Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 121

Pracownik i zbyt długie badania lekarskie

12.5.2009

Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracowników. Ostatnio minął czas okresowych badań lekarskich. Jeden z pracowników unikał ponownych - okresowych badań. W końcu udało mi się go zmusić do badań, które to trwają już drugi dzień z rzędu. Od dwóch dni nie stawił się w (...)

Orzeczenie o niepełnosprawności-kompetencje sądu

12.5.2009

Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w odwołaniu wnosi o uchylenie decyzji Zespołu w całości i zaliczenie córki (...)

Ustalenie niepełnosprawności-zaległe świadczenia

12.5.2009

Matka reprezentująca małoletnią córkę złożyła do sądu odwołanie od Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który zaliczył dziecko do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Matka w odwołaniu wnosi o uchylenie decyzji Zespołu w całości i zaliczenie córki (...)

Wynajęcie mieszkania zajętego przez komornika

12.5.2009

Jestem właścicielem mieszkania - własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu i jest ono zajęte przez komornika na podstawie-zawiadomienia o wszczęciu egzekucji z nieruchomości. Terminu szacowania jeszcze nie ma, a tym bardziej terminu licytacji. Chcę wynająć notarialnie to mieszkanie (2 pokoje (...)

Zamiana pożyczki na kapitał zakładowy

12.5.2009

Jedyny wspólnik spółki z o.o. chce przekonwertować pożyczkę, którą udzielił spółce z o.o., na kapitał zakładowy. Jakie podatki należy zapłacić od tej transakcji?

Utworzenie kapitału zapasowego

12.5.2009

Zgromadzenie wspólników (jeden wspólnik) spółki z o.o. chce podjąć uchwałę o zobowiązaniu się wspólników do dokonania wpłat na kapitał zapasowy. Czy dokonanie wpłat na kapitał zapasowy wiąże się z koniecznością zapłaty jakiś podatków?

Podatki przy wypłacie kapitału zapasowego

12.5.2009

Jednoosobowa spółka z o.o. ma utworzony kapitał zapasowy. Czy można podjąć uchwałę o wypłacie na rzecz wspólnika kwoty zgromadzonej w kapitale zapasowym? Czy wiąże się to z opłatami, podatkami do zapłaty dla spółki lub wspólnika?

PCC od pożyczki dla pracownika

12.5.2009

Spółka z o. o. udzieliła niskooprocentowaną pożyczkę długoterminową swojemu pracownikowi. Udzielanie pożyczek jak też inne usługi finansowe nie są przedmiotem działalności w/w spółki. Jest to sytuacja sporadyczna. Czy któraś ze stron tej umowy powinna zapłacić podatek od czynności (...)

Pozbawienie możliwości prostowania protokołu

12.5.2009

W sprawie z mojego powództwa o zachowek sędzia nie dyktuje do protokołu, a protokolantka wypisuje "co chce" - wszystko wskazuje na to, że jest skorumpowana i pisze tak (lub nie pisze wcale), by było to korzystne dla pozwanej, która oficjalnie powiedziała mi, że ma w rodzinie prokuratora i w związku (...)

Pozew w sprawie wycofania kary nagany

11.5.2009

Zostałem ukarany karą nagany z wpisaniem do akt "za obraźliwe traktowane przełożonych w korespondencji mailowej". Zarzucałem bowiem pracodawcy ukrywanie faktu łamania prawa pracy w zakresie przestrzegania norm czasu pracy. Użyłem sformułowań typu - perfidne działanie, rażąca niekompetencja. (...)

Wypowiedzenie umowy o pracę prezesowi zarządu

11.5.2009

Jednoosobowy Zarząd (Prezes) w Spółce komunalnej z o.o. Rada Nadzorcza spółki podejmuje uchwałę o odwołaniu Prezesa spółki określając w uchwale jego udział w zebraniu Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającym roczne sprawozdanie finansowe. Jednocześnie następna uchwałą Rady Nadzorczej (...)

Podatek od odsetek dla obcokrajowca

11.5.2009

Obcokrajowiec z kraju Unii Europejskiej otrzymuje w RP z konta bankowego odsetki, od których jest automatycznie przez bank pobierany podatek. Czy pomimo tego musi dany dochód jeszcze raz opodatkować w swoim kraju?

Nabycie spadku a jego ujawnienie

11.5.2009

Po śmierci babci, na mocy prawomocnego postanowienia sądu, zostałem spadkobiercą po niej. W momencie uprawomocnienia się wyroku nie posiadałem żadnych udokumentowanych praw babci do jakiegokolwiek majątku. Na przestrzeni kilku lat, poprzez procedury administracyjne, ujawniłem, że babcia była (...)

Zwrot nieruchomości a dziedziczenie

11.5.2009

Jako spadkobierca poprzednich właścicieli wywłaszczonej nieruchomości wystąpiłem o jej zwrot zgodnie z art.137 ust.1, ponieważ zurbanizowana nieruchomość gruntowa niezabudowana stała się zbędna. Na podstawie decyzji administracyjnej otrzymałem jej zwrot po wpłaceniu zrewaloryzowanego odszkodowania (...)

Zastrzeżenie pisemnej formy zmiany umowy

10.5.2009

Zawrałem umowę z klauzulą, ze wszelkie zmiany dochodza do skutku w formie pisemnej. Doszło jednak do uzgodnień telefonicznych zmieniającej treść umowy. Czy uzgodneinia te są ważne skoro w umowie w przedmiotowej klauzuli o pisemnej formie nie zastrzeżono rygoru nieważności?

Wygaśnięcie decyzji na podstawie art. 162 kpa

8.5.2009

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję dotyczącą wykonania czynności w określonym czasie. W trybie odwoławczym Wojewódzki Inspektor utrzymał w mocy decyzję PINB, lecz zmienił czas na wykonanie określonych czynności. Decyzja WINB stała się prawomocna. Który organ w obecnej (...)

Świadczenie urlopowe a niepełny etat

8.5.2009

Firma zatrudnia poniżej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty. Kilku pracowników jest na 3/4 i 1/2 etatu i umowach zleceniach. Czy świadczenie urlopowe jest należne również pracującym nie na pełnych etatach?

Ujęcie importu środka trwałego z USA w PKPiR

8.5.2009

Dnia 10.10.2008 r. zakupiono sprzęt medyczny w USA; jego wartość wynosiła 949,99 USD, koszt transportu i prowizji 181,5 USD. Razem 1.131,49 USD, w PLN 3031,01 (zapłata z góry, kurs USD 2,6832). W deklaracji SAD z dnia 22.11.2008 r. Agencja Celna wyliczyła VAT 7% od wartości celnej w wysokości (...)

Dłużnik niemiecki a właściwość sądu

8.5.2009

Kontrahent niemiecki odebrał od nas towar w 2007 roku i nie zapłacił do tej pory. Zostały wystawione faktury sprzedaży, które ów kontrahent podpisał. Podpisał również dokumenty wywozu towaru za granicę. Kilka dni później w imieniu kontrahenta towar odebrała osoba, która podała się za (...)

Wyłączenie solidarności w konsorcjum

8.5.2009

Firmy postanowiły zawiązać konsorcjum. W umowie konsorcjum wniesiono zapis o solidarnej odpowiedzialności członków konsorcjum za wykonanie umowy przed Zamawiającym. Czy zapis taki jest obowiązkowy w tego typu umowach, czy może zostać zmieniony na odpowiedzialność indywidualną członków (...)

Mandat z Państwowej Inspekcji Pracy

8.5.2009

W firmie została przeprowadzona kontrola przez Państwową Inspekcję Pracy. Firmę reprezentuje Zarząd: Prezes oraz Członek Zarządu. Kto może zostać ukarany mandatem w przypadku stwierdzenia przez kontrolera nieprawidłowości?

Faktura VAT a spółka z o.o. w organizacji

8.5.2009

Po podpisaniu umowy spółki został złożony wniosek rejestracyjny do KRS. Sąd zwrócił się o uzupełnienie wniosku i zmianę umowy. Powyższe czynności zostały dokonane, ale nie otrzymano jeszcze wpisu do KRS. GUS wydał REGON, ale US odmówił nadania NIP i przyjęcia VAT-R do czasu wpisu do (...)

Uzupełnienie nakazu zapłaty

7.5.2009

Jako powód otrzymałem nakaz zapłaty ale referendarz nie wpisała w nim wysokości umownych odsetek tylko "wraz z umownymi odsetkami od kwoty 12.500,00 zł. od dnia ..." - nie wpisała, że w wysokości 20% jak wnosiłem w pozwie. Czy mam wysłać pismo - wniosek o sprostowanie nakazu zapłaty, w ilu (...)

Wniosek o stwierdzenie prawomocności wyroku rozwodowego

7.5.2009

Małżeństwo rozwiodło się. Wyrok jest już prawomocny. Była żona potrzebuje wyroku ze stwierdzeniem, że jest on prawomocny. Czy we wniosku o wydanie wyroku należy zaznaczyć, że powinien on zawierać adnotację o prawomocności?

Opieka nad ubezwłasnowolnionym

7.5.2009

Mężczyzna ze względu na upośledzenie jest całkowicie ubezwłasnowolniony. Pobiera rentę socjalną z ZUS (na stałe) oraz rentę rodzinną po matce z KRUS (również na stałe). Po śmierci rodziców mężczyzna odziedziczył gospodarstwo rolne o powierzchni 2,30 ha (postanowienie sądu o stwierdzeniu (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

7.5.2009

W 1990 r. rodzice przepisali mnie i mojej siostrze (po 1/2) gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. W 1995 r. siostra zmarła pozostawiając: męża ( mieszkając w Warszawie nie pracował w gospodarstwie i nie miał przygotowania rolniczego do prowadzenia gospodarstwa), 22 letnią córkę ( nie wiem (...)

Zwrot kosztów pogrzebu przez bank

7.5.2009

Zmarły mąż pozostawił lokatę bankową na kwotę 15 tys.zł. Okazało się, że nie upoważnił do tych pieniędzy nikogo. Po wizycie w banku okazało się, że można skorzystać z tych pieniędzy na pokrycie kosztów pogrzebu - do wysokości zgromadzonych środków. Ponieważ z podstawowymi kosztami (...)

