Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 120

Pełnomocnik świadkiem

27.5.2009

Mam adwokata, który jest moim pełnomocnikiem w sprawie cywilnej. Mój adwokat nie może pojechać do odległego o kilkaset kilometrów miasta, gdzie będzie przesłuchiwany mój świadek w ramach pomocy prawnej, by nie musiał przyjeżdżać do sądu, w którym toczy się sprawa. Ja również nie mogę (...)

Urlop szkoleniowy dla lekarza

26.5.2009

Lekarz zatrudniony w przychodni publicznego ZOZ zwrócił się do dyrektora z wnioskiem o udzielenie urlopu szkoleniowego w wymiarze 4 dni w związku z odbywaniem praktyk w ramach rozpoczętych studiów podyplomowych. Jakie są zasady udzielania urlopu szkoleniowego - czy pracodawca musi go udzielić?

Wypowiedzenie umowy o pracę radcy prawnego

26.5.2009

Firma zatrudniająca na czas nieokreślony radcę prawnego chce zlecić obsługę prawną firmie zewnętrznej i zlikwidować stanowisko radcy. Czy likwidacja stanowiska może być jedynym uzasadnieniem wypowiedzenia i czy należy pytać o opinię Okręgową Izbę Radców Prawnych?

Żądanie eksmisji w formularzu pozwu o czynsz

26.5.2009

Najemca zalegał z czynszem i w związku z tym została mu przez właściciela skutecznie wypowiedziana umowa. Dłużnik nadal zalegał z czynszem i nie opuścił mieszkania. Właściciel wystąpił z pozwem w postępowaniu uproszczonym o zapłatę czynszu. Czy w takim pozwie w postępowaniu uproszczonym (...)

Postępowanie nakazowe - stawiennictwo oskarżonego

26.5.2009

Otrzymałem wyrok nakazowy na wniosek straży miejskiej o ukaranie w trybie zwyczajnym z miasta na przeciwległym końcu Polski w stosunku do mojego miejsca zamieszkania. Nie zgadzam się z decyzją i mam zamiar złożyć sprzeciw. Boję się tylko czy nie będę wezwany do osobistego stawiennictwa. (...)

Refundacja z PFRON przychodem

26.5.2009

Jako osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą mam prawo do składania wniosków do PFRON o refundacje składek. Działalność rozliczam na podstawie KPiR, składki zapłacone na fundusz społeczny odliczam przy rozliczaniu zaliczek, tj. już od dochodu, zaznaczam, że tylko te (...)

spółka cywilna-zamiana adresu

26.5.2009

Spółka cywilna dokonała zmiany adresu prowadzenia działalności, każdy ze wspólników dokonał odpowiedniego zgłoszenia w urzędzie gminy, czy gmina poinformuje o ww. zmianie zus, urząd skarbowy i urząd statystyczny?

Egzekucja po ustanowieniu rozdzielności

25.5.2009

Sąd rodzinny przychylił się do wniosku wierzyciela o rozdzielność majątkową dłużnika. Dłużnik posiada mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Jaki są następne kroki wierzyciela celem zabezpieczenia długu z nakazu zapłaty? Czy zgłasza ten fakt do komornika i zleca mu zabezpieczenie i (...)

Nakaz zapłaty a nie podpisane faktury

25.5.2009

Wielokrotnie na podstawie faktur nie podpisanych ze strony nabywcy uzyskałem nakaz zapłaty. Jednak niektóre firmy wystawiają faktury nawet nie podpisane ze strony sprzedającego a tylko z wpisanym drukiem imieniem i nazwiskiem osoby wystawiającej fakturę. Czy taka forma jest do zaakceptowania i (...)

Zajęcie rachunku spółki cywilnej-kolizja przepisów

25.5.2009

Komornik zajął rachunek spółki cywilnej, na podstawie tytułu wystawionego przez osobistego wierzyciela wspólnika posiadającego 10 % udziału w zyskach. Wniesiono sprawę do sadu powołując się na art. 863 kc i 870 kc. Sąd oddalił powództwo uzasadniając ze zajęcie nastąpiło na podst. art. (...)

Oczernianie firmy w internecie

25.5.2009

W ramach realizacji umowy wynajmu firma wynajmująca zatrzymała po szkodzie z winy klienta kaucję na pokrycie szkód. Klient uważa się za pokrzywdzonego, mimo że obciążenie nastąpiło w oparciu o kosztorys rzeczoznawcy i umowę wynajmu. Nie zdecydował się on jednak dochodzić roszczeń w sądzie, (...)

Jakie są koszty postępowania kasacyjnego

25.5.2009

Oskarżony został skazany w sprawie karnej w Sądzie Rejonowym. Złożył apelację, która została oddalona przez Sąd Apelacyjny (Okręgowy). Zamierza złożyć skargę kasacyjną do SN. Czy wystarczającą przesłanką wniesienia skargi jest przekonanie oskarżonego o niewinności i o niewłaściwym (...)

Odstępne za mieszkanie czynszowe

24.5.2009

Uzyskana z ogłoszenia oferta wynajmu mieszkania w kamienicy obejmowała opłatę warunkującą zawarcie umowy najmu. Jednak opłaty tej żąda osoba, która tylko pośredniczy w zawieraniu umowy najmu, a nie jest dotychczasowym lokatorem. Opłata ta jest żądana jako zapłata za mieszkanie, bez żadnej (...)

Uprawnienia do prowadzenia pojazdu.

22.5.2009

Od kilku lat mieszkam czasowo w Niemczech, zameldowany na pobyt stały jestem w Polsce. Po przyjeździe do Niemiec w 2001 roku posiadałem prawo jazdy polskie jednak było ono ważne tylko 3 miesiące od momentu mojego czasowego zameldowania w Niemczech. W związku z czym wyrobiłem w 2001 roku prawo (...)

Zajęcie udziałów w spółce przez komornika

22.5.2009

Komornik zajął udziały w spółce z o. o. Zajęte udziały należą do jednego ze wspólników, przeciwko któremu indywidualnie jest prowadzona egzekucja komornicza. Czy komornik ma obowiązek zbycia tych udziałów, czy też mogą one być zajęte bez konieczności ich zbywania? Jakie są terminy (...)

Wynajem prywatny a amortyzacja

22.5.2009

Prowadzę firmę od 10 lat. Jestem małym podatnikiem. Poza firmą wynajmuję prywatnie lokale w kamienicy, która jest moją własnością. W koszty najmu prywatnego ujmuję energię, którą potem refakturuję, remonty, wyposazenie. Aktualnie wymieniłem kocioł c.o. w kamienicy. Koszt 12.000 zl. Czy (...)

Zmuszenie nowego zarządu do wpisu w KRS

22.5.2009

Sprzedałam udziały spółki z o.o. jednoosobowej ponad rok temu. Zostałam odwołana z funkcji prezesa. Przed sprzedażą udziałów złożyłam wniosek do KRS-u i dokonałam opłaty w związku z przeprowadzaną w tym czasie likwidacją spółki. Sąd w miesiącu, w którym sprzedawałam udziały wezwał (...)

Modernizacja gruntu

22.5.2009

Posiadam budynek zakupiony od Urzędu Gminy, natomiast grunt dzierżawię na podstawie użytkowania wieczystego. W miesiącu kwietniu 2009 r. poniosłem koszty utwardzenia gruntu. Jak można rozliczyć poniesione wydatki, czy podwyższyć wartość początkową budynku, czy inwestycja w obcym środku (...)

Interpretacja stosowania art. 863 KC i 891[1] KPC

22.5.2009

Spółka Cywilna ma dwóch wspólników mających udziały odpowiednio 10 % i 90%. Wspólnik mający 10% udziałów jest dłużnikiem osobistym osoby trzeciej (wierzyciel osobisty). Czy w takim przypadku komornik ma prawo do zajęcia konta bankowego spółki? Artykuł 863 § 3 Kodeksu Cywilnego brzmi: (...)

Praca w niedzielę

21.5.2009

Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy na pełny etat zawsze pracuje od niedzieli do czwartku, natomiast piątek i sobota są dniami wolnymi od pracy. W jaki sposób spełnić obowiązek udzielenia pracownikowi co 4 niedzieli wolnej, czy ma to być w formie urlopu wypoczynkowego wnioskowanego (...)

Lokal dla związków zawodowych

21.5.2009

Zarząd związku zawodowego lekarzy w publicznym ZOZ domaga się od dyrektora udostępnienia pomieszczenia i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej w zakładzie. ZOZ zatrudnia 900 osób. Czy pracodawca ma obowiązek udostępnić pomieszczenie, a jeśli tak, to (...)

Koszty kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej

21.5.2009

Państwowy inspektorat Sanitarny dokonał kontroli w sklepie i zakwestionował opis na etykiecie w jednym z kontrolowanych produktów. Następnie PIS wysłał decyzję do dostawcy towaru, firmy A, którą obciążył za wykonanie analizy opisu kwestionowanej etykiety i za dojazd pracownika PIS do sklepu. (...)

Zajęcie konta spólki cywilnej

21.5.2009

Byłem pewien (co być może i Państwo kiedyś potwierdzili) że komornik nie ma prawa zająć konta spółki cywilnej w sytuacji gdy prowadzi egzekucję przeciwko osobie która jest jednym z jej wspólników. Potwierdził to kiedyś także jeden z komorników. Tymczasem ja mam prywatnego dłużnika (...)

Roszczenie o zwrot zadatku

21.5.2009

Zgodnie z umową przedwstępną sprzedaży działki budowlanej kupujący wpłacił 7.500 zł. zadatku. Okazało się jednak, że działka będąca przedmiotem sprzedaży nie jest działką budowlaną tylko rolną; sprzedający wprowadził kupującego w błąd i w takiej sytuacji kupujący nie ma zamiaru (...)

Płatność z góry a faktura

21.5.2009

Chcę uniknąć sytuacji, w której mam umowę, wykonuję jej część czy całość, a następnie muszę wystawić fakturę i czekać na wpłatę lub jej brak od odbiorcy. Chcę tak zaplanować umowę, by klient był zobowiązany do zapłaty z góry za jakiś etap realizacji umowy. Rozumiem, że nie (...)

Zdjęcie jako dane osobowe

21.5.2009

Chcę przetwarzać pewne zdjęcia. Czy jakieś zdjęcie (portret, dom, wnętrze mieszkania) może być uznane za dane osobowe?

Odmowa wszczęcia postępowania - wznowienie

20.5.2009

Swego czasu złożyłem w Prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Prokurator odmówił wszczęcia dochodzenia, więc złożyłem zażalenie na decyzję prokuratora wskutek czego otrzymałem zawiadomienie z Sądu Rejonowego o terminie posiedzenia w przedmiocie rozpoznania zażalenia na (...)

Numery REGON dla wspólników spółek cywilnych

20.5.2009

Spółka cywilna jest zarejestrowana od 01.01.2000 roku i posiada jeden numer REGON. Od 31.03.2009 urząd statystyczny nadaje numer REGON spółce cywilnej i osobno wspólnikom. Czy wspólnicy spółek cywilnych zarejestrowanych przed 31.03.2009 muszą mieć osobno numery REGON dla spółki i dla wspólników?

Ogrodzenie od strony drogi wewnętrznej-zgłoszenie

20.5.2009

Mama poprosiła mnie o rozebranie starego drewnianego ogrodzenia i wykonania nowego. Nowe ogrodzenie wykonałem z słupków metalowych, murków i siatki ogrodzeniowej. Sąsiadka podała mamę do nadzoru budowlanego, że wykonała ogrodzenie bez planu. Nadzór budowlany przyjechał na kontrolę, zrobił (...)

Zakup nieruchomości za granicą

20.5.2009

Posiadamy Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, planujemy zakup nieruchomości w Niemczech na firmę, na potrzeby firmy. Czy można wtedy odpisać daną nieruchomość od dochodu firmy jako środek trwały? Jeżeli tak, to ile procent na ile lat? Nieruchomość ma lat jest używana, jest to (...)

Adopcja pełnoletniego lub inna opcja

20.5.2009

Od 13 lat mam żonę z którą wychowuję dwójkę dzieci z jej pierwszego małżeństwa. Dzieci są pełnoletnie i nie utrzymują w ogóle kontaktu z ojcem biologicznym. Dzieci przyjęły również moje nazwisko i bardzo chciałyby, jak również ja, aby we wszelkich dokumentach mogły wpisywać mnie (...)

Rezerwacja pokoju w hotelu i nie stawienie się

19.5.2009

Czy można wyciagnąć konsekwencje wobec osoby, która dokonuje rezerwacji samochodu lub pokoju w hotelu. Potwierdza taką rezerwacje mailem a potem z głupoty lub dla żartu nie pojawia się w umówionym dniu i nie informuje o zmianie planów?

Oryginał a kopia dokumentu

19.5.2009

Prowadzę autohandel. W miesiącu marcu zakupiłem samochody ze Szwajcarii, posiadam oryginalne dokumenty oclenia, SAD. Dokonałem sprzedaży samochodu w miesiącu kwietniu, wystawiłem fakturę, którą dałem klientowi, jednak on dopomina się również oryginału dokumentu SAD w celu przedłożenia (...)

Aport autorskich praw majątkowych do spółki jawnej

19.5.2009

Prowadzę firmę (sp. j.) zajmującą się doradztwem informatycznym oraz tworzeniem oprogramowania. W zakresie doradztwa informatycznego wykonujemy dla naszych klientów usługi wdrożeniowe, szkoleniowe i inne. Wspólnicy, jako osoby fizyczne, posiadają autorskie prawa majątkowe do oprogramowania. (...)

Dyspozycja na wypadek śmierci

19.5.2009

Złożyłam w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej dyspozycję na wypadek śmierci, na siostrę. Czy siostra jest zobowiązana po mojej śmierci uiścić podatek? Jeżeli tak, to od jakiej kwoty?

Zatrudnienie pracownika samorządowego

19.5.2009

Pracownik samorządowy jest zatrudniony na stanowisku urzędniczym ( młodszy referent ) na podstawie umowy o pracę na czas określony. Umowa ta została zawarta w roku 2006 jako kontynuacja umowy o prace interwencyjne ( dla stanowiska : archiwista ) bez przeprowadzania naboru gdyż obowiązek zatrudnienia (...)

Zaliczka na poczet umowy o dzieło autorskie

18.5.2009

Spółka z o.o. zatrudnia osobę na umowę o dzieło autorskie. Zakres prac jest bardzo duży, rozciągnięty na wiele miesięcy. Wykonawca chciałby otrzymać zaliczkę na poczet wynagrodzenia przed przystąpieniem do pracy. Jakie skutki podatkowe rodzi wypłacenie zaliczki do umowy o dzieło autorskie? (...)

Reprezentowanie spółki z o.o. w organizacji

18.5.2009

Została powołana spółka z o.o. w organizacji aktem założycielskim (jest jeden wspólnik). W jaki sposób spółka z o.o. w organizacji (czy też jej jedyny wspólnik) może upoważnić osobę fizyczną do reprezentowania w/w spółki z o.o. w organizacji, łącznie z możliwością złożenia dokumentów (...)

Przepisanie spadku po zmarłej żonie na syna

18.5.2009

Po śmierci mamy ojciec chce przepisać dom na jednego z synów. Spadek po żonie ojca sądownie przyjęli: mąż, syn1 i syn2 po 1/3. Nie było podziału majątku. Czy ojciec może notarialnie przepisać swój majątek [dom] oraz swoją część spadku na jednego z synów?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika