Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 3)
Przelew na inne konto niż sprzedawcy na fakturze
Faktura VAT jest wystawiana za wykonaną usługę firmie B, przez firmę A. Natomiast przelew jest dokonywany przez firmę B, nie na konto firmy A, lecz na konto innej firmy C, która nie jest w zasadzie (...)
Brak osób reprezentujących w treści umowy
Spółka zawarła umowę ze swoim klientem. Dokument był sporządzony elektronicznie, wydrukowany, podpisany przez osoby reprezentujące Spółkę, a następnie odesłany pocztą do klienta w celu jego (...)
Stosunek najmu po śmierci najemcy
Czy stosunek najmu wygasa po śmierci najemcy?
Działalność gospodarcza i przedsiębiorca a Kodeks cywilny
W jaki sposób Kodeks cywilny definiuje pojęcia działalności gospodarczej i przedsiębiorcy?
Bezpieczna sprzedaż domu
Sprzedaję dom, który jest moją własnością za kwotę 990 tys. Podpisałem umowę przedwstępną i dostałem zadatek 15 tys. zł. Na resztę klient ma dostać kredyt bankowy, jesteśmy umówieni (...)
Koszt wywozu śmieci w umowie najmu
Posiadamy umowę najmu lokalu (klub muzyczny/Restauracja) na czas określony, prowadzimy działalność restauracyjną, w umowie jest zapis, iż w czynszu zawarty jest wywóz śmieci komunalnych (...)
Gwarancja a zmiana właściciela rzeczy
Nabyłem na rynku wtórnym lokal opisany w akcie notarialnym jako wypoczynkowy (jestem drugim właścicielem). W akcie notarialnym pierwszego nabywcy, developer udzielił gwarancji trwającej 2 lata (...)
Protokół zdawczo-odbiorczy
Kupiłam mieszkanie spółdzielcze własnościowe (umowa w formie aktu notarialnego) i wiem, że w momencie wydania kluczy do lokalu powinien być sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. (...)
Treść pełnomocnictwa
Firma chciałaby udzielić pełnomocnictwa generalnego danej osobie. Jak wyglądałoby takie pełnomcnictwo (wzór). Czy można udzielić pełnomocnictwa dotyczącego tylko spraw organizacyjnych, (...)
Zwrot zadatku - niedostarczenie towaru
Prowadzę własną działalność gospodarczą - przyjęłam zamówienie na sprowadzenie sypialni z zagranicy w danym kolorze i pod wymiary przez klienta podane. Przyjęłam na sypialnię zadatek (...)
Opłata solidarna za drogę konieczną
Dostałam zaoczny wyrok, że mam natychmiastowo zapłacić kwotę 1800 złotych opłaty solidarnej za drogę konieczną, jak również solidarnie zwrot kosztów sądowych 655,19 złotych . (...)
Zakaz konkurencji a umowa cywilno-prawna
Czy istnieje konieczność podpisania umowy o zakazie konkurencji, bądź zawarcia takiego paragrafu o zakazie konkurencji, w umowie cywilno prawnej o współpracę pomiędzy spółką z o.o. (...)
Hipoteka zwykła a hipoteka kaucyjna
Jaka jest różnica między hipoteką zwykłą a hipoteką kaucyjną? W jednym wypadku bank domagał się zabezpieczenia w postaci hipoteki zwykłej, a w innym hipoteki kaucyjnej.
Darowizna z majątku wspólnego małżonków
Żona dokonuje darowizny (pieniądze) na rzecz swojej siostry. Informuje o tym męża (ustnie) i mąż się zgadza. Po pewnym czasie mąż dochodzi do wniosku, że chce zmienić zdanie. Czy określony (...)
Okres trwania rękojmi
Jaki jest czas działania rękojmi od daty zakupu towaru (nowy samochód)? Wada ujawniła się po upływie roku i 2,5 miesiąca. Sprzedawca twierdzi, że muszę zapłacić za wymianę.
Bezpieczny zakup samochodu
Czy w polskim prawodawstwie sprzedaż samochodu potwierdzona umową kupna-sprzedaży i przekazaniem dowodu rejestracyjnego oraz samego samochodu jest ostateczna i można uważać, że nabywca jest bezwarunkowym (...)
Pojęcie osoby trzeciej
W umowie pośrednictwa kupna nieruchomości miałem zapisane, iż nie mogę zdradzić informacji o mieszkaniu, które chcę zakupić osobie trzeciej. Czy przez osobę trzecią są również (...)
Licencja wyłączna i niewyłączna, zezwalająca osobie trzeciej na korzystanie z utworu
Na czym polega licencja wyłączna i niewyłączna, zezwalająca osobie trzeciej na korzystanie z utworu, chronionego ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Powiadomienie dłużnika o dokonanej cesji
Dłużnik został powiadomiony o dokonanej cesji przez cesjonariusza, a nie przez cedenta. Jakie konsekwencje rodzi powiadomienie dłużnika o dokonanej cesji przez cesjonariusza. Czy można uznać, że (...)
Wypadek przy pracy świadczonej w umowie zlecenie
Pracuję na umowie zlecenie w firmie zajmującej się profesjonalnie sprzątaniem, ochroną itp. Będąc de facto pracownikiem tej firmy, sprzątałem w T. Podczas wykonywania swoich obowiązków, poślizgnąłem (...)
Lokator nie zgadza się na podwyżkę czynszu, jednocześnie nie chce się wyprowadzić.
Wypowiedziałam umowę człowiekowi któremu wynajmuję mieszkanie. Dałam mu do podpisania nową umowę na której widnieje podwyższony czynsz. Niestety lokator, ani nie chce podpisać nowej umowy, ani (...)
Skarga pauliańska a spłacenie długów.
Przeciwko mnie złożona została skarga pauliańska. Czy jeżeli spłacę dług to automatycznie zostanie wycofany pozew?
Publicznego udostępnianie gier konsolowych.
Chciałbym się od Państwa dowiedzieć jako to jest z legalnością udostępniania gier konsolowych w pubach? Zamierzam otworzyć pub z grami konsolowymi i planszowymi.
Fachowiec źle wykonał swoją pracę-jak domagać się odszkodowania?
Wynająłem Pana który miał położyć kafelki. Niestety swoją pracę wykonał co najmniej źle, przez część z nich już poodpadała. Fachowiec nie kwapi się do naprawy swoich błędów. W dodatku (...)
Odszkodowanie za przeprowadzony gazociąg na działce.
Przez moją działkę zostanie przeprowadzony gazociąg. Z umowy którą podpisałem, wynika że jedynie dostanę odszkodowanie za szkody wyrządzone w trakcie budowy. Czy istnieje szansa na zerwanie tej (...)
Kiedy umowa najmu na czas określony przechodzi w umowę najmu na czas nieokreślony?
Kiedy umowa najmu na czas określony przechodzi w umowę najmu na czas nieokreślony?
Firma kurierska nie chce uznać reklamacji za zniszczony towar.
Potrzebuję Państwa pomocy w zakresie opinii prawnej. Sprawa dotyczy odrzucenia reklamacji przez firmę kurierską. Nasz klient zamówił u nas telewizor led 50 cali. Paczkę z telewizorem wysłaliśmy (...)
Wyjście ze spółki cywilnej
Cztery lata temu wszedłem do spółki cywilnej, która już wcześniej istniała. Obecnie mam tam 40 % udziałów. Z powodu straty zaufania do wspólników postanowiłem odejść ze spółki. Chciałbym (...)
Umowa użyczenia a wynajem
Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Naszym organem założycielskim jest Urząd Miasta. Organizator, na podstawie umowy użyczenia, przekazał nam w użyczenie, na cele kulturalne obiekt, którego (...)
Sprzedaż znaku towarowego
Spółka z o.o. ma zarejestrowany znak towarowy w Urzędzie patentowym. Znak został stworzony i przez właściciela spółki i jej Prezesa. Spółka nie prowadzi działalności a chce przekazać znak (...)
Umowa w języku angielskim
Przedsiębiorcy działający w Polsce zarejestrowani w KRS, posiadający NIP i Regon, podejmują współpracę handlową.Czy umowa handlowa zawarta pomiędzy 2 polskimi przedsiębiorcami dot. współpracy (...)
Zatrzymanie mebli najemcy
Najemca, który wyprowadził się ok. pół roku temu, zalega z opłatami (odstępne i czynsz). Na poczet tych należności zostały zatrzymane meble, będące własnością najemcy. Pomimo wysyłanych (...)
zarządca sądowy
Zarządca sądowy poinformował najemców nieruchomości, że od maja 2010 r. mają wpłacać na jego konto czynsz, ale niestety najemcy w dalszym ciągu wpłacali czynsz na konto jednego ze współwłaścicieli (...)
Przedawnienie roszczenia solidarnego
Dysponuję prawomocnym wyrokiem zasądzającym roszczenie na moją rzecz od dwójki dłużników solidarnych. Czy wszczęcie egzekucji tylko przeciwko jednemu z dłużników przerywa bieg terminu przedawnienia (...)
Zaskarżenie czynności notariusza
Chciałem zawrzeć umowę najmu okazjonalnego (jako najemca). W tym celu muszę załatwić dwa oświadczenia złożone u notariusza. Pracownik kancelarii notarialnej (telefonicznie) odmawia wykonania czynności (...)
Zarządca sądowy nieruchomością
Na mój wniosek sąd ustanowił zarządcę sądowego nieruchomością. Według mnie zarządca sądowy podejmuje decyzje, które przekraczają jego uprawnienia. Czy mogę zaskarżyć decyzje zarządcy sądowego (...)
Limit stopy procentowej pożyczki w lombardzie
Osoba fizyczna prowadzi lombard, która udziela pożyczek dla innych osób fizycznych pod zastaw rzeczy. Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące stopy procentowej udzielanych w ten sposób pożyczek, (...)
Nabycie własności skradzionego pojazdu
Na jakich warunkach można nabyć własność skradzionego pojazdu?
Prawo właściwe w umowach z Kanadą
Jakie jest prawo właściwe w umowie zawartej miedzy obywatelem Polski a Kanady?
Wymagalność roszczenia
Z jakim momentem dane roszczenie staje się wymagalne?
Masz inne pytanie do prawnika?