Alimenty na byłą żonę

Pytanie:

Mój narzeczony w ubiegłym roku rozwiódł się. Wyrok sądu uprawomocnił się również w ubiegłym roku. Rozwód nastąpił bez orzekania o winie. Jeszcze przed rozwodem między małżonkami notarialnie została potwierdzona rozdzielność majątkowa. Ze związku małżeńskiego nie było żadnych dzieci. Była żona również zakupiła mieszkanie własnościowe i jest prawnym jego właścicielem. Czy w takiej sytuacji była żona może pozwać mojego narzeczonego o alimenty na jej rzecz?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zagadnienia związane z alimentami po rozwodzie opisuje artykuł

Alimenty po rozwodzie

Kwestie związane z alimentacją byłych małżonków (oraz innymi aspektami obowiązku alimentacyjnego) regulują przepisy kodeksu postępowania rodzinnego. Jest to ustawa z dnia 25 lutego 1964 r., która była wielokrotnie od tego czasu nowelizowana. Tekst pierwotny został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 1964 roku, nr 9, pozycja 59 (najlepiej korzystać z tekstu ujednoliconego).

Zgodnie z artykułem 60 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego”.

Jeżeli zatem rozwód został orzeczony bez orzekania o winie, w praktyce oznacza to, iż każdy z byłych małżonków uprawniony jest do żądania alimentów od drugiego byłego małżonka pod warunkiem znajdowania się w niedostatku. Przyjmuje się w doktrynie i praktyce, iż rozwiedziony małżonek znajduje się w niedostatku wtedy, gdy własnymi siłami nie jest w stanie zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb w całości lub w części. Spośród przyczyn powstania niedostatku, charakterystycznych dla stosunków między rozwiedzionymi małżonkami wymienia się zwłaszcza niemożność podjęcia pracy zarobkowej wskutek konieczności zajmowania się utrzymaniem i wychowaniem dzieci, a także brak kwalifikacji zawodowych do wykonywania takiej pracy, odpowiedniej do wieku, stanu zdrowia oraz posiadanych umiejętności (ta okoliczność jest szczególnie istotna wtedy, gdy uprawniony małżonek, w ramach podziału obowiązków w małżeństwie, zajmował się prowadzeniem gospodarstwa domowego i wychowaniem dzieci). Jeżeli jednak alimentów żąda małżonek, który - przy uwzględnieniu jego wieku, sił i stosunków rodzinnych - może podjąć naukę potrzebną do zdobycia odpowiednich kwalifikacji zawodowych, to świadczenia alimentacyjne przysługują mu tylko przez czas niezbędny do uzyskania takich kwalifikacji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (9)

Andrzej

18.3.2013 16:18:39

Re: Alimenty na byłą żonę

Witam, mam problem osttnio zostały mi przysądzone alimenty na pełonletnią córkę w kwocie 450 zł. jestem teraz bezrobotny bez prawa do zasiłuku, a na dodatek była żona chce alimentów na siebie w kwocie 500 zł. co do ostatnie rozprawy pisała i mówiła w sądze ze na 18 letnia córke miesięcznie wydaje 3600 i jest na bezrobotnym, a teraz po 20 dniach od rozpray alimentów na córke. Poódka złożyła alimenty na siebie że ma problemy finansowe, ale ja jestem bezrobotny bez prawa do zasiłku i z partnerką obecną mam dziecko roczne i pasierbice partnerki córke z pierwszego związku w wieku 10 lat co ja mam teraz zrobic jak my nie mamy na te maluch a była żona ciągnie kase z urzedu pracy, z osrodka pomocy społecznej oraz pracy na czarno !!!

Ewa

6.2.2013 22:50:31

Re: Alimenty na byłą żonę

Witam.Pracowałam do urodzenia dzieci .I do pracy już nie wróciłam ponieważ miałam zając się dziećmi i domem.Jestem po rozwodzie.Rozwód z winy męża.Mam zasądzone alimenty na siebie i córkę -w sumie 700zł.Córka skończyła studia i ma 25 lat, szuka pracy.Były mąż przestał płacic na nią alimenty.Mam teraz 350zł na dwie osoby.Dałam na podwyżkę alimentów na siebie i dostałam odmownie.Sędzina wyżywała się na mnie,i zastraszała -jak się rzeknę podwyżki alimentów to mnie zwolni z kosztów sądowych .Prosze mi pomóc co mam zrobic?

bozennak1

1.9.2012 11:49:56

Re: Alimenty na byłą żonę

Blisko 6 lat temu dostałam rozwód ( wina męża) i przyznano mi alimenty. Nawet wysokie, ale to z racji tego, że mąż prowadził firmę w Anglii i dość dobrze sobie radził. Ja jestem inwalidką niezdolną do pracy i na mnie spoczywa obowiązek spłaty olbrzymich długów, które powstały w trakcie małżeństwa. Na samym początku- ex mąż trochę płacił, ale jego zadlużenie wobec mnie przekroczyło 4 tys. funtów angielskich. Alimenty ściągał ichniejszy angielski komornik. Ale po poł roku mąż udowodnił że jest chory i nie dostałam od tamtego czasu ani centusia. A moja sytuacja jest bardzo zła, bywa , ze nie mam na jedzenie. A gdzie szpitale, lekarstwa, rehabilitacja? Nie wiem , co zrobić, żeby dostawać od męża choćby odrobinę pieniędzy. Mam 56 lat...NIe mam nikogo, kto mogłby mi pomóc finansowo...Proszę o radę kogoś, kto przez to przeszedł..

sylwia janczak

29.5.2012 21:49:38

Re: Alimenty na byłą żonę

Mam przysądzone alimety od byłego męża na mnie i nie ma mi je kto wypłacać gdyż były mąż zatrudnił się na czarno a fundusz mi odmuwił jestem załamana były mąż dobrze stoi finansowo ale komornik nie ma z caego mu śćiągnąć a byłego męża stać na wszystko a ja dalej jestem w niedostatku niewiem gdzie mam się zwrucić o pomoc mam 52 lata

anika47

23.11.2011 11:28:20

Re: Alimenty na byłą żonę

Witam! Mam zasądzone alimenty na byłą zonę, jeszcze przed naszym rozwodem. Sprawa rozwodowa trwała długo od 2008 do 2010 roku. Od roku jestesmy po rozwodzie, ja płace regularnie alimenty na dziecko i byłą zone. Na dziecko będę i chcę płacić a na żonę nie. Złożyłem wniosek do sadu o zniesienie alimentów na nią. Ona ma wykształcenie wyzsze, nie pracuje bo ma za co życ. Nadmieniam, iz płace spore alimenty. A ona ma zamożnych rodziców, którzy jej pomagają...

Jurek .

15.9.2011 18:37:13

Re: Alimenty na byłą żonę

właśnie wczoraj sąd orzekł alimenty na byłą żonę która ma 30 lat .Ma wykształcenie średnie zawodowe i obecnie studiuje osiągając wyniki które kwalifikują ja do otrzymywania stypendium.Rozwód odbył się bez orzekania winy a to tylko ,że tak poradziła mi moja prawniczka by nie trwać w tym zbyt długo,i tu był chyba mój błąd.Była żona jeszcze w związku okazywała zainteresowanie tematem alimentacyjnym od małżonka .W pierwotnym wniosku wskazałem winę jej rozpadu małżeńskiego .W porozumieniu się mojej prawniczki i jej zapewniono mnie że wo takim wyroku nie będzie do mnie rościła żadnych świadczeń .Po uzyskaniu upełnomocnienia się wyroku zaczęła uczęszczać na wizyty do psychiatrii na leczenie ,biegły sądowy oparł swą opinię na przebiegu leczenia i w taki sposób zostałem na lodzie ,mam czas jeszcze na odwołanie się od wyroku ale czy jest to sens jestem zrozpaczony i proszę o pomoc w uzyskaniu sprawiedliwości .Nadmieniam że nie mieliśmy dzieci .

Mariusz

8.4.2011 19:15:29

Alimenty na byłą żone

Trochę prawo jest nie sprawiedliwe dla tych którzy wzięli winę na siebie z rozpadu małżeństwa i w przypadku braku dzieci .Owszem alimenty powinny być ustalone do jakiegoś czasu ,ale na oddech po rozwodzie i poukładanie sobie wszystkich spraw. To samo jest z zasiłkiem dla bezrobotnych jak zwalniają ciebie z pracy i idziesz na zasiłek, kończy ci się zasiłek w jakimś terminie i państwo już cię później nie dofinansowuje. Jestem sam po rozwodzie i wziełem winę na siebie bo tak ustaliłem to z byłą ex. Byliśmy rodziną zastępczą i aby utrzymać dziecko w rodzinie musi być stały dochód Czyli wirtualnie miała pieniądze za alimenty a układała już sobie życie z innym . No i po kilku miesiącach zażądała alimentów i mam komornika Postanowiłem że nie będę płacił ponieważ w życiu dostała zbyt wiele łącznie z mieszkaniem i z wyposażeniem odszedłem z klasą nie wykłócając się o detale, ale sąd tego pod uwagę nie weźmie. Postanowiłem nie pracować i robić podobnie jak ona Całe życie nie poszła do pracy bo tłumaczyła się że się nie nadaje i jest chora. Nawet nie powiedziała mi nigdy na co. Więc to jest najlepsza strategia,niż wydając na armię prawników. Trudno dług rośnie, ale czym się przejmować Ludzie są w gorszych tarapatach Może będę jeszcze wnioskował do sądu o zawieszenie alimentów, ale czy to pisanie mi bokiem nie wyjdzie? Pozdrawiam wszystkich którzy mają podobną sytuację .

Mariusz

8.4.2011 18:31:8

Re: Alimenty na byłą żonę

a

sonia24

15.7.2010 14:16:36

Re: Alimenty na byłą żonę

Witam serdeczne! Mam pytanie. Mój narzeczone rozwiódł sie 2 lata temu, nie ma dzieci z tamtego związku. Od czasu rozwodu jest w związku ze mną oraz mamy już 20 miesięczne dziecko. Sąd na sprawie rozwodowej zasądził byłej żonie mieszkanie, które narzeczony jej spłaca, oraz alimenty w wysokości 1200 zł miesięcznie, ponieważ była ona wówczas bezrobotna (dodam że rozwód orzeczony został z winy narzeczonego). Wiemy jednak, że od czasu rozwodu, była żona podjęła pracę za granicą już 2 krotnie. Przez jakiś czas spłata alimentów była zawieszona na jej wniosek. W tym tygodniu jednak przyszło do nas pismo od komornika, że narzeczony ma jej zapłacić 15 tyś. zł zaległych alimentów w trybie natychmiastowym, w ciągu 7 dni!! Dodam, iż jego była żona ma wykształcenie wyższe oraz ukończone 2 fakultety, ponadto biegle zna 2 języki obce i bez problemu może znaleźć pracę - jednak specjalnie uchyla si od tego, chcąc "naciągać" mojego narzeczonego. Wiemy od znajomych, że obecnie znowu przebywa za granicą i właśnie podjęła kolejną pracę! Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jesteśmy w trudnej sytuacji materialnej: wynajmujemy mieszkanie, ja nie pracuję (opiekuję się naszą córką) i zamiast zapewniać lepszy byt naszemu dziecku i odkładać oszczędności na kupno mieszkania dla nas, musimy wpłacać byłej żonie narzeczonego na jej alimenty i mieszkanie zasądzone podczas rozwodu, które mój narzeczony jej spłaca (dodam,że ona nie mieszka w tym mieszkaniu, stoi ono puste, ponieważ była żona jest za granicą). Mieszkanie mój narzeczony nierozsądnie zobowiązał się spłacić w krótkim czasie (była to jego inicjatywa), lecz na chwilę obecną nie stać na to, by mieszkanie spłacić tak szybko.Ile czasu była żona-zdrowa, młoda,wykształcona-ma prawo do żądania alimentów-w dodatku pracując jednocześnie!?! Chyba nie do końca życia?! Liczę na Państwa pomoc i szybką odpowiedź! Pozdrawiam.

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 16.5.2016

  Dochodzenie zaległych alimentów

  Wiedza o tym co to jest obowiązek alimentacyjny i czemu służy jest raczej powszechna. Często jednak zapomina się, że oprócz żądania alimentów na przyszłość, można również (...)

 • 10.9.2018

  Alimenty na dziecko - komu i na jakich zasadach przysługują?

  Kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dzieci?  Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się/nieuczące się Kiedy rodzice są zwolnieni z obowiązku alimentacyjnego Co nie powoduje ustania (...)

 • 8.3.2018

  Jak rodzic samotnie wychowujący dziecko może uzyskać świadczenie 500+?

  Od początku nowego okresu świadczeniowego, który rozpoczął się 1 października 2017 roku, prawo rodziców samotnie wychowujących dzieci do świadczenia wychowawczego zostało uzależnione (...)

 • 26.8.2017

  500+ dla samotnych rodziców

  Od 1 sierpnia przyjmowane są wnioski o wsparcie z rządowego programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia (...)

 • 25.2.2014

  Alimenty - komu się należą i w jakiej wysokości?

  Alimenty są to świadczenia należne od określonych członków rodziny osobom, które potrzebują pomocy materialnej, ponieważ nie są w stanie utrzymać się samodzielnie. Komu i od kogo (...)