Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 4)

Przekazanie prawa użytkowania

Czy jest możliwe przekazanie prawa użytkowania innej osobie?

Darowizna rzeczy ruchomej

W jakiej formie należy dokonać darowizny rzeczy ruchomej?

Rezygnacja ze studiów a obowiązek zapłaty czesnego

W trakcie roku akademickiego z przyczyn osobistych musiałam zrezygnować ze studiów. Na zajęcia uczęszczałam tylko przez pierwsze dwa miesiące roku akademickiego, czy muszę płacić za cały semestr?

Wypowiedzenie zlecenia

Czy zlecenie może być wypowiedziane w każdym czasie?

Charakter umowy o świadczenie usług.

Czy umowa o świadczenie usług jest umową rezultatu?

Forma umowy cesji

W jakiej formie należy zawrzeć umowę cesji wierzytelności pieniężnej, na którą wierzyciel posiada fakturę VAT?

Wady najmowanego lokalu użytkowego

Czy wada lokalu użytkowego, którego jestem najemcą, może uzasadniać obniżenie czynszu?

Zbycie przedmiotu dzierżawy

Co dzieje się z przedmiotem dzierżawy po jego zbyciu na rzecz innej osoby?

Uzasadnienie decyzji ubezpieczyciela

Jestem współwłaścicielem samochodu. Użytkownik i drugi współwłaściciel miał stłuczkę z powodu innego kierowcy. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania tłumacząc to bardzo ogólnikowo, (...)

Forma odwołania pełnomocnictwa

Czy odwołanie pełnomocnictwa notarialnego wymaga zachowania formy aktu notarialnego?

Odpowiedzialność za pokój wynajęty na wakacje

Jakie przepisy regulują wynajęcie pokoju gościnnego podczas wakacji (przy ustalonym koszcie za dobę i regułach dotyczących doby hotelowej) - czy mają tu zastosowanie przepisy o usługach turystycznych. (...)

Depozyt nieprawidłowy

Kolega chciał zawrzeć ze mną umowę depozytu nieprawidłowego. Proszę o wyjaśnienie na czym on polega.

Pomieszczenie tymczasowe

Zgodnie z nowym brzmieniem Art 1046 kodeksu postępowania cywilnego komornik - w toku wykonywania czynności opróżniania lokalu i wydania go wierzycielowi - usunie osobę eksmitowaną do pomieszczenia (...)

Czynsz regulowany w prywatnych nieruchomościach

Jestem zarządcą sądowym prywatnej kamienicy w mieście X. W ubiegłym roku wypowiedziałam wysokość stawki czynszowej z 4 do 6 zł. Najemcy, którzy posiadają decyzje administracyjne o przydziale (...)

Pojęcie osoby nieuprawnionej

Art. 169 § 1 k.c. operuje pojęciem osoby nieuprawnionej do rozporządzania rzeczą ruchomą. Co kryje się pod tym pojęciem? Czy np. właściciel, który zobowiązał się nie sprzedawać rzeczy innym (...)

Wypowiedzenie opłaty za użytkowanie wieczyste

Własność małżeńską stanowi budynek mieszkalny położony na gruntach miejskich w którym zamieszkuje żona. Mąż zamieszkuje w mieszkaniu w innej dzielnicy. Organ gminy wie o tym bowiem kierował (...)

limit transakcji gotówkowych 15000 EUR

Pomiędzy osobami prowadzącymi działalność gosp. dochodzi do transakcji kupna/sprzedaży przedmiotu o wartości powyżej 15000 EUR.Kupujący wpłaca zaliczkę przelewem stanowiącą 10% wartości pojazdu. (...)

Sprawozdanie z zarządu nieruchomością

Jeden ze współwłaścicieli nieruchomości od wielu lat prowadził administrację kamienicy i nie rozliczał się z dochodów. Nie dawno zmarł, udział w nieruchomości przejął jego syn, który chce (...)

Powaga rzeczy osądzonej a roszczenia z weksla

Umowę pożyczki zabezpiecza weksel. Czy zasądzenie roszczenia wekslowego oznacza powagę rzeczy osądzonej w przedmiocie umowy pożyczki?

Elektroniczne postępowanie upominawcze a weksel

Przepisy k.p.c. przewidują tzw. elektroniczne postępowanie upominawcze. Czy w takim postępowaniu może zostać zgłoszone roszczenie wekslowe (niezależnie od tego, że nie będzie to tryb nakazowy)?

Przelew wierzytelności

Art. 509 k.c. mówi o cesji wierzytelności. Czy można przenieść na osobę trzecią roszczenie niepieniężne np. roszczenie o wydanie rzeczy ruchomej?

Sprzedaż spornych wierzytelności

Firma A zleciła wykonanie usługi firmie B ( produkcję opakowań). Niestety, firma B wykonała niestarannie powierzone zadanie i firma A otrzymała produkt z wadami. Firma A zgłosiła swoje zastrzeżenia (...)

Wynajem wspólnej nieruchomości

Jestem współwłaścicielem domu w 1/2 części ułamkowej w odległej miejscowości. Drugi współwłaściciel bez mojej wiedzy wynajmuje dom i zatrzymuje sobie cały czynsz. Dowiedziałem się o tym (...)

Wykreślenie wpisu z rejestru zastawów

Dwukrotnie składałem wniosek o wykreślenie z rejestru zastawów (jako zastawnik). W pierwszym przypadku sąd wykreślił zastawcę i przedmiot z rejestru w drugim wezwał mnie do przedłożenia w oryginale (...)

Ustanowienie kuratora

Bronisław C. chce złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jednakże jedna z osób powołanych do dziedziczenia ustawowego w tej sprawie jest w starszym wieku i tak chora (choroba alzheimera lub (...)

Opłata za usługi adwokata

Adwokat podjął się prowadzenia sprawy, przyjął opłatę za zastępstwo procesowe. Jest jeden pozew wytoczony przez cztery osoby, każdy z nas opłacił te koszty (każdy po 1200 zł). Kiedy przyszło (...)

Zastaw rejestrowy - wycofanie wniosku RZ1

Złożyłem i opłaciłem wniosek RZ1 (ustanowienie zastawu rejestrowego). Postanowienie nie zostało jeszcze doręczone (chociaż może zostało wydane) a wierzytelność już wygasła.Czy mogę w tej (...)

Wydanie przedmiotu zastawu rejestrowego

Zastawnik składa skutecznie zastawcy oświadczenie o przejęciu na własność przedmiotu zastawu. Zastawca nie chce dobrowolnie oddać przedmiotu. Czy doktryna lub orzecznictwo określają co w takiej (...)

Skarga pauliańska

Dłużnik celowo wyzbył się majątku aby uciec przed wierzycielem. Konkretnie darował swoje nieruchomości (działki budowlane) żonie, z którą posiada rozdzielność majątkową. Żona wszystkie (...)

zajęcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką

Dłużnik, przeciwko któremu wydany został tytuł egzekucyjny, posiada wierzytelność zabezpieczoną hipoteką. Czy zajęcie takiej wierzytelności pociąga za sobą zmianę wpisu w księdze wieczystej, (...)

kilka zastawów rejestrowych na tej samej rzeczy

Zastawnik składa wniosek o wpis do rejestru zastawów. Okazuje się, że rzecz już widnieje w rejestrze. Czy wówczas sąd dopisuje zastawnika \"na drugim miejscu\" ze wszystkimi tego konsekwencjami (...)

Pełnomocnictwo a umwoa zastawnicza

Składam czasami wniosek RZ-1 do sądu. Dołączam do niego umowę zastawniczą. Może zdarzyć się tak, że umowa zostanie podpisana przez kogoś innego upoważnionego przeze mnie. Wynika to chociażby (...)

Usunięcie wpisu w rejestrze zastawów

Zawieram umowę zastawniczą jako zastawnik i składam wniosek RZ1. Czy gdyby zastawca odwołał się od postanowienia o ustanowieniu zastawu rejestrowego (z jakiegokolwiek powodu) oznacza to usunięcie (...)

odstąpienie od umowy pożyczki a wygaśnięcie zastawu rejestrowego

Przedsiębiorca zawiera z konsumentem umowę pożyczki zabezpieczoną zastawem rejestrowym na rzeczy ruchomej. Konsument odstępuje od umowy w ustawowym terminie 14 dni. Czy wobec tego wygasa zastaw rejestrowy (...)

Przekazanie leasingu

Czy można przekazać leasing, tzn. czy w którymś momencie np. w połowie leasingu pojazdu leasing dalszy przenieść na inną firmę lub osobę fizyczną? Czy jest to w jakimś stopniu obciążone podatkiem (...)

zmiana w ewidencji gruntów i budynków

Nowy właściciel nieruchomości złożył wniosek o dokonanie zmian w ewidencji gruntów i budynków na podstawie postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy zmiana właściciela nieruchomości (...)

Wydanie rzeczy w rozumieniu art. 169 kc

Zgodnie z art. 169 § 2 k.c. nabywca rzeczy ruchomej od osoby nieuprawnionej staje się jej właścicielem, jeśli działał w dobrej wierze a rzecz została mu wydana. Przy czym zgodnie z art. 348 zd. (...)

Pełnomocnik a doręczanie pism

Czy jeśli ustanowi się pełnomocnika do jakieś czynności i drugiej stronie określi się, że korespondencja powinna być składana wyłącznie na ręce tego pełnomocnika, to można powoływać się (...)

Status fundatora fundacji

Fundatorem w danej fundacji są dwie osoby fizyczne. W najbliższym czasie owe osoby wyjeżdżają za granicę i nie chcą już figurować jako fundatorzy w fundacji. Czy możliwe jest scedowanie praw (...)

Komisant sprzedał samochód powypadkowy a rękojmia

Kupiłem w komisie samochodowym samochód na firmę. Sprzedawca zaklinał się, że samochód jest bezwypadkowy, zaufałem mu i kupiłem. Niedługo potem postanowiłem pojechać na ekspertyzę ? okazało (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika