Forma zawarcia umowy w prawie cywilnym

Pytanie:

Czy w polskim prawie cywilnym istnieje takie pojęcie jak umowa ustna? Jeżeli tak, to jakie musi spełniać wymogi, aby mogła być uznana za taką umowę i powodować skutki prawne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Nie ma przeszkód do tego, by umowy zawierać w formie ustnej. Przecie większość umów sprzedaży zawieranych każdego dnia to właśnie umowa ustna. W przypadku sprzedaży na przykład nie jest nawet konieczne opisywanie dokładnie postanowień takiej umowy. Wystarczy, że kupujący dokona zakupów u sprzedającego i w taki oto sposób umowa sprzedaży została zawarta i to skutecznie. Proszę jednak pamiętać, iż przepisy jakiejś ustawy w przypadku jakiejś konkretnej umowy mogą narzucać konieczność zawarcia jej w formie pisemnej, bądź w formie aktu notarialnego. Bowiem z mocy art. 74 kodkesu cywilnego jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna tylko wtedy, gdy ustawa przewiduje rygor nieważności. Z mocy postanowień innego artykułu kodeksu cywilnego (art. 75) czynność prawna obejmująca rozporządzenie prawem, którego wartość przenosi dwa tysiące złotych, jak również czynność prawna, z której wynika zobowiązanie do świadczenia wartości przenoszącej dwa tysiące złotych, powinna być stwierdzona pismem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

SISINIO

22.4.2012 0:15:54

dzierzawa lising

MAM PYTANIE CZY W PRAWIE POLSKIM OBOWIAZUJE UMOWA SLONA PYTAM BO PONIEWAZ DZIERZAWIE MASZYNE DO LODOW AMERYKANSKICH O WARTOSCI 78TYS ZL .CZY TEN KTOS JESLI NIESPISAL ZE MNA UMOWY ANI JA Z NIM MOZE SOBIE PRZYWLASZCZYC JA I NIEODDAC ?JA MAM CALY AKT NOTARIALNY ZE JESTEM WLASCICIELEM .PROSZE MI POMOC JAK TO PRAWNIE WYGLADA ?

Szymon Szporek

30.4.2010 18:51:51

Re: Forma zawarcia umowy w prawie cywilnym

Chciałbym zapytać o umowę ustną w oparciu o własną przygodę... Mianowicie; ponad rok temu rezerwowaliśmy z narzeczoną restaurację na przyjęcie weselne. Zapłaciliśmy 1000 PLN zadatku - na rzecz rezerwacji terminu, zostało to spisane na umowie wstępnej, na której między innymi były nasze numery telefonów, adresy, oraz termin spotkania miesiąc przed weselem celem uzgodnienia ostatecznej ilości gości na przyjęciu. Problem pojawił się na wspomnianym spotkaniu w postaci zmiany ceny za gościa. Dla ścisłości, przy naszej ilości gości oraz zmianie ceny za osobę różnica w całościowym zobowiązaniu na rzecz danego domu weselnego miałaby wynieść ponad 2000 PLN. Moje pytanie jest następujące; czy mamy do czynienia z nieuczciwym właścicielem restauracji - innymi słowy czy są podstawy prawne do tego żeby żądać stawki za gościa z przed 11 miesięcy, czyli na moment podpisywania umowy rezerwacji terminu? Dodam iż posiadam skan w komputerze kartki z ich menu weselnym oraz odręczną notatką o tzw "pełnej opcji za gościa"

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 14.7.2018

  Umowa o dzieło , Na czym polega i jak zawrzeć umowę o dzieło?

  Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa wzajemna. Dzieło może mieć zarówno (...)

 • 30.3.2015

  Ustna umowa pożyczki - ograniczenia dowodowe

  Umowa pożyczki jest jedną z częstych form pomocy osobom z kręgu bliskich znajomych lub rodzinny, którzy potrzebują gotówki na różnorakie - mniej lub bardziej doniosłe - cele.

 • 12.9.2018

  Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć

  Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówione (...)

 • 22.8.2012

  W jakiej formie należy zawierać umowy?

  Podstawową zasadą polskiego prawa jest swoboda wyboru formy umowy. Oznacza to, że strony zawierając umowę mogą zawrzeć ją w formie ustnej, pisemnej, aktu notarialnego itd. Wymagane jest tylko zachowanie, (...)