacja ugody sądowej

21.9.2006

W Sądzie Pracy zawarłem Ugodę Sądowa z Pracodawcą - nalegał na to Sąd i Pracodawca, a ja w końcu się zgodziłem. Uzyskałem pełną dochodzoną kwotę do zwrotu w ratach przez 21 miesięcy od września do każdego 25 dnia miesiąca. Ugoda zapisana została w protokole z sesji, ale Sąd powiedział, (...)

Kurator dla nieobecnego

21.9.2006

Przeprowadzam sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. Jeden ze spadkobierców dziedziczący spadek wg mojej oceny wartości 200 zł wyprowadził się w nieznane. Podobno przebywa za granicą. Do tej pory on lub ktoś przez niego upoważniony odbierał wezwania z sądu i sprawy były zakończone (uznawano, (...)

Obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie

21.9.2006

W 2002 roku kupiłem działkę budowlaną zabudowaną budynkiem usługowym, którego budowa zgodnie ze wszystkimi uzgodnieniami, dokumentami i zezwoleniami rozpoczęła się w 1998 roku. Po roku w 1999 w/g dziennika budowy przystąpiono do jego użytkowania w formie uruchomienia traka do cięcia granitu (...)

Niezbędne, udokumentowane wydatki adwokata

21.9.2006

Koszty nieopłaconej pomocy prawnej ponoszone przez Skarb Państwa obejmują niezbędne wydatki adwokata oraz opłatę w wysokości nie wyższej niż 150% stawek minimalnych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dn. 28.09.2002 r. Co obejmuje pojęcie " niezbędne, udokumentowane wydatki (...)

Podnajem użyczonego lokalu

21.9.2006

Na podstawie umowy użyczenia użyczyłem siostrze lokal na działalność gospodarczą. Obecnie siostra chce część tego lokalu podnająć (wynająć) osobie fizycznej na działalność gospodarczą, na co ja wyrażam zgodę i aprobatę. Czy jest to właściwe postępowanie? Nadmieniam, że obecnie (...)

Sprzedaż towaru z gratisem

21.9.2006

Zamierzam wprowadzić w swojej firmie promocję - do każdej zakupionej kasy dodawać gratis radioodtwarzacz CD lub odtwarzacz DVD. Gratisowe produkty będę kupował na fakturę VAT. W jaki sposób zaewidencjonować faktury VAT zakupu z towarem przeznaczonym do promocji (gratis) - jako koszt, czy jako (...)

Zmiana postanowienia o kontaktach z dzieckiem

21.9.2006

Toczy się sprawa rozwodowa. Żona utrudniała mi kontakty z dzieckiem. Sąd wydał postanowienie, że kontakty z dzieckiem mają się odbywać co drugą niedzielę przez dwie godziny w miejscu zamieszkania dziecka - obecnie u żony. Chcę zabierać dziecko do siebie na co drugi weekend, dziecko też (...)

Pełnomocnictwo procesowe substytucyjne

20.9.2006

Kinga S. jest współwłaścicielem posesji (kamienicy) na zasadzie 1/5 udziału. W chwili przejęcia udziału ma 8 lat - z mocy prawa posesją zajmuje się matka Ewa S. - a konkretnie w jej imieniu jej mąż Stanisław S. (dla Kingi S. ojczym, który nadał jej swoje nazwisko, lecz nie przejął prawnie, (...)

Koszty obrony z urzędu w sprawach karnych

20.9.2006

Kodeks postępowania karnego przewiduje mozliwość ustanowienia oskarżonemu obrońcy z urzędu. Oskarżony może zostać prawomocnie uniewinniony lub prawomocnie skazany. Kto pokrywa wynagrodzenie adwokata przyznanego oskarżonemu z urzędu w zależności od tego, czy oskarżony zostanie prawomocnie (...)

Zwrot VAT w przypadku eksportu usług

20.9.2006

Firma polska świadczy wyłącznie usługi poza terytorium kraju i dokonuje tu zakupów opodatkowanych VAT. W związku z tym przysługuje nam prawo zwrotu VAT. Jesteśmy zarejestrowani jako podatnik VAT unijny, nie wpłaciliśmy kaucji, działamy krócej niż 1 rok, wobec tego termin zwrotu VAT wynosi (...)

