Informacje dotyczące postępowania przed sądem
-
25.2.2021
Rekordowa skuteczność egzekwowania alimentów
Skuteczność ściągalności świadczeń alimentacyjnych wzrosła w 2020 r. do ponad 20 proc. To najwyższy wynik w ostatnich pięciu latach; ale nie tylko w tej dziedzinie działalność zreformowanej (...)
-
25.2.2021
Prawo procesowe przyjazne dzieciom
Przygotowana nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego czy Prawa o ustroju sądów powszechnych wprowadzi prekursorskie rozwiązania dla dobra (...)
-
21.2.2021
Wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych złożony z apelacją rozpoznaje sąd drugiej instancji
Sąd Najwyższy wyjaśnił zagadnienie prawne, czy wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych zawarty w apelacji podlega rozpoznaniu przez sąd I czy II instancji.
-
14.2.2021
Sąd Najwyższy o podstawach skargi nadzwyczajnej...
Sąd Najwyższy rozpatrzył dwie skargi nadzwyczajne złożone na postanowienia zapadłe na podstawie ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych (...)
-
21.1.2021
Sąd spadku nie może pominąć testamentu zmarłego
12 stycznia 2021 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględnił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej stwierdzenia (...)
-
11.12.2020
Będą e-licytacje komornicze nieruchomości
Rada Ministrów przyjęła 8 grudnia br. przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, który przewiduje wprowadzenie e-licytacji (...)
-
28.11.2020
Można pozwać platformę Booking.com o nadużywanie pozycji dominującej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 24 listopada 2020 r. wydał wyrok w sprawie C-59/19 - Wikingerhof GmbH & Co. KG przeciwko Booking.com BV. Wskazał w nim, iż hotel korzystający (...)
-
18.11.2020
Prawo pomocy w zakresie ustanowienia pełnomocnika z urzędu
18 listopada 2020 r. Trybunał Konstytucyjny, na rozprawie, rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą zasad ustanawiania pełnomocnika z urzędu osobie zamierzającej wystąpić ze skargą o wznowienie (...)
-
15.11.2020
Skarga o wznowienie postępowania uwzględniona przez Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro od wyroku Sądu Okręgowego w Płocku z 7 września 2016 roku w sprawie dotyczącej odrzucenia skargi o wznowienie (...)
-
8.11.2020
Lepsze gwarancje procesowe dla pokrzywdzonych
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Doprecyzowano i uściślono w nim przepisy dotyczące (...)
-
23.10.2020
Wniesienie skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku nie wymaga skargi nadzwyczajnej
Strona nie ma obowiązku skorzystania ze skargi nadzwyczajnej przed wniesieniem skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku (to zasada prawna).
-
22.9.2020
Ważne decyzje sądów wobec dzieci i młodzieży ze szpitali psychiatrycznych
Ochrona praw dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym jest szczególnie ważna dla Rzecznika Praw Pacjenta. Jego działania mają zarówno charakter systemowy, jak i wsparcia w przypadkach (...)
-
12.9.2020
Renta dla poszkodowanego pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta kontynuuje swoje działania związane z wytaczaniem powództw na rzecz pacjentów oraz wstępowaniem do toczących się postępowań cywilnych w sprawach dotyczących (...)
-
9.9.2020
Uchwała SN w ocenie TK
20 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący uchwały składu połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu (...)
-
28.7.2020
Reprezentacja małoletniego w sprawach o przestępstwo niealimentacji
Sąd Najwyższy w Izbie Karnej po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2020 r., przekazanego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie zagadnienia prawnego w sprawie o sygnaturze I KZP 4/20, odmówił (...)
-
25.7.2020
Niższe wynagrodzenie pełnomocnika z urzędu...
23 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny, na rozprawie, rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą obniżenia o połowę wynagrodzenia adwokata ustanowionego pełnomocnikiem z urzędu w porównaniu (...)
-
25.7.2020
Wyłączenie stosowania w elektronicznym postępowaniu upominawczym przepisów o kosztach sądowych
29 kwietnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie pytania prawnego Sądu Okręgowego w Lublinie II Wydział Cywilny Odwoławczy dotyczącego wyłączenia stosowania w elektronicznym (...)
-
25.7.2020
Niedopuszczalne wyłączenie sędziego Sądu Najwyższego...
2 czerwca 2020 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie pytania prawnego Sądu Najwyższego dotyczącego wniosku o wyłączenie sędziego z powodu podniesienia okoliczności wadliwości powołania (...)
-
28.6.2020
Tarcza sprawiedliwości
W uchwalonej Tarczy antykryzysowej 4.0 znalazły się przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowe rozwiązania, które odpowiadają na problemy związane z epidemią koronawirusa. Przyjęte (...)
