e-prawnik.pl Porady prawne

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Pytanie:

Jakie rozporządzenie reguluje szczegółowe kwestie dotyczące specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Specjalistyczne usługi opiekuńcze

13.4.2006

Kwestie o które Państwo pytacie reguluje Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. 2005 r., Nr 189, poz. 1598). Wydane zostało na podstawie art. 50 ust. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. 2004 r., Nr 64, poz. 593, ze zm.). Rozporządzenie określa rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych, kwalifikacje osób świadczących specjalistyczne usługi, warunki i tryb ustalania oraz pobierania opłat za specjalistyczne usługi świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi, warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat.

Specjalistyczne usługi są świadczone przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania zawodu: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty. 

Ustala się następujące rodzaje specjalistycznych usług dostosowanych do szczególnych potrzeb osób wymagających pomocy w formie specjalistycznych usług, wynikających z rodzaju ich schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym:

  • uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, 
  • pielęgnacja - jako wspieranie procesu leczenia, 
  • rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu,
  • pomoc mieszkaniowa, 
  • zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Re: Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Monika

8.6.2010 21:57:2

Re: Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Czy osoba świadcząca Specjalistyczne usługi opiekuńcze może być tylko zatrudniona w GOPS-ie na umowe zlecenie? I czy takie usługi mogą być świadczone także osobom dorosłym?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