Zmiana sposobu użytkowania lokalu gastronomicznego

19.9.2006

15 września 1998r. zostało wydane postanowienie Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego o dopuszczeniu do użytkowania obiektu - Kawiarni w zakresie prowadzenia ograniczonej działalności gastronomicznej. W treści postanowienia wskazano, że zgoda na prowadzenie lokalu jest "bez możliwości (...)

Nakaz zapłaty a ugoda z wierzycielem

19.9.2006

Dostaliśmy nakaz zapłaty. Mamy dwa tygodnie na sprzeciw. Zgadzamy się jednak, że nakaz zapłaty jest słuszny - bo faktycznie jesteśmy dłużnikami. Jednakże w nakazie zapłaty zaznaczone jest, że mamy zapłacić tę sumę z odsetkami aż do dnia całkowitej zapłaty. Nie mamy takiej sumy. Odsetki (...)

Opłaty od pozwu w sądzie pracy

19.9.2006

Około 2-miesięcy temu złożyłem pozew przeciw pracodawcy o zapłatę zaległego wynagrodzenia podstawowego. Sąd wyznaczył termin rozprawy na 28 września. Kilka dni temu złożyłem drugi pozew przeciw temu samemu pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy. Jutro chcę złożyć jeszcze pozew (...)

Pozew wzajemny w sprzeciwie od nakazu zapłaty

19.9.2006

Sąd wydał w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty kwoty 15 000 zł. Czy w takiej sytuacji można odpowiedzieć - zamiast sprzeciwem - pozwem wzajemnym? Czy pozew wzajemny może określać sumę przedmiotu sporu o wiele wyższą niż te 15 000 zł?

Brak doręczenia pozwu

19.9.2006

Doczytałam w przepisach i na stronach e-prawnika, że mimo tego, że sąd nie doręczył mi odpisu pozwu ( nie wiem dlaczego, w aktach sprawy jest zarządzenie,żeby doręczyć, ale nie ma żadnej "zwrotki", którą mogłabym podpisać lub z adnotacją, że nie było mnie np. w domu) to mimo tego, wyznaczył (...)

Naliczanie odsetek po ogłoszeniu upadłości

19.9.2006

W spółce akcyjnej Sąd Gospodarczy ogłosił upadłość z likwidacją. Spółka ma wierzyciela hipotecznego (bank zabezpieczony na hipotece nieruchomości należącej do spółki). Czy po ogłoszeniu upadłości nadal będą naliczane odsetki i czy syndyk musi je zapłacić?

Osoba niegodna zachowku

19.9.2006

Mąż w testamencie przepisał mi mieszkanie. Po jego śmierci adoptowana córka, która otrzymała od niego w swoim życiu wszystko: mieszkanie, studia itp. rości sobie prawo do zachowku. Przez lata jednak (20 lat) nie utrzymywała z moim mężem a jej ojcem żadnych kontaktów. Jakie warunki muszą (...)

Cofnięcie pozwu a zwrot opłaty sądowej

19.9.2006

Złożyłem pozew o rozwód. Po otrzymaniu wezwania o opłatę od pozwu zapłaciłem 600 zł. Chcę wycofać pozew jeszcze przed pierwszą rozprawą. Jakie pismo powinienem złożyć w sprawie wycofania pozwu? Czy otrzymam zwrot opłaty, gdy rozprawa się nie odbędzie?

Nie naprawienie szkody a odwieszenie wyroku

19.9.2006

Mój dłużnik został skazany prawomocnym wyrokiem sądu w sprawie karnej i został zobowiązany do naprawienia szkody (finansowej). Po upływie określonego wyrokiem terminu aż do teraz (przeszło rok po terminie) dłużnik nie naprawił szkody. Wyrokiem sądu został skazany na 2 lata pozbawienia (...)

Struktura sądu administracyjnego

18.9.2006

Jaka jest struktura organizacyjna sądów administracyjnych oraz ich właściwość? Jaki jest tryb powoływania na stanowisko sędziego sądu administracyjnego?

Dopuszczenie dowodu po zamknięciu rozprawy

18.9.2006

Sędzia zamknął postępowanie podając termin ogłoszenia wyroku. Następnie w dniu, w którym miał być ogłoszony wyrok sędzia otworzył ponownie postępowanie i przeprowadził posiedzenie sądu w trakcie, którego przyjął od powoda dowód pisemny i ponownie zamknął postępowanie przekładając (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika