Zaległe składki w ZUS a hipoteka na nieruchomości

Pytanie:

"Mój tata prowadzi działalność gospodarczą. Zalega ze składkami ZUS. ZUS rozpisał zaległość na raty. Jednocześnie sąd ustanowił hipotekę przymusową kaucyjną na dom jednorodzinny, którego właścicielem jest ojciec. W związku z niewywiązaniem się przez niego z warunków umowy, ZUS rozwiązał w/w umowę. Czy sprawa może trafić do komornika? W jaki sposób będzie egzekwowana ustanowiona hipoteka? Moja mama obawia się, że za długi męża może stracić "dach nad głową" (hipoteka jest na kwotę 10.300 zł, a wartość domu jest kilkakrotnie wyższa). Jakie działania może podjąć komornik w takiej sytuacji? "

Odpowiedź prawnika: Zaległe składki w ZUS a hipoteka na nieruchomości

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, które zabezpiecza wierzytelność, obciążając jednocześnie nieruchomość. Charakter hipoteki pozwala na zabezpieczenie się przez wierzyciela z nieruchomości nią obciążonej, niezależnie od tego, czyją jest i stanie się własnością. Może być nawet tak, że hipoteka obciąża nieruchomość, która nie jest własnością dłużnika, lecz osoby trzeciej (tzw. dłużnika rzeczowego). W opisywanym przypadku ta sama osoba jest zarówno dłużnikiem rzeczowym (właścicielem nieruchomości), jak również dłużnikiem osobistym. Zaspokojenie z przedmiotu hipoteki następuje w trybie egzekucji komorniczej. Jeśli ZUS jest jedynym wierzycielem, wówczas otrzyma całą kwotę uzyskaną z egzekucji; w przeciwnym razie jako wierzyciel hipoteczny będzie korzystać z pierwszeństwa przy podziale sumy uzyskanej z egzekucji przed zwykłymi wierzycielami. Oczywiście komornik może dokonać zajęcia nieruchomości oraz przeprowadzić licytację i sprzedać tę nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 799 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, spośród kilku sposobów egzekucji, które może wskazać wierzyciel, powinien on zastosować sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika. Zgodnie zaś z art. 799 § 2 K.p.c., jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. W sytuacji opisanej w pytaniu nie można więc wykluczyć zajęcia i sprzedaży nieruchomości. Ponieważ jednak kwota wierzytelności jest o wiele mniejsza niż wartość całej nieruchomości, komornik (a ściślej: komornik na wniosek wierzyciela) powinien „poszukać” możliwości zaspokojenia długu z innych składników majątkowych dłużnika (np. z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z wierzytelności, itp.). Rzecz jasna również w interesie dłużnika będzie wskazanie innych sposób egzekucji, nawet tych, które nie umożliwią natychmiastowej realizacji tytułu wykonawczego, jeśli chce uniknąć utraty nieruchomości. Jeśli jednak nieruchomość jest jedynym składnikiem majątku dłużnika a wierzyciel zażąda egzekucji z tej nieruchomości, komornik będzie zobowiązany do jej przeprowadzenia, pomimo tego, że wartość nieruchomości znacznie przewyższa wartość długu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ASMx 2012-01-30 22:01:20

    Witam Proszę o podpowiedź po części powiązane z poprzednim zapytaniem.Właśnie dowiedziałam się,że ZUS zajął moją hipotekę za długi męża.Nadmienię,że nieruchomość jest tylko moja a z mężem mam rozdzielność majątkową. Co w takim przypadku mam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika