Przelew pieniędzy z zagranicy

Pytanie:

Pieniądze są przelewane z zagranicy. Jaki urząd monitoruje przelewy z zagranicy? Od jakich kwot przelew jest monitorowany?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Do jednej z najważniejszych zasad prawa dewizowego należy zasada swobody obrotu dewizowego. W ustawie nie ma zapisu określającego wysokość kwoty, po przekroczeniu której przelew byłby monitorowany.

Instytucja przyjmująca przelew, ma obowiązek, w myśl ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, zawiadomić na piśmie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, wskazując zamierzony termin realizacji transakcji, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ma ona związek z popełnieniem przestępstwa, o którym mowa w art. 299 Kodeksu karnego. Dotyczy to np. korzyści związanych z popełnieniem przestępstwa, w szczególności polegającego na wytwarzaniu lub obrocie środkami odurzającymi lub psychotropowymi, przemycie, fałszowaniu pieniędzy lub papierów wartościowych, rozboju albo popełnieniu innego przestępstwa przeciwko mieniu wielkiej wartości, wymuszaniu okupu albo handlu bronią, amunicją lub materiałami wybuchowymi albo rozszczepialnymi.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.5.2017

  Będzie można odzyskać pieniądze przelane na złe konto

  Prezydent RP skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw. Celem proponowanych zmian ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych (...)

 • 23.1.2018

  Pranie pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu ma być jeszcze bardziej utrudnione

  Rządowy projekt nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przewiduje zwiększenie efektywności krajowego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzym, jak i finansowaniu (...)

 • 21.8.2018

  Znalezione pieniądze będzie można zatrzymać

  Nowelizacja przepisów znosi obowiązek przekazania staroście znalezionej niewielkiej kwoty pieniędzy – do 100 zł lub jej równowartości w walucie obcej. Dotychczas znalazca, jeśli (...)

 • 9.8.2018

  Przelew w podzielonej płatności

  Zapłata w mechanizmie podzielonej płatności (MPP) jest możliwa wyłącznie na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub rachunek imienny w SKOK, otwarty w związku z prowadzoną działalnością (...)

 • 24.2.2018

  Wsparcie uczniów przybywających z zagranicy

  Ministerstwo Edukacji Narodowej w ostatnim czasie dokonało istotnych zmian przepisów, aby wspomóc szkoły w pracy z uczniami przybywającymi z zagranicy, zarówno cudzoziemcami, jak (...)