Świadczenia po byłym mężu

Pytanie:

Moja mama wyszła za mojego ojca, gdy miała 16 lat (ojciec 30 lat) wobec tego zgodę na zawarcie związku małżeńskiego musiał wydać Sąd. Po około dwudziestu latach pożycia małżeńskiego rodzice się rozwiedli bez orzekania o winie. Po pewnym czasie mój ojciec ożenił się ponownie, a niedawno zmarł. Proszę o informację czy z uwagi na to, iż ślub został udzielony za zgodą Sądu, to należy się mamie część świadczeń emerytalnych po jej byłym zmarłym mężu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Emerytura jest świadczeniem przyznawanym dla osoby uprawnionej. Skoro uprawniony do świadczeń emerytalnych zmarł, ZUS zaprzestanie wypłacania emerytury. Prawa do emerytury nie ma w żadnym przypadku Pańska mama - a była żona. Również takiego prawa nie ma kobieta, z którą się ponownie ożenił.

Prawo przewiduje jednak inna formę zabezpieczenia rodziny w razie śmierci innego członka rodziny lub małżonka. Takim uprawnieniem jest renta rodzinna. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Jednakże przysługiwać ona będzie zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Panu jako synowi (do pewnego wieku - co do zasady 16 lat, nie później niż 25) oraz obecnej żonie (wdowie). W kręgu osób uprawnionych nie znajduje się natomiast Pańska mama. Nie ma tu żadnego znaczenia, że zgodę na zawarcie małżeństwa wyraził Sąd. Zgoda sądu była potrzebna tylko jako formalna przesłanka zawarcia małżeństwa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

angielika

13.6.2011 9:11:56

Re: Świadczenia po byłym mężu

moja mama rozwiodła się z tatem po 25latach pożycia są około siedmiu latach po rozwodzi ale rok temu pogodzili się i zamierzali pobrać się ponownie ale niestety los tak chciał ze tato zmarł czy mojej mamie należą się jakieś świadczenia po nim skoro on był na emeryturze? dziękuje z góry za odpowiedz

Paweł

26.1.2011 15:16:20

Re: Świadczenia po byłym mężu

moja mam otrzymuje od 15 lat rente po mężu. mam związku z tym pytanie czy swiadczenie po osiagniecia wieku mamy podlega przejsciu w emeryture? dodam że mama ma 72 lata a nie żyjacy jej mąz już dawno osiagnol by wiek emerytalny i czy z wiazku z tym świadczenie by było wyrzsze? dziekuje z góry za odpowiedz

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Renta rodzinna - czym jest renta rodzinna i komu przysługuje?

  Czym jest renta rodzinna i komu przysługuje ? Renta rodzinna jest świadczeniem przysługującym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury (...)

 • 11.10.2017

  Kogo dotyczy ustawa dezubekizacyjna?

  Ustawą obniżającą emerytury byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa objętych zostało 39 tys. osób. Wypłacanie obniżonych świadczeń rozpoczęło się 1 października 2017 roku.

 • 28.8.2015

  Opodatkowanie sprzedaży udziału w nieruchomości po zmarłym współmałżonku

  Sprzedaż udziału we własności nieruchomości odziedziczonego po zmarłym współmałżonku nie stanowi źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym (...)

 • 23.7.2010

  Przedłużenie zasiłku chorobowego

  Zdarza się, że pracownik zapadnie na chorobę szczególnie długotrwałą i poważną, a okres trwania niezdolności do pracy takiego pracownika będzie dłuższy od okresu pobierania zasiłku (...)

 • 14.11.2018

  Sybiracy uzyskają świadczenie pieniężne

  Prezydent skierował do Sejmu RP projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla osób przebywających w latach 1939-1956 na zesłaniu lub deportacji w Związku Socjalistycznych Republik (...)