Postępowanie przed sądem - Zmiany w prawie

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

13.4.2024

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Nowe przepisy przywracają zgodność z Konstytucją RP przepisów, które regulują sposób wyboru sędziów do Rady. Usuwają też negatywne konsekwencje wadliwego rozwiązania, obowiązującego od 2018 (...)

Zażalenie na wyrok kasatoryjny w postępowaniu uproszczonym

4.3.2024

​Postanowieniem z 12 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy oddalił jako niezasadne zażalenie pozwanego na wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, którym uchylono wydany w postępowaniu uproszczonym wyrok Sądu Rejonowego w Bydgoszczy i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania sądowi (...)

Koszty nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu

28.2.2024

27 lutego 2024 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie wydane w sprawie skargi konstytucyjnej R. M. dotyczącej kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

15.1.2024

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar zaprezentował 12 stycznia projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Sędziowie-członkowie KRS nie będą wybierani przez Sejm, lecz przez sędziów w wyborach organizowanych przed Państwową Komisję Wyborczą. (...)

Zwrot poniesionych kosztów wynagrodzenia obrońcy

23.10.2023

Trybunał Konstytucyjny 4 października 2023 r., na posiedzeniu niejawnym, rozpoznał skargę konstytucyjną dotyczącą wysokości kosztów adwokackich podlegających zwrotowi dla strony, a dokładniej ograniczenia możliwości przyznania osobie, wobec której umorzono postępowanie (...)

Kasacja Prokuratora Generalnego w sprawie zabójstwa dziecka

17.10.2023

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku skazującego na 25 lat pozbawienia wolności mężczyznę, który zabił 3-letniego Nikodema z Włocławka. W ocenie Prokuratora Generalnego, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, zabójca dziecka powinien być (...)

Szkoda wyrządzona przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem

17.10.2023

26 września 2023 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. SK 14/19) wydane w sprawie skargi konstytucyjnej sp. z o.o. dotyczącej istnienia oraz zakresu szkody wyrządzonej przez wydanie prawomocnego orzeczenia niezgodnego z prawem oraz właściwości miejscowej sądu w przedmiocie (...)

Większa ochrona dzieci przed przemocą

6.8.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwaną ustawą Kamilka. Nowe przepisy zwiększą prawną ochronę dzieci przed przemocą.

Bezprawne uprowadzenie dziecka - właściwy sąd

28.7.2023

Mimo iż sąd państwa członkowskiego, w którym dziecko miało zwykły pobyt, posiada jurysdykcję do rozstrzygnięcia w przedmiocie prawa do pieczy nad dzieckiem, może on w drodze wyjątku wystąpić o przekazanie sprawy do sądu państwa członkowskiego, do którego (...)

Usprawnienie postępowań cywilnych

3.7.2023

1 lipca 2023 r. wchodzi w życie zasadnicza część zmian, jakie wprowadziła przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowa nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe rozwiązania przyspieszają i usprawniają sprawy cywilne i gospodarcze.

Większe gwarancje procesowe dla podejrzanych dzieci...

22.5.2023

Nowa ustawa ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu gwarancji procesowych dla dzieci będących podejrzanymi lub oskarżonymi w postępowaniu karnym, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/800 z dnia 11 maja 2016 r. oraz dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/93/UE (...)

SN o skardze nadzwyczajnej

31.1.2023

Wątpliwości co do kwalifikacji umowy jako umowy o dzieło lub umowy o świadczenie usług nie uzasadniają uwzględnienia skargi nadzwyczajnej - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Nowe gwarancje procesowe dla dzieci

22.1.2023

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego uzupełniająco dostosowuje polskie prawo do dyrektyw unijnych dotyczących gwarancji procesowych dla dzieci oraz zwalczania pornografii dziecięcej.

Nowe rozwiązania przyspieszą i usprawnią postępowania cywilne

30.10.2022

Rządowy projekt dotyczy przyspieszenia postępowań sądowych oraz ułatwienia stronom i pełnomocnikom kontaktu z sądem, doprecyzowania zasad tzw. doręczeń komorniczych oraz wprowadzenia nowych rozwiązań dotyczących planowania rozprawy i dokonywania przez sąd niezbędnych pouczeń.

Projekt ustawy o notariacie

16.10.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o notariacie przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem projektu jest odciążenie sądów od czynności prostych i bezspornych oraz skrócenie czasu oczekiwania na rozpoznanie tych spraw.

Wyłączenie sędziego na wniosek strony postępowania

12.9.2022

Trybunał Konstytucyjny odniósł się do braku unormowania wyłączenia sędziego na wniosek strony uzasadniony subiektywną utratą zaufania strony co do bezstronności sądu i obiektywnego działania w granicach prawa.

Projekt ustawy o kuratorach sądowych

29.7.2022

Rządowy projekt ustawy o kuratorach sądowych zmienia dotychczasowe przepisy, dzięki czemu kuratorska służba sądowa będzie lepiej funkcjonować. Przepisy pozwolą na większą skuteczność pracy kuratorów. Projekt dotyczy m.in. określenia zasady nadzoru nad kuratorami sądowymi, roli i (...)

Fundamentalna reforma sądownictwa w drodze

16.11.2021

Szybsze postępowanie przed sądem i rozprawy on-line, w których można brać udział również przez smartfon, radykalne ograniczenia biurokracji i stanowisk funkcyjnych, równomierne rozłożenie pracy między sędziów – tak mają wyglądać polskie sądy po wprowadzeniu (...)

Prezydencki projekt ustawy o sądach pokoju trafił do Sejmu

12.11.2021

Dwa prezydenckie projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostały podpisane przez Andrzeja Dudę i wniesione do Sejmu. Celem proponowanych regulacji jest m.in. przyspieszenie procedur sądowych i przybliżenie wymiaru sprawiedliwości do społeczności lokalnych. 

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika