"Uśpienie" działalności spółki

Pytanie:

"Spółka akcyjna znajduje się w stanie likwidacji, mimo iż proces likwidacji praktycznie jest zakończony, jednakże akcjonariusze stwierdzili, iż są zainteresowani utrzymać tą spółkę w stanie "uśpionym" (składane są na bieżąco zerowe deklaracje do urzędów skarbowych). Można się wobec tego spodziewać iż do organu rejestrowego nie zostanie przez najbliższy okres kilku lat wniesiony wniosek o wykreślenie podmiotu, a w dogodnym momencie akcjonariusze podejmą uchwałę o wznowieniu przez spółkę działalności gospodarczej. Czy wobec zaistniałej sytuacji, gdy podmiot faktycznie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej niezbędne jest wpisywanie go do KRS (spółka jest zarejestrowana wciąż w RHB)? I czy w momencie ponownego podjęcia działalności gospodarczej przewidziane są jakiekolwiek sankcje?"

Odpowiedź prawnika: "Uśpienie" działalności spółki

Co do zasady, zgodnie z art. 7 ustawy przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, podmioty, wpisane do dotychczasowych rejestrów (RHB) podlegają obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego. Wpisu tego należało dokonać do 31 grudnia 2003r. Niedochowanie tego terminu skutkuje jednak tylko tym, iż wpis dokonany po 1 stycznia 2004r. wiązać się będzie z obowiązkiem uiszczenia opłat sądowych za wpis. W analizowanym przypadku mógłby znaleźć zastosowanie art. 24 ustawy o KRS, zgodnie z którym w razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru, którego złożenie jest przecież obowiązkowe, nie został złożony w terminu, sąd wzywa podmiot zobowiązany do dokonania wpisu do złożenia wniosku o wpis, pod rygorem nałożenia grzywny, a nawet pod rygorem wykreślenia podmiotu z dotychczasowego rejestru. Zgodnie jednak z art. 9a ustawy przepisy wprowadzające ustawę o KRS, stosowanie art. 24 ustawy o KRS nie jest obowiązkowe w stosunku do podmiotów, które faktycznie zaprzestały działalności. W związku z powyższym, w analizowanym stanie nie należy obawiać się żadnych sankcji, a jedynie należy liczyć się z obowiązkiem uiszczenia opłat sądowych za ewentualny przyszły wpis do KRS.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika