Opłaty związane z wpisem hipoteki kaucyjnej do KW

Pytanie:

Chcę sprzedać mieszkanie. Znalazłem kupca i już podpisaliśmy umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania. W dziale IV mam wpisaną hipotekę kaucyjną a kupujący również chce wziąć kredyt na spłatę mojego zadłużenia. Pytanie brzmi: jaka jest opłata za wpis hipoteki kaucyjnej banku kupca, bo jak myślę moja zostanie wykreślona po spłacie zadłużenia, a bank zażąda utworzenia swojej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Od wpisu hipoteki kaucyjnej, umownej, umownej łącznej, przymusowej pobiera się 1/10 wpisu stosunkowego. Wysokość wpisu stosunkowego określa się w zależności od wartości przedmiotu wpisu:

 1. do 10.000 zł - 8%, nie mniej jednak niż 30 zł;
 2. od 10.001 zł do 50.000 zł: od pierwszych 10.000 zł - 800 zł, a od nadwyżki ponad 10.000 zł - 7%;
 3. od 50.001 do 100.000 zł: od pierwszych 50.000 zł - 3.600 zł, a od nadwyżki ponad 50.000 zł - 6%;
 4. powyżej 100.000 zł: od pierwszego 100.000 zł - 6.600 zł, a od nadwyżki ponad 100.000 zł - 5%, nie więcej jednak niż 100.000 zł.

Od wniosku o wykreślenie praw, od których należy się wpis stosunkowy lub stały, pobiera się połowę wpisu, jaki uiszcza się od wpisu tych praw.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Na czym polega zabezpieczenie hipoteką kaucyjną?

  Hipoteka kaucyjna jest specjalną odmianą hipoteki w ogóle. Zabezpiecza się nią wierzytelności o nieustalonej wysokości. Hipotekę wtedy ustanawia się do oznaczonej sumy. Wysokość wierzytelności (...)

 • Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

 • Hipoteka przymusowa - czym jest i jak ją ustanowić?

  W obrocie gospodarczym nierzadko spotyka się nieuczciwych kontrahentów. Dlatego też popularnym i skutecznym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest stosowanie stworzonych ku temu (...)

 • Udzielenie kredytu przez bank hipoteczny

  Przed udzieleniem kredytu bank hipoteczny musi ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Czyni to na podstawie ekspertyzy określającej bankowo-hipoteczną wartość nieruchomości. Bankowo-hipoteczna (...)

 • Jakie koszty wiążą się z zakupem mieszkania?

  Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający duże środki finansowe i mnóstwo czasu. Zanim zamieszkamy na swoim, musimy dokonać wyboru nieruchomości oraz często ofert bankowych, (...)

NA SKÓTY