Kapitał zakładowy a kapitał wpłacony

7.5.2009

Sytuacja ta sama jak w dzisiejszym pytaniu na które otrzymałam odpowiedź. Powinnam była napisać, że umorzenie udziałów zmarłego wspólnika i wypłata wynagrodzenia dla spadkobierców nastąpiły z CZYSTEGO ZYSKU. Stąd powstał omówiony w Państwa odpowiedzi specyficzny przypadek, kiedy to (...)

Praca w delegacji na terenie Anglii

7.5.2009

Jestem zatrudniony na czas nieokreślony w Polsce, przez polski oddział firmy międzynarodowej. Od początku kwietnia do końca grudnia 2009 r. pracuję w delegacji w Londynie. Pracuję u klienta firmy, w której jestem zatrudniony, poznaję jego pracę i zbieram informacje, tak abym później w imieniu (...)

Pożyczka od wspólnika-reprezentacja spółki

6.5.2009

W spółce z o.o. dwóch z trzech wspólników to mąż i żona. Ponadto małżonek jest również Prezesem jednoosobowego zarządu spółki. Chciałby on pożyczyć spółce środki finansowe. Kto może podpisać ze strony spółki taką umowę pożyczki? Czy może to być żona jako jeden ze wspólników?

Faktura za wypoczynek

6.5.2009

Firma dofinansowuje wczasy pracowników z ZFŚS. Pracownik przynosi fakturę wystawioną na firmę. Zbiera się komisja, która na podstawie regulaminu ZFŚS określa kwotę dofinansowania. Czy faktura, którą przynosi pracownik, ma być wystawiona na firmę, czy na pracownika? Czy faktura ta ma być (...)

Kupno mieszkania z konkubentem

5.5.2009

Razem z konkubentem podpisujemy umowę kredytową z przeznaczeniem pieniędzy na kupno mieszkania. Nie chcę, aby było to na zasadzie współwłasności, z uwagi na możliwość późniejszego dziedziczenia przez jego córkę z poprzedniego małżeństwa. Chciałabym, aby mieszkanie było zapisane na (...)

Zwrot pożytków - zniesienie współwłasności

5.5.2009

Przed sądem toczy się sprawa o zniesienie współwłasności nieruchomości. Jestem współwłaścicielem tej nieruchomości. Na ostatniej rozprawie sąd zobowiązał w terminie 1 miesiąca do wskazania czy uczestniczy zgłaszają jakiekolwiek roszczenia, a w szczególności zwrot pożytków. Jakie (...)

Korekta świadectwa pracy

5.5.2009

Otrzymałem od pracodawcy świadectwo pracy, nie zwróciłem specjalnie uwagi na datę zakończenia pracy: widniała data 31 marca, a powinna być data 21 marca. Niestety świadectwo przedłożyłem w Zus-ie. Pomyłka może spowodować umniejszenie mojego zasiłku chorobowego. Poprosiłem więc o zmianę (...)

Stawka VAT na usługi dla parafii

5.5.2009

Firma zajmująca się usługami pomocniczymi przygotowania druku chce wystawić fakturę VAT za swoje usługi. Z jaką stawką VAT należy wystawić fakturę na usługi przygotowania do druku plakatów dla parafii i fundacji kościelnej? Usługa obejmuje projekt graficzny i koszty refakturowane samego (...)

Sprzedaż samochodu poleasingowego a korekta VAT

5.5.2009

Wykupiłam na fakturę z dn. 29.11.2007 r. samochód osobowy poleasingowy za kwotę 7672,13 zł netto + VAT 1687,87 = 9360,00 zł brutto. Samochód był wprowadzony do środków trwałych i amortyzowany. W dn. 20.03.2009 r. samochód został sprzedany za kwotę 29000,00 zł, jako sprzedaż zwolniona, (...)

Zasiedzenie a najem

5.5.2009

Najemca/obcokrajowiec mieszka w naszym mieszkaniu od 17 lat. Nie jest tam zameldowany. Początkowo był meldowany czasowo, kilka razy po 6 m-cy. Opłaca czynsz, bieżące remonty (my dopłacamy do nich czasami poprzez rezygnacje z jedno- lub dwumiesięcznego czynszu, ale nie ma na to dokumentu). My płacimy (...)

Współwłasność konkubentów

4.5.2009

Podpisujemy z konkubentem umowę kupna mieszkania, na które bierzemy wspólny kredyt. Będzie to na zasadzie współwłasności ułamkowej. Od czego zależy wielkość tego ułamka i jakie rodzi to konsekwencje?

Dobrowolne opuszczenie mieszkanie

4.5.2009

Moja bratowa po śmierci brata, w 1993 roku wyszła powtórnie za mąż (ze związku z bratem ma dwie córki, które nie zostały przysposobione przez drugiego męża. Po zmarłym ojcu przysługiwały im świadczenia z tytułu renty rodzinnej. Jedna z córek do tej pory korzysta z tego przywileju). Wraz (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika