Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Czerwiec 2002 - Strona 2

Przedłużenie wizy i karty pobytu

12.6.2002

W jakim terminie cudzoziemiec ma złożyć dokumenty o przedłużenie wizy lub ponowne jej wydanie,w przypadku gdy posiada pozwolenie na pracę i kartę tymaczsowego pobytu?

Własność czasowa

12.6.2002

Zamierzam kupić działkę od rolnika z przeznaczeniem pod budowę domu. Czy będzie to według prawa własność dzierżawna czy własność bez ograniczeń na 99 lat?

Umowa o dzieło a prawa autorskie

11.6.2002

Czy nabywając majątkowe prawa autorskie od twórcy programu komputerowego (umowa o dzieło) możemy zabronić Twórcy umieszczania dzieła (projektu graficznego) w jego portfolio? Czy ma to co wspólnego z zależnym prawem autorskim?

Dozór policyjny

11.6.2002

Czy jest przepis, który określa maksymalne terminy stosowania dozoru policyjnego i czy jest możliwość zwrócenia się o uchylenie dozoru podczas trwania postępowania wstępnego?

Utrudnienia widywania dziecka

11.6.2002

Od stycznia do teraz odbyły się dwie sprawy o separację. Brat nie ma żadnych ograniczeń w prawach do dziecka, mimo to jego żona utrudnia mu widywanie z córką (2,5 roku). Czy można coś w tej sprawie zrobić, ponieważ nastepna sprawa odbędzie sei dopiero 22 sierpnia, a rozwój takiego małego (...)

Szkoda z powodu zatrucia przeterminowanym towarem

11.6.2002

Na jakiej podstawie oprzeć roszczenie odszkodowawcze w przypadku zatrucia przeterminowanym produktem sprzedanym przez hipermarket. Czy będzie to z czynów niedozwolonych. Co w przypadku, gdy paragon z zakupu takiego produktu pozostał w sklepie, odebrany w zamian za zwrot butelek /kaucja/. Następnego (...)

Wymeldowanie z mieszkania ojca

11.6.2002

Jestem zameldowana na stałe w mieszkaniu, które stanowi własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mojego ojca. Czy ojciec może mnie wymeldować bez mojej zgody i sprzedać mieszkanie, jeśli zameldowana jestem w nim od urodzenia i nie mam prawa do innego lokalu?

Znamiona przestępstwa przywłaszczenia rzeczy

10.6.2002

Wykonawca usług transportowych pobierał pieniądze za sprzedane pasze, a firma była mu winna kwotę 20.000. za usługi transportowe. Widząc złą sytuację firmy, w której świadczył usługi postanowił w rozliczeniu potrącić należność jaką firma była mu dłużna i pozostałą kwotę wpłacił (...)

Egzekucja na podstawie nakazu weksla

10.6.2002

Czy dłużnik, czyniąc zarzuty na treść weksla (wypełnienie według niego - niezgodnie z deklaracją wekslową), może wstrzymać egzekucję komorniczą? (uzyskanie klauzuli wykonalności).

Nazwisko adoptowanego dziecka

10.6.2002

Jakie nazwisko może czy musi nosić dziecko w przypadku adopcji ? Jestem po rozwodzie i noszę nazwisko po mężu.

Dobro dziecka a wspólny wniosek o separację

10.6.2002

Jesteśmy z Żoną od pół roku w separacji faktycznej. Ja nie mieszkam w domu, brak wspólnoty. Oboje zgodziliśmy się na separację ale... jest małoletnie dziecko (3,5 roku). Czy w tej systuacji możemy składać Wniosek o zgodną separacje? A jeśli nie, to jakie są inne możliwości?

Dziedziczenie po dalekiej krewnej

10.6.2002

Mieszkam i opiekuję się dwoma starszymi ludźmi - 90 lat (dalecy krewni - ciotka była kuzynką mojej babci). Kilka dni temu ciotka zmarła, nie pozostawiając testamentu. Małżonkowie nie mieli dzieci, przy czym od dawna twierdzili, że dostanę dom, którego oboje byli właścicielami. Z tego co (...)

Podważenie testamentu dla małoletniego

10.6.2002

Jeżeli został spisany testament - nie notarialnie na rzecz osoby z rodziny, lecz nie najbliższej pokrewieństwem i w chwili śmierci spadkodawcy spadkobierca nie jest pełnoletni (ma 14 lat), czy najbliższa rodzina może podważyć testament ?

Samodzielne utrzymanie dziecka a alimenty

10.6.2002

W jakich i kiedy przypadkach wygasa obowiązek alimentacyjny na pełnoletnie, studiujące dziecko, pobierające stypendium i pracujące poza granicami Polski co najmniej 2 miesiące?

Ustawa o najmie lokali

10.6.2002

Czy absurdalna i niezgodna z konstytucją ustawa o najmie lokali, która została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego nadal obowiązuje i w kwestii podwyżki czynszu muszę ją respektować?

Przeniesienie własności lokalu w spółdzielni

7.6.2002

Czy w świetle istniejących przepisów mogą istnieć jakieś przeszkody prawne, które uniemożliwią przekształcenie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na pełną własność (założenie księgi wieczystej, ustanowienie hipoteki na mieszkaniu)?

Uchwały podejmowane przez jedynego wspólnika

7.6.2002

Jedynym wspólnikiem sp. z o.o. jest spółka akcyjna. Prezesem zarządu w obu spółkach jest ta sama osoba. Reprezentacja: 1. sp. z o.o - prezes zarządu jednoosobowo, 2. s.a. - prezes zarządu jednoosobowo, bądź członek zarządu plus prokurent. Pytanie dotyczy uchwał wspólników w świetle (...)

Cudzoziemiec - małżonek obywatela polskiego

7.6.2002

Mój mąż pochodzi z Indii. Pobraliśmy się zaledwie tydzień temu. Zamierzamy mieszkać w Polsce od następnego miesiąca. Obecnie jesteśmy w Wielkiej Brytanii jako studenci. Mój mąż nie mówi po polsku. Chciałabym wiedzieć na jakiej zasadzie będzie on mógł pracować i mieszkać w Polsce (...)

Dobrowolne poddanie się karze

7.6.2002

Jechałam z prędkością 30 km/h w miekscu bardzo ruchliwym, nagle zauważyłam dziecko 13 letnie przed maską. Potrąciłam je, (stało się to na pasach -co pogarsza sytuację) dziecko wstało i odeszło ja zawołałam policję i karetkę pogotowia. Karetka zabrała dziecko do szpitala - po wszystkich (...)

Manipulowanie dzieckiem - ukaranie matki

6.6.2002

Mam córkę z pierwszego małżeństwa, z którą próbowałem utrzymać kontakt. Niestety nie udało mi się to, ponieważ moja była żona od urodzenia córki wychowywała ją w nienawiści do mnie. Moje kontakty z córką polegały na spotkaniach na ulicy w obecności matki, z których zrezygnowałem, (...)

Termin wydania sprzedanego lokalu

6.6.2002

Czy mogę w akcie notarialnym dotyczącym sprzedaży mieszkania dokonać zapisu, że zapłatę za mieszkamie przyjmuję w dniu podpisania aktu notarialnego, a mieszkanie udostępnię po upływie np. 9-ciu miesięcy. Czy taka umowa jest zgodna z prawem i czy nowy właściciel mieszkania może kazać (...)

Założenie oddziału na terenie RP

6.6.2002

W celach ułatwienia sobie życia i ominięcia tysiąca formalności cudzoziemiec chce założyć firmę w swoim kraju i tutaj otworzyć oddział. Czy ponownie trzeba się ubiegać o NIP, REGON? Czy rzeczywiście wszelkie formalności będą szybsze i łatwiejsze do załatwienia? Co taka osoba musi poczynić, (...)

Akty prawne dotyczące sanatoriów

6.6.2002

Piszę pracę licencjacką na temat sprzedaży sanatorium i niestety nie mogę doszukać się żadnych aktów prawnych na podstawie których można by się oprzeć sprzedając sanatorium. Byłabym wdzięczna za jakąś pomoc. Może być cokolwiek odnośnie sanatoriów.

Prokura oddziałowa

6.6.2002

Co to jest filo prokura? Wiem, że w nowym projekcie o prokurze uregulowano te kwestie.

Kradzież małej kwoty a czyn przepołowiony

6.6.2002

Co grozi za kradzież np. 20 zł? Chyba nie idzie się za to do aresztu? Jaka jest granica wysokości skradzionej kwoty za ktorą orzeka się karę pozbawienia wolności? Ile wynosi okres przedawnienia w sprawach o drobną kradzież?

Numer telefonu jako dowód w sprawie karnej

6.6.2002

Czy numer telefonu może być dowodem w sprawie ? Przestępca ma telefon w systemie X, gdzie wysyła się formularz rejestracyjny z danymi osobowymi, ale można podać fałszywe dane lub kupić kartę SIM od kogoś wówczas dane u operatora sieci są nieprawdziwe. Czy na podstawie danych z takiego formularza (...)

Utrzymywanie dorosłego, studiującego dziecka

5.6.2002

Jestem 20-letnia studentką studiów dziennych, nie pracuję. Istnieje możliwość, że zgłoszę ojca-alkoholika na komisję alkoholową. On, w rewanżu, może mnie wyrzucić z domu. Czy według prawa, ojciec może przestać mnie utrzymywać?

Zniewaga za pomocą internetu

5.6.2002

Kto odpowiada i jaka kara grozi za komentarze wpisywane przez internautów do sondy internetowej utworzonej na stronie www? Jeśli pytanie jest natury ogólnej np. o funkjonowanie jakiejś instytucji a komentarze jakie dali internauci mogą obrażać dobre imię np. kierownictwa tej instytucji.

Wypowiedzenie umowy przelewu

5.6.2002

1. wierzyciel przelewa wierzytelność na osobę trzecią 2. osoba trzecia zawiadamia dłużnika o przelewie wierzytelności 3. wierzyciel oświadcza dłużnikowi, że wypowiedział umowę przelewu 4. dłużnik dokonuje zapłaty na rzecz wierzyciela pierwotnego. Czy wierzyciel pierwotny może bez wiedzy (...)

Zadatek a odszkodowanie

4.6.2002

W umowie przedwstępnej kupna mieszkania zawarłem paragraf, że w przypadku odstąpienia od transakcji strony poddają się rygorom art. 394 KC, o treści którego zostały pouczone. Czy w takim przypadku zadatek ma znaczenie odszkodowania i sprzedający w przypadku mojego odstąpienia od wykonania (...)

Odszkodowanie za nierealizowanie warunków umowy

4.6.2002

Mam podpisaną umowę o współpracy z firmą, która dostarcza mi towar do dalszej odsprzedaży. Ze względu na problemy tej firmy, nie otrzymałem zamówionego towaru i doprowadziło to do zerwania współpracy z moim odbiorcą (chodzi o duże ilości). Utraciłem w ten sposób poważny rynek zbytu. (...)

Roszczenia związane z chorobą zawodową

4.6.2002

Czy osoba będąca już na emeryturze może starać się o jakieś świadczenie, jeżeli doświadczyła choroby zawodowej, która ujawniła się dopiero w okresie emerytalnym?

Współczynnik wypłacalności banku

4.6.2002

Jakie są normy ostrożnościowe wynikające z prawa bankowego w aspekcie tematu: "bank jako instytucja zaufania publicznego". Chodzi mi o współczynnik wypłacalności.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika