Definicja hipoteki kaucyjnej

Pytanie:

Co to jest hipoteka kaucyjna? Czy można samemu policzyć wysokość hipoteki kaucyjnej mając daną wartość kredytu hipotecznego?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Co do zasady jest tak, iż istnienie i treść hipoteki zależy od wierzytelności którą zabezpiecza. Zabezpieczenie musi dotyczyć wierzytelności oznaczonej, tzn. konkretnej i wynikającej z określonego stosunku prawnego, a nie jakiejkolwiek, np. mogącej powstać dopiero w przyszłości albo o nie oznaczonej wysokości. Hipoteka kaucyjna bowiem służy do zabezpieczenia wierzytelności, której wysokośc nie została oznaczona. Taka wierzytelność o nieustalonej wysokości, kiedy zostaje zabezpieczona hipoteką kaucyjną, oznacza to, że jest to hipoteka do oznaczonej sumy najwyższej. Z powyższego wynika, iż nie ma potrzeby w takim wypadku niczego oblicać, gdyż w przypadku ustanowienia hipoteki kaucyjnej zostanie ustalona jej wysokość.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

A. Brzuska

16.5.2010 17:45:52

Re: Definicja hipoteki kaucyjnej

Jaka to jest hipoteka łączna

G.Kusiak

16.5.2010 17:41:34

Re: Definicja hipoteki kaucyjnej

Mam zapis we wpisie nieodwołana hipoteka zwykła na kredyt 50.000,00 i nieodwołalna hipoteka kaucyjna do kwoty 9.800,00 na odsetki i inne koszty, co znaczy nieodwołalna?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY