Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Pytanie:

Pracodawca otrzymał zajęcie komornicze z tytułu alimentów. Dokonywał potrąceń w liście płac, jednak nie wpłacał pieniędzy na konto komornika. Po kilku miesiącach skontaktował się z komornikiem, który poinformował go, że pracownik sam dokonuje spłat zaległości, jednak pracodawca nie otrzymał pisma od komornika wstrzymującego zajęcie wynagrodzenia ani wcześniej pisma informującego, kto dokonuje płatności (pracownik). W jaki sposób ma się zachować pracodawca, potrącać co miesiąc zajęcie w liście płac, mimo że później może okazać się, że to potrącenie jest niesłuszne, bo pracownik nadal sam spłaca i narazić się na kary z inspekcji pracy? Czy pracodawca może domagać się od komornika pisma wstrzymującego zajęcie lub comiesięcznego raportu o stanie zobowiązań i dokonanych spłatach?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pracodawca jest związany zajęciem komorniczym i nie może samodzielnie oceniać, czy zajęcie to jest zasadne, czy też nie. Przepisy wręcz przewidują, że pracodawca, który naruszył obowiązki wynikające z zajęcia albo dokonał wypłaty zajętej części wynagrodzenia dłużnikowi, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę.

Nie można pracodawcy stawiać zarzutu z tego powodu, że postępuje zgodnie z zajęciem wystosowanym przez organ państwowy (komornika).

Żaden przepis nie daje pracodawcy uprawnienia do tego, by żądać od komornika pisma wstrzymującego zajęcie czy raportu o stanie zobowiązań.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

ted

3.10.2014 8:46:36

Re: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Można to obejść (wszystko zależy od zapisów w regulaminie wynagradzania) z jakiego tytułu dostajesz pęsję...ja tak zrobiłem i mam spokój, jestem na najniższej krajowej

GABRYCHA

3.10.2013 15:30:49

Re: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika

Ja właśnie nie wiem co mam zrobić.Mój były mąż pracuje cały czas w tej samej firmie,ma zajęte wynagrodzenie przez komornika z tytułu alimentów na naszą córkę.Pracodawca co miesiąc potrąca mu z pensji kwote zasądzoną ale na konto komornika te pieniądze wpływają nieregularnie tzn.co drugi lub co trzeci miesiąc oczywiście bez żadnego wyrównania tak że od 4lat mam pieniądze na dziecko nie przez 12miesięcy w roku a przez 6-7miesięcy w roku,nawet nie chce myśleć jak już duża jest kwota zadłużenia.Już nawet nie wiem ile pieniędzy poszło mi na telefony do komornika żeby wkońcu coś z tym zrobił bo dla mnie jest to jakiś absurd,to jest okradanie mojego dziecka w biały dzień,a komornik tylko obiecuje że ukarze procodawce a nic w ogóle nie robi w tej sprawie.Byłam na tyle zdeterminowana że sama udałam się do pracodawcy na rozmowe i tylko na obietnicach się skończyło"będę wysyłał regularnie,wyrównam zaległości itp."a dalej robi swoje.Nie wiem co mam zrobić,mops też nie jest w stanie mi pomóc.CO MAM ROBIĆ?GDZIE SIĘ UDAĆ?POMOCY!!! '

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 3.2.2005

  Egzekucja z wynagrodzenia za pracę - jak przebiega?

  Egzekucja, która jest prowadzona z wynagrodzenia za pracę jest chyba jednym z najczęstszych i najpopularniejszych sposobów przeprowadzania postępowania egzekucyjnego gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna. (...)

 • 27.8.2013

  Zajęcie jako pierwszy etap egzekucji z nieruchomości

  Egzekucja z nieruchomości to innymi słowa egzekucja z własności nieruchomości - prowadzi ona bowiem do zmiany w prawie własności nieruchomości. Zajęcie jest pierwszym etapem egzekucji z nieruchomości, (...)

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 2.7.2015

  Odpowiedzialność odszkodowawcza komornika

  Czy w przypadku wyrządzenia szkody przez komornika możemy domagać się za nią odszkodowania? Jeżeli tak to od kogo i na jakich zasadach?

 • 3.2.2005

  Egzekucja z ruchomości

  Egzekucja z ruchomości jest tzw. sposobem zaspokajającym egzekucji świadczeń pieniężnych. Egzekucję z ruchomości przeprowadza komornik sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości podlegające (...)