-
-
15.6.2020
Sąd Najwyższy rozpoznaje wnioski o wyłączenie sędziów
Zgodnie z art. 26 § 2 i § 3 ustawy o Sądzie Najwyższym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpoznaje wnioski dotyczące wyłączenia sędziego, obejmujące zarzut braku niezależności (...)
-
15.6.2020
Sędzia nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za działania, do których był ustawowo uprawniony
Sąd Najwyższy nie podzielił stanowiska, jakoby sędzia zezwalając przedstawicielom środków masowego przekazu na utrwalenie obrazu i dźwięku podczas posiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie, (...)
-
27.5.2020
Co z odprawami dla sędziów i pracowników sądów?
W związku z wątpliwościami dotyczącymi wysokości odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń pieniężnych wypłacanych sędziom i pracownikom sądów powszechnych w przypadku rozwiązania umowy (...)
-
18.5.2020
Bezpieczne przywracanie normalnej pracy sądów
Ministerstwo Sprawiedliwości widzi potrzebę bezpiecznego „odmrażania” pracy sądów, tak aby nie odbyło się to ze szkodą dla obywateli i pracowników wymiaru sprawiedliwości. (...)
-
-
31.3.2020
Prezydent podpisał tzw. tarczę antykryzysową
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy składające się na pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców i pracowników w związku z czekającym gospodarkę kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa. Wsparcie (...)
-
29.3.2020
Niedopuszczalność pytań prejudycjalnych polskich sędziów
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzielił stanowisko Polski poparte przez Komisję Europejską i Rzecznika Generalnego TSUE, że wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym są niedopuszczalne.
-
29.3.2020
Nadzwyczajne przepisy ustawowe dla wymiaru sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości, w związku z trwającą epidemią koronawirusa i ograniczeniem działalności wymiaru sprawiedliwości, przygotowało wiele kompleksowych rozwiązań. Znalazły się one (...)
-
18.3.2020
Ustawa chroniąca ofiary przemocy domowej w drodze
Polska dołącza do krajów, w których ofiary przemocy domowej mogą liczyć na natychmiastową, skuteczną pomoc. To sprawca przemocy fizycznej zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników (...)
-
30.1.2020
Postanowienia Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego
Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny podjęły wiążące postanowienia, które chronią status sędziów podważany przez Sąd Najwyższy. Potwierdzają one, że nie ma (...)
-
24.1.2020
Uchwała składu połączonych Izb Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy w składzie połączonych Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 23 stycznia 2020 r. sprawy z wniosku Pierwszego Prezesa (...)
-
23.1.2020
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
Sejm nie zgodził się na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - wskazuje MS. Nowa (...)
-
16.1.2020
Sąd Najwyższy o kosztach sądowych w postępowaniach m.in. z udziałem pacjentów
W dniu 15 stycznia br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 30/19, odmówił podjęcia uchwały.
-
15.1.2020
SN o wyborze sędziów
Wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r. powinien być wykonany w pełni z poszanowaniem zasad Konstytucji RP - uznał SN. Z kolei w dniu 15 stycznia 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń (...)
-
27.12.2019
Trzymiesięczny termin na wniesienie skargi na wznowienie postępowania
Trzymiesięczny termin wznowienia postępowania cywilnego z powodu oparcia wyroku na dokumencie przerobionym lub podrobionym, liczony od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, (...)
-
21.12.2019
Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem
W dniu 5 grudnia 2019 r. Sąd Najwyższy wydał wyrok w pierwszej z trzech spraw, w których przedstawiono Trybunałowi Sprawiedliwości UE pytania prejudycjalne dotyczące niezależności Izby Dyscyplinarnej (...)
-
26.11.2019
TK o ostateczności postanowienia referendarza sądowego o wpisie dłużnika do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych
Brak obowiązku doręczenia przez sąd postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych osobie, której taki wpis dotyczy, a także pozbawienie tej osoby prawa wniesienia (...)
-
23.11.2019
Kompetencja referendarza sądowego do orzekania o przyznaniu lub odmowie przyznania pomocy prawnej
Orzekanie w sprawie przyznania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu przed TK przez referendarzy oraz kontrola tych postanowień przez sąd rejonowy działający jako sąd drugiej instancji nie narusza (...)
-
20.11.2019
Wyrok TSUE wskazał kryteria oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła
Z wyroku TSUE wynika, iż sąd odsyłający powinien zbadać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego w celu ustalenia, czy ten organ może rozpoznawać spory dotyczące (...)
-
17.11.2019
Szybkie i sprawniej działające sądy
Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany procesu cywilnego weszły w życie 7 listopada br. Dzięki gruntownej reformie Kodeksu postępowania cywilnego znacznie uproszczone i przyspieszone (...)