Usługi doradcze i konsultingowe a VAT

Pytanie:

"Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą świadczę usługi doradcze i konsultingowe dla firmy zarejestrowanej w Niemczech. Usługi te świadczę stale przebywając w Polsce za pomocą mediów (Internet, telefon, poczta). Za wykonywane usługi otrzymuję ryczałtowe wynagrodzenie okresowe). Kto w tym przypadku powinien płacić VAT (nie ma o tym zapisu w Umowie)? Czy precyzują to jakieś przepisy?"

Odpowiedź prawnika: Usługi doradcze i konsultingowe a VAT

Zasadą jest, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę albo stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku takiej siedziby lub miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. 

W ustawie o VAT przewidziano jednak od tej zasady pewne wyjątki, które odnoszą się m.in. do usług doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1). 

Na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, gdy usługi, o których mowa w ust. 4 tej ustawy (a więc m.in. usługi doradcze w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1)), są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, w tym wypadku Polski - miejscem świadczenia (miejscem opodatkowania) tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania. 

Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli będą Państwo świadczyli usługi doradcze w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1) na rzecz podatnika z Niemiec, to będą one podlegały opodatkowaniu w Niemczech.  

Państwa usługobiorcy będą mogli rozliczyć nabywane usługi na zasadzie importu usług. Państwo zaś nie będą musieli się rejestrować w Niemczech i rozliczać z tego tytułu VAT. W tej sytuacji powinniście wystawić fakturę, na której zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinna znaleźć się adnotacja, iż podatek rozlicza nabywca. Ponadto faktura taka powinna zawierać również numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika