Dofinansowanie pracownika w firmie.
Pytanie:
Chciałabym się dowiedzieć co należy zawrzeć we wniosku o dofinansowanie pracownika w firmie ? Oraz prosiłabym o wyjaśnienie mi na co można przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki?
Masz inne pytanie do prawnika?
Odpowiedź prawnika: Dofinansowanie pracownika w firmie.
26.5.2015
Niniejsza opinia prawna została sporządzona w oparciu o:
1. Refundacja wyposażenia stanowiska pracy
Wniosek o refundację składa się do starosty właściwego ze względu na siedzibę firmy podmiotu ubiegającego się o refundację bądź miejsce wykonywania pracy skierowanego bezrobotnego. Do wniosku należy dołączyć szereg oświadczeń o spełnianiu warunków, m.in. oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy oraz oświadczenie o nierozwiązaniu w okresie 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku stosunku pracy za wypowiedzeniem przez podmiot ubiegający się o refundację. Ustawodawca wprowadził minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej przez podmiot ubiegający się o refundację. Chodzi o faktyczne prowadzenie działalności, ponieważ przy ustaleniu spełnienia tego warunku pomija się okres jej zawieszenia. Gdy chodzi o określony w przepisie tryb rozwiązania stosunku pracy, podkreślenia wymaga, iż pozostałe sposoby jego ustania, np. takie jak zwolnienie dyscyplinarne pracownika bądź rozwiązanie umowy przez pracownika, nie będą stały na przeszkodzie ubieganiu się o refundację. Warunkiem uzyskania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jest ponadto zobowiązanie się w umowie o refundację do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego na wyposażonym lub doposażonym stanowisku w pełnym wymiarze czasu pracy oraz utrzymania utworzonych stanowisk pracy przez okres 24 miesięcy. We wniosku należy zawrzeć kalkulację wydatków na wyposażenie lub doposażenie poszczególnych stanowisk pracy i źródła ich finansowania, a także szczegółową specyfikację wydatków dotyczących wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, w tym środków niezbędnych do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wymaganiami ergonomii.
O tym, które z poniesionych kosztów podlegają refundacji decydują regulaminy przyznawania tych środków obowiązujące w każdym urzędzie pracy. Przykładowo mogą one określać, iż refundacji nie podlega zakup środków transportu, wydatki na remont lokalu, opłaty z tytułu wynajmu lub dzierżawy lokalu.
2. Refundacja składek
3. Prace interwencyjne
Starosta może dokonywać, w zakresie i na zasadach określonych w ust. 1, zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów z tytułu zatrudnienia na okres do 12 miesięcy skierowanych bezrobotnych, w ramach prac interwencyjnych, w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego, jeżeli refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia
Jeżeli pracodawca bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej 6 miesięcy zatrudniał skierowanego bezrobotnego przez okres dalszych 6 miesięcy i po upływie tego okresu dalej go zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy, starosta może przyznać pracodawcy jednorazową refundację wynagrodzenia w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu spełnienia tego warunku.
Pracodawca jest obowiązany, stosownie do zawartej umowy, do utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego przez okres 3 miesięcy po zakończeniu refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne
Niewywiązanie się z warunku, o którym mowa w ust. 6, lub naruszenie innych warunków umowy powoduje obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości uzyskanej pomocy od dnia otrzymania pierwszej refundacji, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.
Zgodnie z cytowanym wyżej Komentarzem do ustawy, pracodawca zainteresowany zorganizowaniem prac interwencyjnych składa wniosek do wybranego PUP, który powinien zawierać szczegółowe informacje dotyczące samego pracodawcy (nazwa pracodawcy, adres siedziby, miejsce prowadzenia działalności, numer REGON oraz NIP, oznaczenie formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności, np. czy jest to spółka prawa handlowego - osobowa czy kapitałowa), a także liczbę bezrobotnych proponowanych do zatrudnienia oraz okres ich zatrudnienia, miejsce i rodzaj prac, które mają być wykonywane przez skierowanych bezrobotnych, wraz z podaniem niezbędnych lub pożądanych kwalifikacji tych osób (lub innych wymogów), dane dotyczące wysokości proponowanego wynagrodzenia dla bezrobotnych oraz wnioskowaną wysokość refundacji.
Wnioski
Potrzebujesz porady prawnej?
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!