Opodatkowanie zakupu używanego samochodu

Pytanie:

Przedsiębiorca prowadzący handel samochodami używanymi kupuje samochód używany od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Czy taka transakcja jest obciążona podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 101 poz. 649, z późn.zm., dalej p.c.c.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży.

 Zgodnie z art. 2 pkt 4 p.c.c. nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest: 

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług, 

b)  zwolniona z podatku od towarów i usług,

W związku z powyższym czynność nabycia samochodu od osoby fizycznej będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, chyba że co najmniej jedna strona tej transakcji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub będzie z tego podatku zwolniona.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na kupującym (Art. 4 pkt 1 p.c.c.), a podatek powinien zostać przez kupującego zapłacony w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Co dalej z samochodami z kratką?

  Od tego roku wróciła możliwość odliczenia podatku od tzw. \"samochodów z kratką\". Obecnie, na podstawie art. 86 a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ptu), można odliczyć sobie (...)

 • Czy składki na ubezpieczenie samochodu zawsze są kosztem podatkowym?

  Na ostateczną decyzję o zakupie tego czy innego samochodu wpływają już nie tylko jego dane techniczne, ale również możliwości podatkowe, jakie niesie za sobą jego zakup. Trudno bowiem znaleźć (...)

 • Odliczenia związane z nabyciem samochodów

  Na gruncie poprzedniej ustawy VAT prawo do odliczenia podatku przysługiwało tylko podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, których dopuszczalna ładowność wynosiła co najmniej 500 kg. (...)

 • Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • Zakup dla firmy nowego i używanego samochodu w kraju

  Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Zakup samochodu do firmy poprzedza szereg ważnych decyzji. Pierwszym (...)

NA SKÓTY