Kontrakt na dostawy gazu do Polski

- PGNiG i Gazprom parafowały kontrakt na dostawy do Polski dodatkowej ilości gazu do końca bieżącego roku. Obawy, że zabraknie nam gazu w zimie zostały zażegnane - poinformowała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska po powrocie polskiej delegacji z Moskwy. W dniach 7-8 maja br. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Kancelarii Premiera i PGNiG przeprowadzili ze stroną rosyjską konsultacje robocze ws. zwiększenia dostaw surowca do Polski.

Jak zapewniła wiceminister Strzelec-Łobodzińska, parafowany kontrakt zagwarantuje do końca bieżącego roku dostawy wystarczającej ilości gazu, które pozwolą zbilansować zapotrzebowanie i zapełnić magazyny. - Mamy nadzieję, że po uzyskaniu zgód korporacyjnych przez obie firmy kontrakt zostanie podpisany w okolicach 15 maja br. - powiedziała. Gazprom przejmie tym samym cześć obowiązków wynikających z umowy PGNiG ze spółką RosUkrEnergo, która od początku roku nie dostarcza Polsce zakontraktowanego gazu.

Porady prawne

Członkowie polskiej delegacji podkreślali bardzo dobrą atmosferę towarzyszącą rozmowom. Podsekretarz stanu w MG poinformowała, że udało się ostatecznie ustalić katalog spraw do dyskusji w sprawie długoterminowego porozumienia międzyrządowego na dostawy gazu od 2010 r. - Lista spraw jest krótka. Mamy nadzieję, że już w okolicach 18 maja br. odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego zostaną ustalone wszystkie szczegóły - powiedziała. Dostawy gazu ziemnego z Federacji Rosyjskiej do Polski są obecnie realizowane na podstawie tzw. porozumienia jamalskiego, które gwarantuje dostawy do 2022 r.

 

Polska zużywa rocznie około 14 mld m3 wysokometanowego gazu ziemnego. Import z kierunku wschodniego wynosi około 9 mld m3 rocznie (w 2007 r. było to 8,7 mld, z czego z Rosji 6,5 mld, a z Uzbekistanu ok. 2,3 mld m3). Dostawy te stanowią łącznie około 63 proc. krajowego zużycia gazu. Reszta zapotrzebowania pokrywają dostawy z Niemiec, a 1/3 zużywanego w Polsce gazu pochodzi z wydobycia ze złóż krajowych. 

Źródło: www.mg.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika