Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe

Pytanie:

"Spółka jest sprzedawcą artykułów sanitarno - instalacyjnych. Sprzedaż odbywa się w obiektach o powierzchni ponad 400 m2. 60-70% powierzchni to ekspozycja towarów, która z reguły nie podlega sprzedaży. Towar z ekspozycji podlega wyprzedaży po obniżonych cenach ze względu na zniszczenie dopiero po zmianie ekspozycji. Po odliczeniu powierzchni ekspozycji powierzchnia handlowa jest mniejsza niż 400 m2. Czy działalność podlega ustawie o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych i w związku z tym czy powinna złożyć wniosek o zezwolenie na działanie wielkopowierzchniowego obiektu handlowego? "

Odpowiedź prawnika: Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe

Ustawa z dnia 11 maja 2007 roku o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych nakłada obowiązek uzyskania zezwolenia wójta (burmistrza, prezydenta miasta) na lokalizację wielkopowierzchniowego obiektu handlowego tj. obiektu, którego powierzchnia sprzedaży na której prowadzona jest jakakolwiek działalność handlowa przekracza 400 metrów kwadratowych. Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym„powierzchnią sprzedaży” jest ta część ogólnodostępnej powierzchni obiektu handlowego stanowiącego całość techniczno - użytkową, przeznaczonego do sprzedaży detalicznej, w której odbywa się bezpośrednia sprzedaż towarów (bez wliczania do niej powierzchni usług i gastronomii oraz powierzchni pomocniczej, do której zalicza się powierzchnie magazynów, biur, komunikacji, ekspozycji wystawowej itp.).

Określenie czy w danej sytuacji mamy do czynienia z powierzchnią sprzedaży czy z wystawą może być utrudnione. W przytoczonym stanie faktycznym towary, jeśli towary stanowią w większości ekspozycję i nie podlegają sprzedaży, służą tylko celom wystawowym. Wobec powyższego, do prowadzenia w/w działalności handlowej naszym zdaniem nie stosuje się ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Wyprzedaż towarów po zmianie ekspozycji nie zmienia faktu, iż w czasie jej trwania towary nie podlegały sprzedaży, a głównym celem ich ekspozycji były względy „wystawowe”.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika