Wstrzymanie wykonania decyzji

Pytanie:

"Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji ustalającą wysokość zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2003 r. Decyzja jest ostateczna i może być zaskarżona do WSA z czego oczywiście skorzystam. Czy przed zaskarżeniem decyzji do WSA mogę złożyć wniosek do WSA o wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozpatrzenia skargi. Czy można taki wniosek złożyć wcześniej czy raczej wraz ze skargą. Czy taki wniosek składa sie bezpośrednio do WSA czy za pośrednictwem Izby Skarbowej? Czy generalnie Sądy są przychylne takim wnioskom czy raczej nie?"

Odpowiedź prawnika: Wstrzymanie wykonania decyzji

Zgodnie z art. 239e ordynacji podatkowej decyzja ostateczna podlega wykonaniu, chyba że wstrzymano jej wykonanie. Jak stanowi art. 239f Ordynacji podatkowej organ podatkowy pierwszej instancji wstrzymuje wykonanie decyzji ostatecznej w razie wniesienia skargi do sądu administracyjnego do momentu uprawomocnienia się orzeczenia sądu administracyjnego: 1)  na wniosek - po przyjęciu zabezpieczenia wykonania zobowiązania wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę, o którym mowa w art. 33d § 2 - do wysokości zabezpieczenia i na czas jego trwania lub 2)  z urzędu - po prawomocnym wpisie hipoteki przymusowej lub wpisie zastawu skarbowego korzystających z pierwszeństwa zaspokojenia, które zabezpieczają wykonanie zobowiązania wynikającego z decyzji wraz z odsetkami za zwłokę - do wysokości odpowiadającej wartości przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego.

Wniosek, o wstrzymanie wykonania decyzji, podlega załatwieniu bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 14 dni. Niezałatwienie wniosku w tym terminie powoduje wstrzymanie wykonania decyzji do czasu doręczenia postanowienia w sprawie przyjęcia zabezpieczenia, chyba że przyczyny niezałatwienia wniosku w terminie zostały spowodowane przez stronę. W sprawie wstrzymania wykonania decyzji wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie.

Wstrzymanie wykonania decyzji jest możliwe również przed sądem administracyjnym. Jak bowiem stanowi art. 61 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w razie wniesienia skargi na decyzję lub postanowienie - organ, który wydał decyzję lub postanowienie, może wstrzymać, z urzędu lub na wniosek skarżącego, ich wykonanie w całości lub w części, chyba że zachodzą przesłanki, od których w postępowaniu administracyjnym uzależnione jest nadanie decyzji lub postanowieniu rygoru natychmiastowej wykonalności albo, gdy ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania;

Ponadto po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Odmowa wstrzymania wykonania aktu lub czynności przez organ nie pozbawia skarżącego złożenia wniosku do sądu. Dotyczy to także aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicach tej samej sprawy. Wstrzymanie wykonania aktu lub czynności upada w razie wydania przez sąd orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji.

Generalnie możliwość wstrzymania wykonania decyzji jest przez Sąd oceniana w kontekście merytorycznych argumentów podatnika i nieodwracalności skutków ewentualnego wykonania decyzji (np. jeśli podatnik będzie musiał sprzedać majątek poniżej jego wartości, żeby wpłacić podatek).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gini 2012-04-02 14:19:59

    Jeżeli chodzi o wstrzymanie wykonania decyzji w trybie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, to wniosku o wstrzymanie nie można wnieść przed wniesieniem skargi. W praktyce wniosek o wstrzymanie składa się razem ze skargą (może być zawarty w treści skargi). Skargę i wniosek składa się do organu, który wydał zaskarżoną decyzją. Jak organ przekaże sprawę do WSA (nie uwzględni ani skargi, ani wniosku) to wnioski o wstrzymanie można składać bezpośrednio do sądu.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika